Łódź. Ziemia wymyślona

Ocena: 6 (1 głosów)

Porywająca podróż po łódzkiej mapie stworzonej z faktów i mitów, historii i literackiej fikcji.

Na przestrzeni ostatnich dwustu lat Łódź była ,,miastem amerykańskim" i ,,ziemią obiecaną". ,,Czwartą stolicą" i ,,ostatnim nieodkrytym miastem". ,,Polskim Manchesterem" i ,,miastem przeklętym". Miastem ,,bez historii" i ,,miastem czterech kultur". Była czerwona, robotnicza, szara, kreatywna.

Łódź jest miastem innym niż wszystkie. Chyba najbliżej jej do Gdyni, chociaż nie posiada tej specyficznej aury utkanej z ogólnonarodowego mitu. Podobnie jednak jak nadbałtyckie ,,okno na świat" stanowiła niegdyś krainę nieograniczonych możliwości, gdzie z dnia na dzień wzrastały i upadały wielomilionowe fortuny.

,,Łódź. Ziemia wymyślona" to moja podróż przez historie Łodzi. Historie, a nie historię, bowiem było ich wiele, niemal tyle, ile osób, które podjęły się niełatwego zadania ,,opowiedzenia miasta". To wędrówka przez gąszcz legend, mitów, historycznych faktów, prawd i półprawd. Wędrówka po mieście, które istnieje na tyle, na ile istnieją postaci je opisujące" Błażej Ciarkowski

Informacje dodatkowe o Łódź. Ziemia wymyślona:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2024-09-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788383870694
Liczba stron: 424

Tagi: Biografie i literatura faktu

więcej

Kup książkę Łódź. Ziemia wymyślona

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Łódź. Ziemia wymyślona

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:,
Obchodząca w 2023 roku 600-lecie swego istnienia wielokulturowa Łódź (miasto kultury polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej) od XIX wieku budowała swoją potęgę przemysłową. Przedstawione w Łodzi dziejowe zawirowania, ustrojowe przeobrażenia oraz wszelkie inne, nie dające się obejść zmiany, pokazują, dlaczego związane z włókiennictwem miasto nazwane zostało przez autora Ziemią wymyśloną. Czyli… dlaczego? By pokazać Łódź (w 1432 roku król Władysław Jagiełło nadał jej prawa miejskie) w całej okazałości, Błażej Ciarkowski (spędził w Łodzi prawie czterdzieści lat swego życia) zatrzymuje się w siedmiu częściach miasta, którym poświęca osobne rozdziały (pojawiającym się w treści datom – w każdej dzielnicy początkowym jest rok 1896 – przyporządkowuje wydarzenia z tamtych lat). Rozpoczynając od dworca kolejowego, do którego przybyć można było ciągniętymi przez lokomotywę berlińskiej marki Borsig wagonami od strony Koluszek, miarowym krokiem udaje się ulicami Piotrkowską i Spacerową w stronę Ogrodowej oraz Wschodniej, skąd poprzez Bałuty prosta już droga prowadzi na Polesie. Udający się w ślad za autorem czytelnik wędruje ulicami i zaułkami, duma pod pomnikami, zatrzymuje się w północnej pierzei Starego Rynku, wspina po stromych schodach robotniczych domów, staje w pobliżu szubienicy carskiego więzienia. Płynie łódką rzeczką Łódką, rozmawia z najstarszymi przedstawicielami tkackich rodzin, wsłuchuje w świstawki

Niegdysiejsze serce przemysłu włókienniczego na ziemiach polskich, miasto nazywane „polskim Manchesterem”, rozkwitające w cieniu kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Miejsce literackich inspiracji, wielkich możliwości i zaprzepaszczonych szans. Interesującą „biografię” tego miasta przygotował dla czytelników Błażej Ciarkowski, autor książki pt. „Łódź. Ziemia wymyślona”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

To ciekawe spojrzenie na Łódź dzisiejszą i dawną, zredagowane ręką historyka architektury, prowadzi czytelników przez słynne łódzkie ulice, ze skrawającymi się w ich zakamarkach anegdotami, mieszkającymi u ich zbiegu lokalnymi osobistościami owianymi złą sławą lub nimbem chwały i całym mnóstwem historycznych odniesień do przeszłości tego czwartego pod względem liczby ludności miasta w Polsce.

Piotrkowska, Spacerowa, Ogrodowa czy też moje ulubione Bałuty to zaledwie kilka punktów w łódzkiej topografii, którym poświęcono kolejne rozdziały książki. Spacerujący tymi ulicami bohater o wymownym inicjale R., niczym turysta eksplorujący łódzkie arterie, chłonie klimat tego miejsca, by później wykreować miasto Łódź w swojej słynnej powieści pt. „Ziemia obiecana”. I choć Reymontowskie postrzeganie tego miejsca znacznie różni się od mojego, to oryginalny pomysł wprowadzenia do narracji postaci polskiego noblisty zdecydowanie robi na czytelnikach wrażenie.

Ciarkowski daleki od peanów na cześć miasta, w którym spędził znaczną część swojego życia przekonuje naturalnością opisu, dbałością o konkret i wielowymiarową wizją Łodzi, przedstawianej w różnych okolicznościach politycznych i historycznych. Widać w tym narracyjnym szaleństwie metodę i zmysł architektoniczny, pozwalający poznać bliżej Łódź nawet tym, którzy jeszcze nigdy w tym mieście nie byli.

Łódź - miasto-bohater „Ziemi wymyślonej” to przestrzeń, która przeraża i intryguje zarazem. Zafascynowana pięknem i brzydotą tego miejsca, będącego odbiciem polskości, z jej licznymi wadami i zaletami, zachęcam Was do tego, byście i Wy udali się na literacki spacer ulicami Łodzi i raz po raz odkrywali ją na nowo dzięki opowieści Błażeja Ciarkowskiego.

Link do opinii
Inne książki autora
Miastoprojektanci. Łódzcy architekci w czasach PRL-u
Błażej Ciarkowski0
Okładka ksiązki - Miastoprojektanci. Łódzcy architekci w czasach PRL-u

Miastoprojektanci. Łódzcy architekci w czasach PRL-u to historia wybranych architektów, tytułowych ,,miastoprojektantów". Po zakończeniu II wojny światowej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy