Porywająca podróż po łódzkiej mapie stworzonej z faktów i mitów, historii i literackiej fikcji.
Na przestrzeni ostatnich dwustu lat Łódź była ,,miastem amerykańskim" i ,,ziemią obiecaną". ,,Czwartą stolicą" i ,,ostatnim nieodkrytym miastem". ,,Polskim Manchesterem" i ,,miastem przeklętym". Miastem ,,bez historii" i ,,miastem czterech kultur". Była czerwona, robotnicza, szara, kreatywna.
Łódź jest miastem innym niż wszystkie. Chyba najbliżej jej do Gdyni, chociaż nie posiada tej specyficznej aury utkanej z ogólnonarodowego mitu. Podobnie jednak jak nadbałtyckie ,,okno na świat" stanowiła niegdyś krainę nieograniczonych możliwości, gdzie z dnia na dzień wzrastały i upadały wielomilionowe fortuny.
,,Łódź. Ziemia wymyślona" to moja podróż przez historie Łodzi. Historie, a nie historię, bowiem było ich wiele, niemal tyle, ile osób, które podjęły się niełatwego zadania ,,opowiedzenia miasta". To wędrówka przez gąszcz legend, mitów, historycznych faktów, prawd i półprawd. Wędrówka po mieście, które istnieje na tyle, na ile istnieją postaci je opisujące" Błażej Ciarkowski
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2024-09-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 424
Niegdysiejsze serce przemysłu włókienniczego na ziemiach polskich, miasto nazywane „polskim Manchesterem”, rozkwitające w cieniu kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Miejsce literackich inspiracji, wielkich możliwości i zaprzepaszczonych szans. Interesującą „biografię” tego miasta przygotował dla czytelników Błażej Ciarkowski, autor książki pt. „Łódź. Ziemia wymyślona”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.
To ciekawe spojrzenie na Łódź dzisiejszą i dawną, zredagowane ręką historyka architektury, prowadzi czytelników przez słynne łódzkie ulice, ze skrawającymi się w ich zakamarkach anegdotami, mieszkającymi u ich zbiegu lokalnymi osobistościami owianymi złą sławą lub nimbem chwały i całym mnóstwem historycznych odniesień do przeszłości tego czwartego pod względem liczby ludności miasta w Polsce.
Piotrkowska, Spacerowa, Ogrodowa czy też moje ulubione Bałuty to zaledwie kilka punktów w łódzkiej topografii, którym poświęcono kolejne rozdziały książki. Spacerujący tymi ulicami bohater o wymownym inicjale R., niczym turysta eksplorujący łódzkie arterie, chłonie klimat tego miejsca, by później wykreować miasto Łódź w swojej słynnej powieści pt. „Ziemia obiecana”. I choć Reymontowskie postrzeganie tego miejsca znacznie różni się od mojego, to oryginalny pomysł wprowadzenia do narracji postaci polskiego noblisty zdecydowanie robi na czytelnikach wrażenie.
Ciarkowski daleki od peanów na cześć miasta, w którym spędził znaczną część swojego życia przekonuje naturalnością opisu, dbałością o konkret i wielowymiarową wizją Łodzi, przedstawianej w różnych okolicznościach politycznych i historycznych. Widać w tym narracyjnym szaleństwie metodę i zmysł architektoniczny, pozwalający poznać bliżej Łódź nawet tym, którzy jeszcze nigdy w tym mieście nie byli.
Łódź - miasto-bohater „Ziemi wymyślonej” to przestrzeń, która przeraża i intryguje zarazem. Zafascynowana pięknem i brzydotą tego miejsca, będącego odbiciem polskości, z jej licznymi wadami i zaletami, zachęcam Was do tego, byście i Wy udali się na literacki spacer ulicami Łodzi i raz po raz odkrywali ją na nowo dzięki opowieści Błażeja Ciarkowskiego.
Miastoprojektanci. Łódzcy architekci w czasach PRL-u to historia wybranych architektów, tytułowych ,,miastoprojektantów". Po zakończeniu II wojny światowej...
Przeczytane:,
(czytaj dalej)