Kim Dzong Il. Przemysł propagandy

Ocena: 5 (1 głosów)

Prawdziwa historia pary gwiazd południowo-koreańskiego kina porwanych przez władze Korei Północnej. Rok 1978. Przyszły dyktator, Syn Wielkiego Przywódcy i jednocześnie szef Departamentu Propagandy i Agitacji, Kim Dzong-Il zleca porwanie reżysera filmowego Shin Sang-Ok i jego byłej żony, aktorki Choi Eun-Hee. Celem porwania jest zmuszenie Shina do pracy rzecz północno-koreańskiego przemysłu filmowego. Po pięciu latach więzienia, indoktrynacji, głodzenia i tortur oraz dwukrotnej próbie ucieczki Shin ulega sile perswazji aparatu Kim Dzong-Ila. Przez kolejne 3 lata Shin i Choi pozornie służą systemowi, planując jednocześnie spektakularną ucieczkę. Ten plan realizują dopiero w 1986 roku.

Fascynująca i momentami surrealistyczna opowieść o Korei Północnej w przełomowym momencie jej historii. Książka o narodzie, który odizolował się od całego świata i obłędzie jego przywódcy zniewolonego przez własne aspiracje.

Informacje dodatkowe o Kim Dzong Il. Przemysł propagandy:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2015-11-18
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788379993901
Liczba stron: 400

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Kim Dzong Il. Przemysł propagandy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kim Dzong Il. Przemysł propagandy - opinie o książce

Pozycja warta przeczytania, nie tylko dla tych, których interesuje Korea Północna - ale również dla czytelników, którzy chcą się przekonać, jaką rolę pełni propaganda w krajach totalitarnych. To książka ciekawa i straszna.

Przede wszystkim to historia porwania małżeństwa filmowców, które zlecił sam Kim Dzong Il. Kim zafascynowany zagranicznymi filmami, zdawał sobie sprawę, że północnokoreański przemysł filmowy jest daleko za światowym. Marzył o filmowej potędze, która byłaby głównym orężem propagandy. Brakowało mu jednak doświadczonych filmowców.

W książce oprócz historii porwanego małżeństwa (która zresztą nadaje się na gotowy scenariusz filmowy), dowiadujemy się też dużo o samym Kimie, jego ojcu, życiu jakie prowadził. Autor piszę też o samej Korei, o początkach rządów Kimów.

Przerażające jest życie w Korei Północnej, gdzie nawet samobójstwo jest zabronione, a rodzina samobójcy trafia do obozu. Przerażające są same obozy, indoktrynacja społeczeństwa. Jednocześnie propaganda, którą serwuje się północnokoreańskim ludziom jest tak groteskowa, że czasami czytelnik nie może powstrzymać się od śmiechu.

Oto państwo totalitarne w całej okazałości: strach i groteska.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy