Książka ta to odpowiedź na pewne uwiedzenie nauk społecznych. A dokładniej na uwiedzenie pojęciem ,,kapitału społecznego", jednym z najczęściej używanych narzędzi teoretycznych we współczesnej socjologii. Książka Piotra Mikiewicza to systematyczne przedstawienei różnych sposobów rozumienia kapitału społecznego i wykorzystywania tej kategorii w analizach edukacji i systemu szkolnictwa. Cel, który stawia sobie autor, to odpowiedź na pytanie, czy pojęcie to może być przydatne w badaniu wpływu edukacji na zajmowaną pozycję społeczną.
Wielką zaletą książki jest przyjrzenie się różnym ujęciom kapitału społecznego. Okazuje się, że w zależności od przyjętej perspektywy teoretycznej, termin ,,kapitał społeczny" zmienia swoje znaczenie i swoją funkcję w badaniu związku między systemem szkolnictwa a społeczeństwem. Jeśłi pojęcie to ma być przydatne w analizach edukacyjnych, niezbędne jest zrozumienie jego całego zaplecza teoretycznego, a także konsekwencji analitycznych wynikających z różnorodnośći koncepcji posługujących się tą kategorią.
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2014-10-28
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN:
Liczba stron: 340
Pierwsze na polskim rynku wydawniczym kompendium najważniejszych informacji na temat socjologii edukacji. Autor wydanego 2014 roku Kapitału społecznego...
Chcę przeczytać,