Czym są księgi niezwykłe?
Tytuły nigdy nienapisane, trujące lub przeklęte woluminy, magiczne grymuary, czy bibliofilskie fałszerstwa. Literatura zakazana, albo wywołująca skandale – palona i znienawidzona. Niezwykłość jest tu pojęciem względnym i wieloznacznym.
Za każdą księgą stoi jakaś siła sprawcza, spritus movens, który układa słowa w zdania, wypełniając puste karty treścią. Bywają to osoby równie niesamowite, co ich dzieła. Żywoty jakie wiodą przeplatają się z tworzonymi opowieściami, a często są nawet od nich niezwyklejsze. Magowie, alchemicy, astrolodzy a także fantaści, marzyciele i wizjonerzy – to im i temu, co tworzyli, poświęcona jest ta pozycja.
Poznacie legendę Necronomiconu, księgozbioru Sybilli, tajemne recepty z ksiąg Nostradamusa. Przeczytacie o niezwykłej historii Manuskryptu Wojnicza. Poznacie autorów piszących o wampirach, wilkołakach i żywych trupach, przekonanych, że nie są to tylko zmyślone istoty.
Radosław Jarosiński postara się również odpowiedzieć na pytania: Co chcieli wyczytać z „Ksiegi Soyga” Dee i Kelley? Czy Henryka Bourbona faktycznie otruto podręcznikiem o sokolnictwie? Dlaczego okładano książki w ludzką skórę? Dlaczego Francuzi masowo niszczyli publikację prezydenta Francoise Hollanda? Ilu ludzi zginęło z powodu „Szatańskich Wersetów”? Czy książki pisane obecnie mogą zniszczyć swoich autorów? Czy istniały księgi należące do mistrza Twardowskiego?
Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2023-01-31
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 268
Język oryginału: polski
Przeczytane:2023-03-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2023, 52 książki 2023, 26 książek 2023, 12 książek 2023, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2023 roku, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu - edycja 2023,
Wiedziałam, że ta książka długo nie będzie musiała czekać na regale! Tak fascynująca tematyka nie mogła być mi obojętna.
Zapytacie, więc jakie księgarskie niesamowitości znajdziemy w tej książce?
Przeczytamy tu masę ciekawostek o dawnych, niezwykłych księgach. Nie brakuje tu przykładów klątw jakimi były zaklinane księgi. Dowiemy się także czy można umrzeć od lektury zatrutej księgi.
Mistrzowskim magnesem na czytelnika okazał się makabryczny rozdział poświęcony antropodermicznemu introligatorstwu, a więc księgom oprawianym w ludzką skórę. Wierzcie mi, temat potrafi zmrozić krew w żyłach.
W "Księgach niesamowitych" prześledzimy historię zakazanej literatury, bo jak wiadomo słowo pisane ma potężną moc. W związku z mocą: w rozdziale o literaturze magicznej, czyli grymuarach, dowiecie się jaką skrywały wiedzę tajemną dostępną tylko dla uszu i oczu wybranym.
Najbardziej intrygującym tematem okazał się enigmatyczny rozdział o książkach, których nie było.... Brzmi ciekawie, prawda? Okazuje się, że były to fikcyjne przeklęte i zakazane księgi, które narodziły się w głowach autorów. Ostatecznie na tyle rozpalały wyobraźnię czytelników, że na stałe wbiły się w szerszą podświadomość.
Nie mniej ciekawym tematem są rękopisy alchemików. Poszukiwania kamienia filozoficznego i próby stworzenia Homunkulusa przeplatają się w łacińskich rękopisach.
Ponadto znajdziemy tu takie tematy jak, szyfry i próby radzenia sobie z nimi, przepowiednie, astrologiczne almanachy, a także fantastykę, która okazała się rzeczywistością.
Dla fanów zjawisk nadprzyrodzonych też coś się znajdzie! Duchy, seanse spirytystyczne, nawiedzone fotografie. Na kartach przenikają wampiry, zombie, cudowne objawienia, diabelskie biografie, hipnozy czy też znany z morskich opowieści Latający Holender. To zaledwie kropla w morzu ciekawostek jakie możemy tu znaleźć.
Sporo tu mitów, legend i żywotów nietuzinkowych postaci. Należy też wspomnieć, że wydanie zawiera mnóstwo ilustracji, i co najważniejsze jest napisane przystępnym językiem, który podpasuje większości czytelników.
Jestem pod wielkim wrażeniem ogromu pracy wykonanej przez autora. Wyraźnie widać, że research jaki przeprowadził Radosław, jest bardzo szczegółowy i stoi na wysokim poziomie.
Tajemne księgi zawsze rozpalały moją wyobraźnię i mam nadzieję, że to nie ostatnie słowo w tej przeklętej kwestii. Gorąco polecam!
Prześwietna okładka od Joanny Widomskiej!