Kobiety od A do Z

O kobietach dla kobiet – mądrze i z humorem.

Katarzyna Miller, znana i lubiana psychoterapeutka, dzieli się przemyśleniami na temat kobiet. Omawia kwestie ważne dla kobiecej tożsamości, wybierane przez kobiety role i postawy oraz mechanizmy psychologiczne, na które są szczególnie podatne. Mówi Dariuszowi Janiszewskiemu zarówno o sprawach najważniejszych, jak i mniej ważnych, w tym także osobistych.

W kobiecym alfabecie Kasi znalazły się między innymi takie tematy jak:

Bezradność – dlaczego zaradność i sprawczość kobiet postrzegane są jako kłopot.

Okres – z jakich powodów dla wielu osób nadal stanowi temat tabu.

Romans – o tym, jak bardzo potrzebne jest nam poczucie, że przeżywamy coś wyjątkowego.
Samoocena – jak wpływa na nas nieustanne ocenianie siebie i porównywanie z innymi.

Troska – dlaczego kobiety, które są dobre w troszczeniu się o innych, często nie potrafią zatroszczyć się same o siebie.

Zaczynamy więc od Autonomii, a kończymy na Zmianach.  Po prostu – kobiety od A do Z.

Informacje dodatkowe o Kobiety od A do Z :

Kobiety od A do Z - opinie o książce

Avatar użytkownika - asiaczytasia
asiaczytasia
Przeczytane:2023-06-18, Ocena: 5, Przeczytałam,

Porozmawiajmy o kobiecości. Katarzyna Miller, psycholożka, stworzyła kobiece abecadło. Wyróżniła cechy, rzeczy, postawy, które według niej towarzyszą kobietom, definiują, ale też uciskają je. Rozprawia się ze stereotypami i prowokuje nas, żebyśmy zastanowiły się, czy jesteśmy spełnionymi, szczęśliwymi kobietami.

Książka „Kobiety od A do Z” ma formę zbioru felietonów ułożonych w kolejności alfabetycznej. Do każdej litery autorka dopasowała hasło (lub hasła), które w jej mniemaniu mówi o kobiecości i oczywiście je rozwija. Wybory subiektywne, jednak w kontekście całej publikacji faktycznie dające obraz kobiety i pewnych kierunków, w jakie szeroko pojęta kobiecość zmierza.

Znajdziemy tu wywody o charakterze psychologicznym – a nawet bardzo osobiste – które prowokują nas (a przynajmniej mnie) do przemyślenia swoich wyborów i odpowiedzenia sobie na pytanie, na ile były nasze. Przyznam, że nie do końca zgadzam się z pewnymi zapatrywaniami Katarzyny Miller, szczególnie na temat kobiet wybierających życie rodzinne. Co prawda w tekście o emancypacji padają wspaniałe słowa: „Decyzja o pozostaniu w domu przy dzieciach też może być wyrazem emancypacji. Kobieta ma pewne prawo wybrać, czy chce być gospodynią domową, czy rozwijać karierę zawodową”[1]. Natomiast czuć, że psycholożka chce „wypchnąć” panie z przysłowiowej kuchni, że – według niej – pozostanie w domu jest rezygnacją z czegoś. Ja stoję na stanowisku, że każdy nasz wybór generuje zyski i straty. Z czegoś rezygnujemy, żeby coś dostać. Musimy uczciwie z samym sobą rozsądzić, na czym nam najbardziej zależy. Abstrahując od różnic naszego patrzenia na świat, trzeba przyznać, że Katarzyna Miller sprytnie mnie sprowokowała, do odpowiedzi na pytanie na ile ulegam stereotypom i wzorcom wychowania. I mam nadzieję, że i wy podejmiecie się takiego rozliczenia.

Druga grupa zagadnień nawiązuje do seksualności, która to mozolnie, ale konsekwentnie się wyzwala. Ta sfera dotyczy każdego i nie możemy traktować jej jako coś wstydliwego. Powinniśmy zestawiać z nią trzy wartości: szczerość, szacunek i edukacja, i Katarzyna Miller takie podejście promuje. Ciekawym jest, jak inaczej patrzy na pewne pojęcia, które powszechnie (chyba) nabrały pejoratywnego wydźwięku. Szczególnie mam na myśli teksty „Romans” i „Kochanka” oraz „Uwodzenie”. Psycholożka, na ich przykładzie, pokazuje, że nie zawsze trzeba „na maksa”, żeby poczuć satysfakcję.

Moja przyjaciółka powiedziała mi kiedyś: „Wiesz za co cię lubię? Bo na wiele rzeczy patrzymy inaczej, a i tak się szanujemy”. Podobną relację mam z Katarzyną Miller. Czuję, że ją napędza coś innego niż mnie. Że mamy inny stosunek do ról społecznych, feminizmu i samej kobiecości. Jednak lektura książki „Kobiety od A do Z” była orzeźwiająca. Z wielką przyjemnością wysłuchałam tego innego głosu, bo „mądrego miło posłuchać”. Nie czułam się atakowana. Katarzyna Miller nie kryje swoich poglądów, ale pozostawia czytelnikowi przestrzeń na własne i szanuje jego stanowisko. Podkreślając, że: „Dbanie o to, żeby mi [w sensie człowiekowi] było dobrze i żebym czuła się spełniona i szczęśliwa, powoduje przeważnie, że taka jestem”[2]. I z tą myślą odkładam „Kobiety od A do Z” na półkę.

[1] Katarzyna Miller, Dariusz Janiszewski, „Kobiety od A do Z czyli o tym, co ważne dla kobiecej tożsamości, o emocjach, postawach i życiowych wyborach”, wyd. Zwierciadło, Warszawa 2023, s. 49.
[2] Tamże, s. 91.

Zacznę od formy, która mnie osobiście się spodobała. W książce znajdziemy literki alfabetu, a każda to inne słowo związane z kobietą. Tym sposobem poznamy co nieco o wielu aspektach dobrze nam znanych, choć nie zawsze dobrze rozumianych, odpowiednio rozwijanych.

Książkę czyta się bardzo szybko, a wszystko dzięki „lekkości”, z jaką została napisana. Znajdziemy w niej również dawkę humoru, co rzadko spotykam w takich książkach. Nie jest to pozycja do czytania naraz. Jest poradnik, który należy czytać „po kawałki”, aby wszystko dobrze sobie przemyśleć.

Dzięki książce możemy zaglądnąć w głąb siebie i zrobić taki szczery rachunek sumienia.

„Kobiety od A do Z czyli o tym, co ważne dla kobiecej tożsamości, o emocjach, postawach i życiowych wyborach” to według mnie jeden z ciekawszych poradników dla kobiet, o kobietach. Moim zdaniem warto go przeczytać, a także przemyśleć i z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - dominikakus
dominikakus
Przeczytane:2023-03-31, Ocena: 5, Przeczytałam,

Przekonałam się, że mój umysł jest najlepszym przewodnikiem. Z reguły kieruję się intuicją i zdrowym rozsądkiem 😉 Wychodzę z założenia, że należy spróbować wszystkiego: to co dobre i to co złe, lecz pamiętajcie: WSZYSTKO Z UMIAREM!

Dla osób, które chciałyby coś zmienić w swoim życiu, z pomocą przychodzi Katarzyna Miller, znana psychoterapeutka i jej "Kobiety od A do Z". Podpowiada nam, kobietom, jak mamy postępować, by być szczęśliwe, by nie dać się utartym konwenansom, ponieważ wraz ze zmianami świata, zmienia się jego postrzeganie.
Autorka przedstawia kobiecy alfabet od litery A, jak autonomia, do litery Z, jak zmiany. I nie bójmy się zmian, bo "bez zmian nie ma życia, a najczęściej boimy się nowości". Z biegiem lat zachodzą i w nas zmiany fizyczne, więc również dobrze możemy dokonać mentalnej transformacji. Nie obawiajmy się zatem rozmawiać o sprawach wstydliwych, czuć przyjemności. Mamy wybór: albo być zależną, albo nie, troszczyć się tylko o innych lub także i o siebie. Najbardziej podoba mi się, że pani Miller nie nakazuje, a tylko wskazuje drogę. Którą wybierzemy, zależy wyłącznie od nas. Pamiętajmy jednak, że każdy wybór niesie ze sobą konsekwencje.
Mądrze napisana, z humorem, dająca kopa motywacyjnego. Pisze jakie są kobiety, ich postawy oraz sugeruje, że wcale nie muszą takie być. Pisze jakie są kobiety, ich postawy i sugestie. A Ty, kobieto, pamiętaj: MASZ WYBÓR.

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2023-05-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

O kobietach...

"Tajemnicą jest kobieta." Stanisław Wyspiański

Kobieta, nie da się ukryć, że jest bardzo fertycznym tematem w powieściach czy wierszach, postacie kobiece w książkach, filmach czy serialach stają się bohaterkami, które zapadają w pamięć, myśli i serca czytelników i widzów na całym świecie. Kobieta, wg jednych jest "puchem marnym", wg innych "tajemnicą", a jeszcze wg innych "pułapkami, w które wpadamy i z których już nie chcemy się uwolnić". Kobiety od zawsze były inspiracją dla artystów wszelakich, są  muzami czy to dla malarzy, czy to dla pisarzy, poetów czy rzeźbiarzy.

O kobietach dla kobiet pisze w swojej najnowszej książce właśnie pani Katarzyna Miller, znana i lubiana psychoterapeutka. W "Kobietach od A do Z" dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat kobiet. W rozmowie z Dariuszem Janiszewskim porusza tematy ważne dla kobiecej tożsamości, omawia przyjmowane przez kobiety role i postawy, czy mechanizmy psychologiczne, na które są wyjątkowo podatne. Przeczytamy tu m.in. o sprawach ważniejszych, takich jak samoocena, autonomia, emancypacja, poronienie, przemoc domowa czy zmiany, a także o sprawach mniej ważnych, które kryją się na przykład pod hasłami: gęba, humor, jędza, kot czy lajki. Ten kobiecy alfabet pani Kasi niesie ze sobą wiele emocji, humoru i mądrości, dlatego warto przeczytać go, szczególnie my, czytelniczki, powinnyśmy przeczytać go w całości, od A do Z. Naprawdę warto, czyta się go szybko i zgodzicie się ze mną, że takie kobiece spojrzenie na nas, kobiety i na nasz, kobiecy świat jest bardzo intrygujące. Polecam Wam lekturę tej książki, a ja za możliwość lektury dziękuję wydawnictwu Zwierciadło i autorce !

"Kobieta miewa w oczach błyski stokroć wymowniejsze od słów." Arthur Conan Doyle

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski