Możesz jednocześnie lubić siebie i zmieniać się na lepsze!
W poprzedniej książce zatytułowanej Ludzie, ludzie... Ewa Woydyłło pokazywała nam lustro, w którym mogliśmy się przejrzeć - z uśmiechem, zawstydzeniem, satysfakcją lub złością. Ceniona terapeutka błyskotliwie i zwięźle przedstawiała portrety różnych typów ludzi w oparciu o jedną dominującą cechę, na przykład kłótliwych, perfekcjonistów czy malkontentów.
Po świetnym przyjęciu tej książki i wielu rozmowach z czytelnikami Ewa Woydyłło postanowiła kontynuować temat, opierając się na własnych obserwacjach i ogromnym doświadczeniu terapeutycznym. Znów możemy rozpoznawać siebie lub innych w trzynastu nowych opowieściach cenionej psycholog. W galerii Ewy Woydyłło tym razem pojawiają się między innymi nieśmiali, genialni, bałaganiarze i przesądni. Autorka skłania nas do jeszcze głębszej refleksji nad tym, kim jesteśmy. Przyjrzyjmy się sobie i zacznijmy dobre cechy pielęgnować, a złych powoli się wyzbywać.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018-10-17
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 208
Książka popularnej i cenionej psycholożki, która w swojej pracy pomogła tysiącom kobiet. Z niskim poczuciem wartości zmaga się wielu ludzi, ale...
Jak skutecznie walczyć z przeciwnościami losu... Książka adresowana przede wszystkim do kobiet - zarówno tych, które borykają się...
Przeczytane:2018-10-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka Ewy Woydyłło to drugi tom charakterologicznych portretów ludzi. Autorka pisze o naszych przywarach lekko, ale mądrze, z szacunkiem dla inności, ale i z celnym dowcipem. Przy okazji daje rady, jak wystrzegać się kontaktów z nielubianymi osobami albo jak nauczyć się z nimi żyć.
Nieśmiali, hipochondrycy, złośnicy, gaduły, lenie, skąpiradła, zawistnicy... To tylko niektóre z portretowanych cech.
Takich ludzi wciąż spotykamy na swojej drodze, mamy ich w rodzinach, a nieraz sami zachowujemy się w sposób przypominający dany charakter. Bywa i tak, że całkowicie się w niego wpisujemy, a nawet jesteśmy podręcznikowym przykładem, tylko że nie umiemy albo nie chcemy zdawać sobie z tego sprawy.
Życie obok ludzi opisanych przez Ewę Woydyłło jest ciężkie, nieraz nawet niemożliwe (jak to bywa w przypadku chorobliwych zazdrośników czy osób mających skłonności do zdrad).
Nieraz warto jednak spróbować zacząć sobie radzić z różnymi natrętami i typami, które przeszkadzają nam w pracy albo irytują na co dzień. Autorka jest psychologiem, więc zna się na rzeczy, od razu jednak zaznacza, że wymaga to od nas asertywności, a przecież nie każdy potrafi powiedzieć w zdecydowany sposób „nie”. Stąd w książce znajdują się też rady i podpowiedzi dla czytelnika.
Ewa Woydyłło podkreśla, że nikt nie jest doskonały, każdy ma jakieś wady i skłonności, a nawet nałogi, ale dopóki nie utrudniają one życia, można je zaakceptować. Gorzej dzieje się, gdy z powodu trudnego charakteru cierpi i jego właściciel, i otoczenie. Pani psycholog stawia na wyznaczanie granic, na rozmowy i szybkie rozwiązywanie konfliktów, zanim zadomowią się one w związku na dobre, zanim zaczną unieszczęśliwiać i niszczyć.
Mimo iż książka podejmuje poważny temat, jest w niej miejsce na subtelne poczucie humoru. Autorka pisze o swoich bohaterach z wielkim szacunkiem – i to duży plus. Nie wyszydza, nie ośmiesza, nie przekreśla. I tak samo radzi zachowywać się czytelnikom.
Do zalet na pewno należy zaliczyć jeszcze popieranie różnych tez konkretnymi przykładami. Ewa Woydyłło przywołuje zarówno przypadki, z jakimi sama spotykała się w swojej pracy, jak i historie z książek (zarówno literatury fachowej jak i beletrystyki).
Całość napisana jest lekko, błyskotliwie i ze znajomością rzeczy, dlatego czyta się z wielką przyjemnością. To lektura do przemyślenia i ku przestrodze.
BEATA IGIELSKA