Kobieta, która przeciwstawiła się Facebookowi. Walka o transparentność i odpowiedzialność gigantów technologicznych

Ocena: 0 (0 głosów)

Historia sygnalistki z Facebooka, która poprzez zwiększenie transparentności i odpowiedzialności gigantów technologicznych pragnie pomóc nam odzyskać kontrolę nad naszym życiem

W 2021 roku media rozpisywały się o tzw. ,,Facebook Papers" - wewnętrznych dokumentach pokazujących skalę wykorzystania Facebooka do dezinformacji i manipulacji przedwyborczych, podsycania mowy nienawiści oraz degradacji zdrowia psychicznego nastolatków. To wtedy Frances Haugen, była pracownica firmy, ujawniła, że zdemaskowała groźne działania giganta technologicznego. Zeznawała przed amerykańskim Kongresem i udzielała wywiadów, w których przyznała, że skopiowała kilkadziesiąt tysięcy stron dokumentów. Została wyróżniona w trakcie pierwszego orędzia o stanie państwa, wygłoszonego przez prezydenta Bidena. Dołożyła starań, by każdy dokładnie zrozumiał, o czym mówią te dokumenty: Facebook wiedział, że przez przypadek zmienił swój algorytm tak, że zaczął on nagradzać ekstremizm, a następnie odmówił naprawienia błędu; wiedział, że jego klienci wykorzystują platformę do podsycania przemocy, szerzenia kłamstw, podważania poczucia własnej wartości młodych kobiet, marginalizowania wybranych środowisk i innych niebezpiecznych mechanizmów. Ale dlaczego Haugen była jedyną pracownicą firmy, która ośmieliła się zdemaskować i skrytykować byłego pracodawcę?

To inspirująca książka o kobiecie, która wielokrotnie szła pod prąd, zmieniła świat, nauczyła się skupiać na tym, co ma znaczenie, i ignorować krytyków. Ale to także przerażające obnażenie kultury i praktyk Facebooka.

To książka o zagrożeniach, które przenoszą się z mediów społecznościowych do świata rzeczywistego, i o tym, jak im zapobiegać

Gdyby książka Haugen jedynie prezentowała argumenty sygnalistki (których wartość prawna pozostaje jeszcze do ustalenia), to i tak byłaby ważnym elementem dokumentowania tego, w jaki sposób pozwoliliśmy, by zagrożenia wynikające z działania mediów społecznościowych wkradły się do naszego życia. To mądra opowieść i dlatego warto ją przeczytać.- Bethany McLean, ,,The Washington Post"

W końcu zaczynamy domagać się zapewnienia podstawowego poziomu bezpieczeństwa od coraz mniej przejrzystych platform technologicznych, wypaczających naszą rzeczywistość według swoich zachcianek. Ta książka stanowi przyspieszony kurs tego, jak naprawdę działają algorytmy rekomendacyjne, jak wygląda podstawowa analiza danych oraz jak Meta/Facebook funkcjonuje od środka. - ,,Vanity Fair"

Frances Haugen to amerykańska analityczka danych, menedżerka produktów logarytmicznych i sygnalistka. Jest absolwentką Franklin W. Olin College of Engineering oraz Harvard Business School. Pracowała w firmach Google, Yelp i Pinterest, a w 2019 roku dołączyła do Facebooka/Meta, gdzie pracowała w dziale Civic Integrity. W 2021 roku przekazała Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz dziennikowi ,,Wall Street Journal" kilkadziesiąt tysięcy stron wewnętrznych dokumentów, ujawniając, że Facebook był świadomy istnienia radykalizacji i przemocy politycznej na całym świecie oraz że się do nich przyczyniał.

Informacje dodatkowe o Kobieta, która przeciwstawiła się Facebookowi. Walka o transparentność i odpowiedzialność gigantów technologicznych:

Wydawnictwo: MT Biznes
Data wydania: 2024-09-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381755634
Liczba stron: 468
Tytuł oryginału: The Power of One: How I Found the Strength to Tell the Truth and Why I Blew the Whistle on Facebook

Tagi: Biografie i literatura faktu Reportaż i dziennikarstwo śledcze Biografie przedsiębiorców i przemysłowców Autobiografie przedsiębiorców i przemysłowców

więcej

Kup książkę Kobieta, która przeciwstawiła się Facebookowi. Walka o transparentność i odpowiedzialność gigantów technologicznych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy