O POCZĄTKACH PAŃSTWA POLSKIEGO
Jak głęboko wstecz sięgają nasze korzenie? Co starożytni wiedzieli o naszych ziemiach? Skąd się wzięli Słowianie? Gdzie była stolica państwa wczesnopiastowskiego? Co odziedziczył Bolesław Chrobry? I jakie były konsekwencje jego rządów?
Profesor Przemysław Urbańczyk, wybitny badacz wczesnego średniowiecza, w swojej najnowszej książce próbuje odpowiedzieć na te i wiele innych frapujących pytań. Z długiej listy zagadnień dotyczących początków państwa polskiego wybrał 28 najważniejszych i przedstawił je w krótkich rozdziałach. Ilustrują one skomplikowany proces, który wskutek splotu świadomych decyzji i historycznych przypadków doprowadził do powstania państwa wczesnopiastowskiego - na początku drugiego tysiąclecia nazwanego Polonią.
Korzenie Polski to idealna książka zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących pasjonatów historii. To pozycja, która każdego skłoni do refleksji i sprowokuje do dyskusji.
Przemysław Urbańczyk (ur. 1951) - mediewista, profesor w Instytucie Archeologii UKSW oraz w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN. Jego badania nad wczesnymi dziejami Polski, Europy Środkowej, Skandynawii i wysp północnego Atlantyku wniosły znaczący wkład w wiedzę o początkach państw terytorialnych, rozszerzaniu się chrześcijaństwa i procesach urbanizacyjnych. Zajmuje się też teorią badań archeologicznych, historią archeologii i metodyką badań wykopaliskowych. Jego działalność badawcza, popularnonaukowa i publicystyczna jest udokumentowana w niemal 600 publikacjach. Jest autorem 18 książek, z których kilka otrzymało prestiżowe nagrody, między innymi Nagrodę KLIO. W Korzeniach Polski oferuje autorską wizję początków Polski - krytyczną w stosunku do ujęć tradycyjnych.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2024-11-29
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 320
Celem niniejszej publikacji jest zapoznanie czytelników z aktualnym stanem dyskusji nad przyczynami, okolicznościami, a nawet samą datą chrztu Mieszka...
Rok 1018. Dla państwa piastowskiego i dla jego władcy to czas brzemienny w skutki. To rok sukcesów wieńczących długotrwałą walkę Bolesława Chrobrego...