W powojennej Wielkiej Brytanii księżniczka Małgorzata urzeka swoim nowatorskim wyczuciem mody i kąśliwymi żartami. Jest niegrzeczna i wyniosła, zależy jej na sławie i rozgłosie. Ma dziewiętnaście lat i bywa stale w nocnych klubach. Zaczytuje się w pikantnych romansach pisanych przez Rose Lavish i bardzo chce poznać tę autorkę.
Dwudziestoczteroletnia Vera bal debiutantek ma dawno za sobą i zaliczana już jest do starych panien. Marzy o wyjeździe do Nowego Jorku i karierze pisarki. Poznaje jednak Małgorzatę i dołącza do jej dam dworu. Wrzucona w sam środek życia towarzyskiego i królewskiego Małgorzaty, obserwuje, jak rozwija się zakazany romans księżniczki z przystojnym kapitanem Peterem Townsendem. Wkrótce obie kobiety będą zmuszone wybierać między statusem, obowiązkiem i miłością.
Młodość Małgorzaty opisana jest z perspektywy Very, która widzi głód życia księżniczki i jej potrzebę bycia kochaną. Sportretowana w serialu ,,The Crown" księżniczka Małgorzata należy do ulubionych postaci widzów.
Georgie Blalock - historyczka i miłośniczka kina, która uwielbia łączyć te dwie rzeczy w fikcji historycznej i zdrowej dawce filmów epokowych. Kiedy nie pisze, spotkać ją można w bibliotece w dziale historii literatury faktu, w wykazach brytyjskich filmów albo na szkoleniu karate. Pod pseudonimem Georgie Lee wydaje także romanse historyczne.
Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2022-08-10
Kategoria: Romans
ISBN:
Liczba stron: 352
Tytuł oryginału: The Other Windsor Girl. A novel of Princess Margaret, Royal Rebel
Wcześniej w tym miesiącu czytałam ,,W służbie królowej" o dzieciństwie przyszłej królowej Anglii Elżbiety i jej siostry Małgorzaty. ,,Królewska buntowniczka" to lata późniejsze. Elżbieta została żoną swojego ukochanego Filipa, wkrótce odbywa się koronacja. Historię poznajemy od strony Very, fikcyjnej damy dworu księżniczki Małgorzaty. Małgorzata przedstawiona jest jako osoba zazdrosna o szczęście Elżbiety, chwiejną emocjonalnie, zadziorną. Niby chciała być zwykłą kobietą, bez tłumu fotografów, śledzących każdy jej krok, ale nie potrafiła żyć z dala od dworu i uwielbienia tłumów. Zrezygnowała z małżeństwa z Peterem Townsendem, gdyż straciłaby wszystkie tytuły. Akcja powieści dzieje się od 1949 roku do 1960, z epilogiem w 2002 roku. Poznajemy życie uczuciowe księżnej Małgorzaty i jej damy dworu. Vera również rezygnuje z małżeństwa ze swoim lubym zasłaniając się obowiązkami wobec Małgorzaty. W rzeczywistości uważała, że ,,Zbyt ciężko pracowała na to , co miała, i nie zamierzała z tego zrezygnować. Nawet dla niego." Nie przekonały ją słowa ukchanego. ,,Naprawdę jesteś skłonna poświęcić własne szczęście, żeby ona nie musiała się martwić, kto będzie ją czesał i odbierał bukiety?" Nie polubiłam Very, odebrałam ją jako kobietę fałszywą, karierowiczkę.
Pasjonistka
Przeczytane:2022-09-07, Ocena: 5, Przeczytałem,
"Królewska buntowniczka" to historia Małgorzaty Windsor, młodszej siostry Królowej Elżbiety II, która jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Lubię czasami przeczytać nowinki dotyczące rodziny królewskiej, jednak nigdy nie zagłębiłam się w odleglejsze czasy niż te mające związek z księżną Dianą i jej śmiercią, nie miałam również pojęcia, że siostra Elżbiety II postrzegana była właśnie w taki taki sposób, jak opisała to autorka. Muszę przyznać, że zatopilam się w tej lekturze już od pierwszych stron i ogromnie zainteresowała mnie postać Małgorzaty i jej losy. Książka jest połączeniem prawdziwych wydarzeń i fikcji literackiej i myślę, że autorce naprawdę świetnie to wyszło, w genialny sposób oddała klimat tamtego okresu, a ja czytając niektóre sceny czułam się tak jakby gdzieś z boku przyglądała się tym wydarzeniom. Historia ta przedstawiona jest oczami Very (wymyślonej postaci) - damy dworu Małgorzaty, która z bliska obserwowała życie księżniczki. Małgorzata w latach młodzieńczych, przypadających po wojnie urzekła wszystkich poczuciem stylu, świetnym dowcipem, ale również ciętym językiem. Kobieta zachowywała się jak rozkapryszona panna, z której zdaniem nikt się nie liczył, a dodatkowo nie stroniła od skandali, intryg, alkoholu, papierosów czy tomansow, co w konsekwencji odbiło się w przyszłości na jej zdrowiu. Mogłoby się wydawać, że księżniczka Małgorzata miała wszystko o czym marzą panny w jej wieku, jednak zagłębiając się coraz bardziej w jej historię można się przekonać, że wcale tak nie jest, a tego co najcenniejsze nie da się kupić za pieniądze czy uzyskać sławą i rozgłosem. Nie potrafię sobie nawet wyobrazić jak bardzo rozdarta musiała być Małgorzata, za każdym razem wybierając pomiędzy swoimi pragnieniami, marzeniami, a lojalnością wobec rodziny. Zarówno Małgorzata, jak i Vera często musiały stawać przed bardzo trudnymi decyzjami, które miały szalenie ważny wpływ na ich późniejsze żyje. Bardzo miło spędziłam czas z tą książką! Polecam fanom losów monarchii królewskiej. Moja ocena 8/10.