John Lennon. Listy

Po raz pierwszy wdowa po Johnie Lennonie, Yoko Ono, zgodziła się na opublikowanie korespondencji artysty. Zbiór zawiera niemal trzysta listów oraz pocztówek, opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa, autora oficjalnej biografii Beatlesów, a prywatnie znajomego Johna Lennona.

Listy Lennona były jak dotąd otoczone tajemnicą. Wiele z nich sprzedano prywatnym kolekcjonerom na aukcjach. Wiele nigdy wcześniej nie zostało upublicznionych. Hunter Davies wykonał pracę iście detektywistyczną, dzięki czemu udało mu się dotrzeć do niezwykle ciekawej korespondencji i ułożyć ją w porządku chronologicznym, który pozwala nam na nowo poznać Johna Lennona nie tylko jako genialnego muzyka, ale również – przede wszystkim – jako człowieka.

Słowa były dla Johna Lennona równie ważne co muzyka. Notował każdy pomysł, myśl, inspirację. Po papier sięgał zawsze, gdy miał potrzebę komunikacji z drugim człowiekiem. Żył – i zmarł – w czasach przed rewolucją internetową. Listy, notatki, pocztówki pisał przez całe życie. Do przyjaciół, rodziny, kochanek, do fanów; do gazet, organizacji, instytucji. Jego listy bywają zabawne, pouczające, zaangażowane, mądre, liryczne; zawsze są niezwykle szczere i poruszające. Pozwalają nam ujrzeć Johna Lennona jakiego wcześniej nie znaliśmy – jego prywatną, niezafałszowaną twarz.

Informacje dodatkowe o John Lennon. Listy:

Przeczytane:2013-12-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2013-01-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Spodziewałam się... Sama nie wiem, miało być hucznie, miałam poznać Johna Lennona jakiego nie znałam. A dostałam... Produkt wtórny. Tak po prostu. To prawda, trudno jest napisać książkę o osobie na podstawie listów, kartek pocztowych i różnych zapisków, które po sobie pozostawia. Ale mimo wszystko można pokazać w tym człowieka. Tutaj autor, przyznający się zresztą do przyjaźni z the Beatles, ale i z Lennonem, przyznający się także do biografii zespołu, nie wyszedł poza zdawkowe opisywanie, co jest na listach, które znalazł w prywatnych archiwach fanów. I czasem jest więcej tekstu autora niż samego pisania Lennona. I do tego dochodzi "drewniane" tłumaczenie wyrażeń slangowych, przekleństw, itp., co powodowało, że im bliżej końca byłam, tym bardziej mnie to denerwowało, bo widziałam, jak bardzo wersja angielska była niespójna z polską. Na pewno - gratka dla fanów. Ale drugi raz bym do niej nie zajrzała.
Avatar użytkownika - wwwiolka
wwwiolka