Autobiograficzna powieść francuskiej pisarki irańskiego pochodzenia zdobyła szturmem nie tylko znakomite recenzje, ale i serca czytelników we Francji, Niemczech, Włoszech i Turcji. Lalka i Marks to wzruszająca, czasem zabawna i autoironiczna, czasem smutna i nostalgiczna, zarazem pełna radości życia książka o kształtowaniu się tożsamości na styku kultur. Bohaterka rodzi się do życia trzykrotnie.
Rządzony przez ajatollahów Iran. Ciężarna matka, która cudem przeżywa zamieszki na teherańskim uniwersytecie. Ulotki w pieluchach. Rodzice zabierający córce zabawki, aby wyrosła na dobrą komunistkę. Znikający wujkowie i przyjaciele rodziny. Cmentarz, na którym deszcz odkrywa płytko chowane ciała więźniów. Oto Iran – miejsce pierwszych narodzin, które Maryam Madjidi opuszcza, mając sześć lat.
Sery śmierdzące jak skarpety, krwista wołowina i inne barbarzyńskie francuskie potrawy. Długie miesiące całkowitego milczenia podczas których nowy język dojrzewa w dziewczynce, aż w końcu nagle uwolniony zmienia nieme dziecko w gadułę. Zawstydzenie innością i klasy specjalne. Oto Francja – miejsce drugich narodzin.
Żal po utraconym języku dzieciństwa, szukanie korzeni i studiowanie perskiej poezji na Sorbonie, powrót do Iranu, podróże, miłość i znowu Paryż, wreszcie wolność. Oto miejsce trzecich narodzin bohaterki.
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2018-11-07
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 224
Tłumaczenie: Magdalena Pluta