List do ojca

"Zrozumiałem, że miłość do dzieci, która znajduje swój praktyczny wyraz w ilości czasu i uwagi, jaką się im poświęca, jest praktyką duchową. Kto wie, czy nie najważniejszą. Uczy bowiem uważnego przeżywania chwili, bycia tam, gdzie się jest". Wojciech Eichelberger, psycholog, autor książki "Zdradzony przez ojca"

"Powrót taty? Chciałbym, ale wątpię. Niegdysiejsze żródła ojcowskiego autorytetu wygasły, wzory osobowe tzw. głowy rodziny szlag trafił, dawna męskość jest w kryzysie, a nowa wrażliwość jeszcze się nie wykluła. Może nigdy się nie wykluje? Pozostaniemy kartą kredytową i co najwyżej - zazdrośni kibice - będziemy patrzeć, jak żony, mimo wszystko, pomagają dzieciom ogarnąć ten świat". Piotr Pacewicz, "Gazeta Wyborcza"

"List do ojca" to historie prawdziwe, choć anonimowe. Ich autorzy zmierzyli się z własnym życiem. Opisali swoje lęki, nadzieje, radość, gniew, wdzięczność, tęsknotę, nienawiść, miłość. Warto przeczytać tę książkę, niezależnie od tego, czy kochasz swojego ojca, czy nienawidzisz.

Te listy pomogą ci się z nim spotkać lub rozstać na zawsze. Pomogą ci przygotować się do szczerej rozmowy z ojcem lub sprowokują do napisania listu, choćby tylko dla siebie. A jeśli sam jesteś ojcem, to na pewno się zastanowisz, który z tych listów dostaniesz kiedyś od swoich dzieci.

Informacje dodatkowe o List do ojca:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 978-83-7552-197-9

Kup książkę List do ojca

List do ojca - opinie o książce

Avatar użytkownika - inspired7
inspired7
Przeczytane:2014-02-09, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2014,
"List do ojca" to kontynuacja akcji rozrachunku z ojcami, którą rozpoczęli trzej dziennikarze Gazety Wyborczej. Książka to zbiór listów czytelników do redakcji. Wyborem oraz opracowaniem zajęli się Jerzy Wójcik i Grzegorz Piechota. Książka to przekrój wszystkich możliwych uczuć, które można żywić do drugiego człowieka. Życie poszczególnych autorów listów i ich relacje z ojcami diametralnie się różnią. Niektóre osoby czują nienawiść, a inne dziękują za wsparcie, za pomoc, za miłość. Kolejni żałują, że ich ojcowie ich opuścili, że wychowywali się bez męskiego wzorca, a jeszcze inni - urażeni przeszłością - dziękują za to, że ojca w ich życiu zabrakło. Są również tacy, którzy modlą się o to, by ich ojcowie, którzy zamieniają dom w piekło, raz na zawsze odeszli. Najczęstszą z obietnic, które stawiają sobie dzieci ojców, których nie było, którzy ich nie wychowywali jest to, by nie powtórzyć popełnionych błędów wychowując własne dzieci. Co pokazują inne listy - nie zawsze, mimo idealistycznych założeń, udaje się to zrealizować. Wiele poruszanych kwestii w listach jest niedopowiedzianych. Poznajemy tylko wycinek, skrawek życia danych osób. Czasami czułam niedosyt, chciałam poznać dalszą część opowieści. Książka Piechoty to zbiór listów czytelników Gazety Wyborczej do ojców. Jak to w zbiorach - poziom listów jest różny. Niektóre zachwycają, inne wzruszają, a kolejne są po prostu słabsze, mniej interesujące. Książka została stworzona po to, by uzmysłowić każdemu z nas jak wiele chcielibyśmy powiedzieć swoim ojcom, jak wiele spraw wyjaśnić, ale z jakiś powodów tego nie robimy. Warto zdobyć się na szczerą rozmowę. Wiele osób narzeka na swoje relacje z ojcem. Ubolewa nad ich powierzchownością, brakiem okazywania uczuć. Porównuje i uznaje wyższość relacji z matkami. Każdy przypadek jest inny, bo każdy z nas to oddzielny byt, charakter. Uważam jednak, że relacja z ojcem jest po prostu inna. Nie wartościuje jej - nie jest lepsza, nie jest gorsza. Jest potrzebna.
Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz