Lato z Montaigneem

Ocena: 5 (1 głosów)

W nowej publikacji z serii "Lato z..." Antoine Compagnon przybliża współczesnemu czytelnikowi postać Montaigne'a. W czterdziestu krótkich, bo będących zapisem pięciominutowych pogadanek radiowych, rozdziałach zaprasza do odkrycia na nowo tego francuskiego renesansowego myśliciela i pisarza. Interpretując w lekki, przejrzysty i zabawny sposób wybrane fragmenty jego najbardziej znanego dzieła, Prób, pokazuje, że poruszane w nich tematy - od pojęcia zaangażowania do epikureizmu, przez rozmowę, przyjaźń, edukację, marnowanie czasu, a nawet nadwagę - pozostają nadal aktualne i warto o nich myśleć z uwzględnieniem perspektywy sprzed pięciu wieków. Bo czyż nie jest zaskakujące dla dzisiejszego czytelnika, że chociażby spór o to, czy w edukacji kłaść nacisk na wiedzę, czy na kompetencje, był już żywy w czasach Montaigne'a. Równie ciekawe jest poznanie stanowiska filozofa na temat równości płci: bo co prawda przyznaje, że kobiety są równe mężczyznom, ale już zdolność przekazywania podobieństwa fizycznego, cech charakteru, temperamentu i ,,humorów" przypisuje jedynie mężczyznom. Te i wiele innych rozważań pozwolą nabrać dystansu do wciąż nurtujących nas problemów, a także zrozumieć ich podłoże głęboko zakorzenione w humanizmie, bez konieczności studiowania opasłych dzieł filozoficznych.

Informacje dodatkowe o Lato z Montaigneem:

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2024-06-05
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788373929104
Liczba stron: 136
Tytuł oryginału: Un été avec Montaigne

Tagi: Eseistyka literacka Filozofia humanistyczna Filozofia zachodnia - oświecenie Filozofia w ujęciu popularnym

więcej

Kup książkę Lato z Montaigneem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Lato z Montaigneem - opinie o książce

Kto kiedyś czytał Próby Michała z Montaigne, ręka do góry! Pamiętam przeglądanie tego opasłego tomiska podczas studiów i powolne zbliżanie się do francuskiego humanisty - doświadczenie z pogranicza ciągłego odkrywania nowych myśli i dryfowania między mieliznami nudy, zatopienia w uniwersalnej gadaninie i chyba jednak podziw nad kunsztem tego przecież nie dzieła, lecz jedynie prób. Choć w momencie, gdy sięgałem po książkę Antoine'a Compagnona lato szykowało się do pożegnania, czułem, że to odpowiednia pora, by podczas coraz dłuższych wieczorów razem z autorem podążyć drogą wyznaczoną przez renesansowego twórcy.

 

Ta książka jest kolejną z serii Lato z... po Homerze i Rimbaudzie - zmienia się jednak nie tylko postać, o której się pisze, ale także autor przemyśleń. Wcześniej dwukrotnie były to teksty Sylvaina Tessona, o Montaigne'u pisze natomiast Antoine Compagnon, profesor Coll?ge de France. Już we wstępie zwraca on uwagę na ryzyko swojego przedsięwzięcia; omawianie Prób Montaigne'a w oparciu jedynie o fragmenty wydaje się zadaniem nie tylko karkołomnym, co wystawiającym piszącego na żarty w środowisku akademickim. Prawdopodobnie z tego właśnie powodu Lato z Montaigne'em jest książką daleką od doskonałości, sprawiającą wrażenie niepełnej, pobieżnej, jedynie próbą omówienia wielkiego dzieła. Czym jednak są same Próby, jeśli nie wprawką do pojęcia świata i samego siebie?

 

 

To, co u Compagnona doceniam, to przystępność treści, nadzwyczajna dla akademika - takie przedstawienie wiąże się zapewne z pierwotną formą przekazu tych miniesejów, które stanowiły letnią audycję radiową. Choć teksty spłycają wydźwięk przemyśleń Montaigne'a, mogą stać się zachętą do poznania tego zbioru myśli albo pozwolą przypomnieć o dawnej lekturze, prowadząc do wewnętrznej konfrontacji tego, co zapamiętaliśmy z innym spojrzeniem na Próby, a może do bardzo montaigne'owskiej konstatacji, że my dawni a ci dzisiejsi jesteśmy jednocześnie całkiem różni i w każdej z nowych myśli dostrzegamy ciągle siebie. Książkę poczytywałem wieczorami, po dwa, trzy teksty i polecam właśnie takie dawkowanie, żeby spokojnie pozwolić myślom krążyć wokół tematów proponowanych przez autora.

Link do opinii
Inne książki autora
Demon teorii. Literatura a zdrowy rozsądek
Antoine Compagnon0
Okładka ksiązki - Demon teorii. Literatura a zdrowy rozsądek

Co to jest literatura? Jaki jest związek między literaturą i autorem? Jaki jest związek między literaturą a rzeczywistością? Jaki jest związek między literaturą...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy