Nie łudźcie się, że wszystko już wiecie o Hardej.
Teraz poznacie Królową.
Narodził się Knut. Trzecie dziecko Świętosławy, jedyne, które w chwili przyjścia na świat okrzyknięto ,,synem królowej". Coraz więcej graczy przestawia piony tej historii. Bolesław w sekrecie przed siostrą swata Tyrę z Tryggvasonem, jarl Sigvald, powtarzając: ,,jomswikingowie nie wtrącają się w sprawy królów", sam zaczyna w nich mieszać. Sven pielęgnuje swą niechęć do Olava, ,,drugiego wodza". Tyra znika.
Tak kończy się Harda. Teraz nadchodzi czas Królowej. Nowi gracze i nowy wymiar tej historii. Od Roskilde do krainy zórz polarnych. Od Poznania przez Merseburg do Budziszyna, przez wszystkie wielkie wojny Bolesława. Od Pragi po Kijów. Od Gniezna przez tajemniczy Kałdus. I do Anglii, bo przecież nie jest tajemnicą, kim stanie się ,,syn królowej"...
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2016-09-19
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 600
Język oryginału: polski
Jak zawsze - historia opowiedziana przez Cherezińską jest żywa. Nie ma tu bohaterów, których znamy z suchych faktów podręcznikowych, a normalnie funkcjonujący ludzie mający oprócz wielkich historycznych także bardzo podstawowe problemy.
Być może, gdyby nie autorka nie poznałbym początków wprowadzania wiary chrześcijańskiej w świecie nordyckim.
Nie czyta się tego lekko i łatwo, ale na pewno warto i robię to z pełną świadomością, że opowieść będzie obfitować w tonę faktów historycznych, przez które płynie się jak pod prąd, ale całość sprawia przyjemność.
Calkiem udane połączenie historii z powieścią fabularną, ale jak dla mnie spory minus za mnogość bohaterów. Ze tego jednak względu to byłaby doskonała podstawa do naszej polskiej "Gry o tron":)
Ciekawy temat,ciekawa epoka, tylko jak dla mnie autorka nie poradziła sobie
Słuchałam audiobooka - rewelacyjny lektor, pasjonująco opowiedziana historia, pełnokrwiści bohaterowie. Gdybym miała córkę - dałabym jej na imię Sygryda ;) I chciałabym, żeby była tak harda jak Świętosława!
Kolejna rewelacyjna część historii o Świętosławie, polskiej księżniczce, córce Mieszka I i Dobrawy. Autorka ma cudowną umiejętność ożywiania bohaterów historycznych, o których czasami w historii widnieje tylko dwuzdaniowa wzmianka. Cherezińska nadaje soczystych barw postaciom, o których pisze i sprawia że mimo tysiąclecia jakie nas historycznie dzieli, są nam bliscy jako ludzie. Dodatkowo jest to świat władzy, intryg i chłodnych kalkulacji. Niewiele miejsca bohaterowie mieli na spełnianie swoich własnych marzeń i przeżycie życia po swojemu. Książka godna polecenia, którą się "połyka".
"Z jednej strony, z drugiej strony" to książka spełniająca jakże ludzką potrzebę zajrzenia znanemu politykowi "pod marynarkę". Szewach...
Nigdy nie wiesz, kto się za ciebie modli Narodził się Knut. Trzecie dziecko Świętosławy, jedyne, które w chwili przyjścia na świat okrzyknięto ,,synem...
Przeczytane:2016-10-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Hardą czytało mi się niezwykle przyjemnie, aczkolwiek nieco zawiodła moje oczekiwania. Miejscami była naprawdę kiepska, przede wszystkim w koszmarnych scenach erotycznych, które wywoływały we mnie raz po raz histeryczne parsknięcia śmiechu. Znakomite tło historyczne i ciekawie spleciona fabuła uratowały jednak Świętosławę, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po kolejny tom opowieści o jej osobie. Od razu po otwarciu nowa powieść Elżbiety Cherezińskiej przykuwa uwagę. Na wewnętrznych stronach okładki znajdują się kolorowe, starannie wykonane mapki - z jednej strony dawnej Polski, z drugiej krajów północnych. Przyciągają one wzrok i czynią powieść znacznie bardziej atrakcyjną w kontekście wiedzy historycznej. Jako, że jestem miłośniczką takich dodatków, zachwyciłam się wydaniem Królowej od razu. Treść również mnie zaskoczyła, ale... nie we wszystkich aspektach pozytywnie. Królowa jest kontynuacją losów Świętosławy oraz jej dzieci. Wraz z przyjściem na świat kolejnego dziecka Hardej władczyni, akcja powieści nabiera tempa. Zdecydowanie króluje w tym tomie polityka zagraniczna, która - niestety - ukazana jest dość groteskowo, Intrygi ciekawią czytelnika, ale niektóre z nich autorka zbyt osobliwie opisała. Podobnie miały się niektóre dialogi, które zdawały się pochodzić z zupełnie innej bajki. I o ile w poprzednim tomie niektóre postaci były słabo ucharakteryzowane, tak teraz autorka przedstawiła je karykaturalne, co uczyniło powieść iście historyczną komedią. Powieść ratuje obeznanie autorki z historią, przede wszystkim z obyczajami oraz tradycjami okresu średniowiecza. Królowa ma wspaniałe tło historyczne i udało mi się wyłowić z niej wiele ciekawostek, o których dotychczas nie miałam pojęcia. Mam jednak wrażenie, że miejscami autorka zbyt sztywno trzymała się zapisków historycznych - niekiedy jej styl staje się znacznie cięższy. Poza tym powieść napisana jest bardzo ładnym językiem, dzięki czemu szybko oczarowuje czytelnika i czyta się ją niezwykle lekko. Jeśli podejdzie się do niej z przymrużeniem oka, okazuje się świetną książką. Ja nie do końca to potrafiłam... Tak, jak i w Hardej, tak i w Królowej znajdują się rozrysowane drzewka genologiczne i krótkie noty o rodzinach królewskich. Znalazło się również miejsce dla małej mapki Londynu, którą - niestety - zauważyłam dopiero po zakończeniu powieści. Niemniej i tak pozwoliła mi ona bardziej wizualnie zorientować się we fragmencie powieści Cherezińskiej. Królową często ocenić mi jednoznacznie. Wydała mi się pod niektórymi względami lepsza od swojej poprzedniej części, lecz pod innymi wypadła znacznie słabiej. Mimo wszystko nie żałuję czasu, który poświęciłam na jej przeczytanie i z przyjemnością sięgnę po kolejne powieści historyczne Pani Cherezińskiej, choć... ta dwutomowa historia Świętosławy nieco zawiodła moje oczekiwania. Nie zniechęcajcie się jednak! Zdecydowanie warto ją przeczytać, jeśli potrafi się podejść do książki pobłażliwie. Polecam. :)