Kaci Polski Ludowej

Ocena: 5 (1 głosów)

Zasadniczym zadaniem urzędu bezpieczeństwa w początkowym okresie PRL było wspieranie komunistycznej władzy, która pełnymi garściami czerpała z systemu ZSRR. W okresie stalinowskim do walki z członkami niepodległego podziemnego państwa walczącego z okupantem niemieckim zaangażowano nie tylko bezpiekę, ale cały aparat sprawiedliwości. Nazywało się to walką z ,,wrogami ludu", a celem było unicestwienie całego patriotycznego podziemia.

Ówczesne sądownictwo nie było niezawisłe, lecz całkowicie podporządkowane partii, jej nakazom i zakazom, służąc wiernie i ferując wyroki zgodnie z żądaniem władz. Instytut Pamięci Narodowej, powołany do życia w styczniu 1999 roku, wprowadził przepisy o zbrodni komunistycznej, jak również nieznane wcześniej w polskim prawodawstwie pojęcie mordu sądowego, odnosząc je do czasów stalinowskiego terroru. Procesy przed stalinowskimi sądami były mordami sądowymi, prokuratorzy oskarżali na podstawie spreparowanych dowodów i zeznań wymuszonych torturami, sąd orzekał z góry narzucony wyrok. Do tego oskarżony przechodził piekło przesłuchań prowadzonych przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa.

W świadomości większości Polaków dominuje pogląd, że w czasach stalinowskich w kadrach zbrodniczego aparatu bezpieczeństwa, podobnie jak wśród morderców sądowych, dominowali Żydzi. Jednak oficerowie pochodzenia żydowskiego stanowili tylko dość znaczny procent wśród kierowników i zastępców szefów wojewódzkich UB.

Książka pokazuje życiorysy katów stalinowskich, na czele z Julią Brystigerową, Heleną Wolińską czy Jackiem Różańskim.

Informacje dodatkowe o Kaci Polski Ludowej:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2023-01-25
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311165052
Liczba stron: 352
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Kaci Polski Ludowej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kaci Polski Ludowej - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2024-01-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Władze PRL-u dysponowały dość rozbudowanym aparatem bezpieczeństwa, którego zadaniem było wspomaganie umacniania dyktatury partii. Był to nie tylko oręż komunistycznej władzy, ale spoiwo władzy walczące de facto ze społeczeństwem. Wojna ta przybrała szczególnie brutalne oblicze w czasach stalinowskich, gdzie do walki zaangażowano nie tylko UB, ale także wymiar sprawiedliwości. W tych czasach do za oprawców stalinowskich czy morderców sądowych można uznać m.in. Julię Brystiger, Stefana Michnika, Józefa Światło, Stanisława Radkiewicza, Jerzego Borejsza, Helenę Wolińską, Józefa Różańskiego, Juliana Polan-Haraschina. To oni zapisali się czarną kartą w dziejach historii najnowszej Polski. 
Położenie Polki i Polaków po zakończeniu drugiej światowej było nie do pozazdroszczenia. Kraj znalazł się w rękach komunistów, którzy by utrzymać zdobytą podstępem władzę prześladowały niechętnych im obywateli. Niestety podporządkowane im były m.in. służby bezpieczeństwa i wymiar sprawiedliwości. Dzięki temu komuniści mogli bezkarnie terroryzować społeczeństwo oraz prześladować i osadzać w więzieniach patriotów ... Nie brakowało również tych, którzy wysługiwali się nowemu systemowi.  Byli bezwzględni. Nieobliczalni. I nie mieli wyrzutów sumienia, gdy skazywali na męczarnie i śmierć niewinnych. Niniejsza książka przybliża kilka sylwetek osób, które zaprzedały się komunizmowi. Dla niego i dla własnych korzyści były wstanie zrobić wiele. Autorka w drobiazgowy sposób, nie szczędząc licznych dygresji przedstawiła najbardziej znane postaci robiące karierę w czasach stalinowskich w Polsce. Nie oceniała. Nie krytykowała konkretnych postaw, ale starała się w sposób rzeczowy i obiektywny pokazać prawdziwą historię życia konkretnej postaci.
Kaci Polski Ludowej nie jest książką prostą, ale myślę, że warto się z nią zapoznać. W końcu nasza historia nie jest wcale taka prosta jakby mogłoby się zdawać prosta a nasi poprzednicy nie składali się tylko z samych patriotów.  

Link do opinii
Inne książki autora
Kobiety wojowniczki
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Kobiety wojowniczki

Prowadzenie wojen, zwycięstwa i porażki w bitwach i potyczkach to domena przede wszystkim mężczyzn. Ale czy na pewno udział kobiet w wojnach ograniczał...

Wszystkie żony Henryka VIII
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Wszystkie żony Henryka VIII

Perypetie miłosne Henryka VIII, podobnie jak losy jego burzliwych sześciu małżeństw, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a niemal każda próba przeniesienia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy