Ludzie na drzewach

Ocena: 4.43 (7 głosów)

Małe życie stało się światową sensacją literacką. Debiutancka powieść Hanyi Yanagihary zachwyca nie mniej

Amerykański lekarz na wyprawie w niezbadane rejony Pacyfiku dokonuje odkrycia, które odmieni jego życie i cały świat nauki. Niepokojąca, trzymająca w napięciu i tragiczna w wymowie opowieść o zderzeniu odmiennych kultur, stawiająca pytania o granicę między dobrem i złem, altruizmem i egoizmem.

Przejmujący debiut Yanagihary jest też próbą rozstrzygnięcia odwiecznego dylematu: czy wielkie umysły mają prawo do życia poza moralnymi normami?

Informacje o nagrodach:

Książka roku wg ,,The Wall Street Journal", ,,Publishers Weekly", ,,The Huffington Post"

Dylan Thomas Prize Nominee for Longlist (2014)

The Kitschies Nominee for Golden Tentacle (Debut) (2014)

Informacje dodatkowe o Ludzie na drzewach:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2017-09-27
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328046290
Liczba stron: 576
Tytuł oryginału: The People in the Threes
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jolanta Kozak

więcej

Kup książkę Ludzie na drzewach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ludzie na drzewach - opinie o książce

Historia o złożonych relacjach między ludźmi i różnymi formami miłości, od pożądania po oddanie. Poruszająca i wymagająca, ukazuje skomplikowane aspekty ludzkich emocji.

Link do opinii

Po przeczytaniu Małego życia obiecałam sobie, że przebrnę także przez tę książkę. Kiedy kurier przyszedł z paczką, wiedziałam, że nie będę mogła dłużej odwlekać lektury. Przyznam szczerze, że bałam się to czytać; nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Oto przed wami recenzja pierwszej książki Hanyi Yanagihary – Ludzie na drzewach.
 

Po raz kolejny o autorce
Sądzę, że Yanagihara to cudowna pisarka z potencjałem i mam nadzieję, że na dwóch książkach nie zakończy swojej pisarskiej działalności. Hanya uważana jest za najwybitniejszą amerykańską powieściopisarkę.

 

Treść Ludzi na drzewach
Norton Perina od zawsze był człowiekiem mierzącym wysoko. Wykorzystywał każdą okazje, aby coś osiągnąć – studia medyczne na Harvardzie, praca u słynnego naukowca. To jednak nie wystarczyło. Gdy główny bohater trafia na tajemniczą wyspę na Pacyfiku, dokonuje imponującego odkrycia. Za to musi zapłacić straszliwą cenę, która pozbawi go wszystkiego, o co walczył.

Jakie wrażenia wywołuje powieść Ludzie na drzewach?


Początek jest trochę nudny. Poznajemy cechy młodego Nortona i relacje łączące go z rodziną, a to, jak odnosił się do swojej matki i z jaką arogancją ją traktował, sprawiło, że go nie polubiłam.

Już na pierwszych stronach książki Hanya zdradza całe zakończenie. Zabieg wydał mi się ciekawy, jednak zepsuł całą zabawę z „domyślaniem się”, mimo wszystko cała historia będąca „pomiędzy” jest na tyle ciekawa, że nie mogłam tak po prostu odłożyć tej powieści.

 

Yanagihara jest jedną z tych nielicznych perełek literatury, które potrafią za pomocą słów zawładnąć człowiekiem. Przypisy, mimo że były czasami zbyt długie, odgrywały ciekawą rolę. Świat wykreowany wydawał się bardzo realny, nawet przez chwilę myślałam, że to wszystko, co napisała Hanya to prawda. 

 

Kolejny raz autorka porusza trudny temat. Bardzo dokładnie opisuje pracę naukowców, masę badań robionych na szczurach i innych niewinnych stworzeniach. Po pewnym czasie, kiedy główny bohater trafia na wyspę Ivu’ivu, zapomina o wszystkim, czego uczył się przez całe swoje życie. Moralność odrzuca w kąt i robi wszystko, aby osiągnąć coś więcej niż dotychczas. 

Yanagihara przedstawia nam obraz typowego naukowca, który zniszczy wszystko, co spotka na swojej drodze, aby spełnić postawiony sobie cel. Badacz, będąc na wyspie, poznaje obyczaje tubylców. Norton jest świadkiem sytuacji, których nigdy nie powinien zobaczyć. Przez chore zdarzenie zapomina o wszelkich zasadach etycznych.

 

Ludzie na drzewach to nie tylko książka
Hanya podejmuje trudne tematy dotyczące nie tylko nauki, ale także pedofilii. Powieściopisarka obdarzyła głównego bohatera miłością do dzieci. Przyznam szczerze, że pierwszy raz zdarzyło mi się czytać książkę, gdzie wyżej wymieniony problem występuje. Nie ukrywam również, że byłam zaskoczona scenami opisywanymi w powieści, naukowiec próbuje bronić się, uwolnić z sideł pożądania, przeklina siebie za wszystko. Podziwiam Yanagiharę za oryginalne pomysły, które przełamują szablony współczesnej literatury. 

 

W swoich powieściach Hanya porusza problemy, których mamy prawo nie rozumieć. Na myśl przychodzi: „Jak ktoś może wytępić całe stado rzadkich i cudownych zwierząt dla zwykłych badań?„. Yanagihara pokazuje obie strony każdego człowieka. Tą dobrą i tą złą. Działania Nortona też mają swoje powody i skutki, które są wyraźnie zobrazowane i wytłumaczone. Hanya nie usprawiedliwia tych działań, ale uświadamia nam wagę prawdziwych kłopotów.

 

Podsumowanie
Norton jest genialnym naukowcem, który odkrywa sekret nieśmiertelności. Po opisaniu swojego olśnienia dostaje nagrodę Nobla. Nikt jednak nie wie, że ukrywa straszny sekret. Hanya Yanagihara swoją książką sprzeciwia się schematom. 

Przyszła mi do głowy śmieszna myśl, że może tubylcy żyją tak długo, ponieważ nikt im nigdy nie powiedział, że nie powinni.


Moja ocena: 7/10

Link do opinii
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2018-12-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Literatura amerykańska,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-02-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Inne książki autora
Małe życie
Hanya Yanagihara0
Okładka ksiązki - Małe życie

Światowa sensacja literacka! Najgłośniejsza amerykańska powieść ubiegłego roku, nominowana do Nagrody Bookera i National Book Award; laureatka prestiżowej...

Małe życie. Audiobook
Hanya Yanagihara0
Okładka ksiązki - Małe życie. Audiobook

Zachwycająca powieść o przyjaźni poddanej ogromnej próbie. Oto historia życia czterech przyjaciół - ich niełatwe dojrzewanie, ogromne sukcesy, bolesne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy