Księgarz z Kabulu

Asne Seierstad, młoda norweska dziennikarka, trafiła do Kabulu jesienią 2001 roku, w ostatnich dniach panowania talibów. W zrujnowanym mieście poznała Sułtana Chana, księgarza, wydawcę i niezwykłego człowieka, który od lat trwa przy swym zawodzie, mimo nieustannych szykan i represji ze strony kolejnych reżimów. Zaintrygował ją ten elegancki, wykształcony mężczyzna, pełen pasji i szczerego uwielbienia dla sztuki, potrafiący godzinami rozmawiać o kulturze swego narodu. Przyjęła zaproszenie Chana i przez trzy miesiące uczestniczyła w życiu jego rodziny. Tak powstała ta niezwykła, poruszająca opowieść o Afgańczykach, ich codziennym życiu i obyczajach, szokujących przybysza z Europy. Asne Seierstad poznaje drugie oblicze Sułtana Chana, patriarchalnego tyrana, kierującego się w życiu rodzinnym prastarymi, plemiennymi zasadami i właśnie szykującego się do ślubu z kolejną kobietą.

Informacje dodatkowe o Księgarz z Kabulu:

Księgarz z Kabulu - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2017-07-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Twoja opiniaZa każdym razem, gdy czytam książkę opisującą świat arabski rodzi się we mnie bunt. Bunt z tego powodu, że kobiety mogą być aż tak bardzo zniewolone przez mężczyzn, bunt na to, że od humoru "głowy" rodziny zależy szczęście, ale również i los poszczególnych członków rodziny. Asne Seierstad zamieszkała z rodziną pewnego księgarza, czyli jakby nie było, obracała się wśród inteligencji kabulskiej, po to, aby na podstawie własnych obserwacji i rozmów z poszczególnymi członkami licznej rodziny Sułtana napisać książkę o Afgańczykach ich kulturze i obyczajach. Tytułowy bohater nie charakteryzował się światłym umysłem i nie dążył do tego, żeby jego najbliżsi kształcili się i polepszali swój byt. Był tyranem, dla którego liczyło się tylko tworzenie imperium księgarskiego. Z książki możemy dowiedzieć się w jaki sposób robi się interesy w Afganistanie, jak działa prawo arabskie, o dążeniu do władzy różnych ugrupowań, o sytuacji kobiet, o tym, kto w rodzinie jest ważny, a kto nie.
Avatar użytkownika - Fretka
Fretka