Jeśli jutra ma nie być

Tę zachwycającą książkę będziesz chciał mieć w swoim plecaku na koniec świata.

- Jas Hammonds, osoba autorska We Deserve Monuments

Jeśli jutra ma nie być to poruszająca powieść Jen St. Jude, w której pobrzmiewają echa książek Nasz ostatni dzień Adama Silvery czy Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata Benjamina Alire Sáenza. Pierwsza queerowa miłość, zmagania z codziennością i... walka o przetrwanie w obliczu zbliżającego się końca świata.

Avery Byrne skrywa wiele tajemnic. Jest zakochana w swojej najlepszej przyjaciółce Cass i cierpi na ciężką, niezdiagnozowaną depresję. Jednak kiedy podejmuje decyzję o odebraniu sobie życia, ludzkość dowiaduje się, że do końca świata zostało zaledwie dziewięć dni. Do Ziemi zbliża się asteroida i nikt nie może zapobiec katastrofie. Można jedynie odliczać czas...

Chcąc oszczędzić swojej rodzinie i przyjaciółce dodatkowego cierpienia, Avery postanawia przetrwać jeszcze dziewięć dni. Desperacko próbuje wrócić z uczelni do rodzinnego domu, aby być ze swoją rodziną i dziewczyną, w której jest zakochana. Czas się kończy, sekrety stopniowo wychodzą na jaw, a Avery robi, co w jej mocy, by uratować tych, których kocha.

Przede wszystkim zaś znajduje sposób, by ocalić samą siebie.

Jeśli jutra ma nie być opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości, o queerowej miłości w obliczu końca świata, ale przede wszystkim zachęca do pochylenia się nad tematem depresji, zdrowia psychicznego i wstydu. Jest to historia, która daje czytelnikowi nadzieję i zostaje z nim na lata.

***

To elektryzująca, cudownie emocjonująca książka, która zadaje pytania, dlaczego i dla kogo mamy odwagę żyć. Historia Avery roztrzaska twoje serce i napełni je ponownie światłem. Obserwuj St. Jude - zostanie tutaj na dłużej.

- Kelly Quindlen, autorka She Drives Me Crazy

Niewielu twórców potrafi równie silnie równoważyć złamane serce i nadzieję jak Jen St. Jude. Jeśli jutra ma nie być to niesamowity, wzruszający debiut z ważnym przesłaniem i postaciami, które zostaną z tobą na długo po przeczytaniu ostatniej strony.

- Robbie Couch, autor Jeśli jutro nie nadejdzie

BIOGRAM

Jen St. Jude

Członkini Lambda Literary Foundation Jen St. Jude dorastało wśród sadów jabłoniowych w New Hampshire, a obecnie mieszka w Chicago z żoną i psem. Ukończyło kierunek kreatywne pisanie na Colby College i Harvard University Extension School, a także pracowało jako osoba redaktorska w ,,Chicago Review of Books", ,,Just Femme & Dandy" i ,,Arcturus Magazine". Kiedy nie czyta ani nie pisze, można ją spotkać kibicującą Chicago Sky i Red Stars. Jen w języku angielskim używa zaimków they/them i she/her. Jeśli jutra ma nie być to jej pierwsza powieść.

Informacje dodatkowe o Jeśli jutra ma nie być:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2023-07-26
Tytuł oryginału: If Tomorrow Doesn't Come

Kup książkę Jeśli jutra ma nie być

Jeśli jutra ma nie być - opinie o książce

Avatar użytkownika - aneta5janiec12
aneta5janiec12
Przeczytane:2023-07-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Posiadam,

,,Jeśli jutra ma nie być" to kolejna historia z bohaterkami queer w roli głównej jaka znalazła się w mojej kolekcji. Dosłownie pochłonęłam tę powieść! Niesamowita historia z cudownym zakończeniem. Bardzo się cieszę, że mam przyjemność czytać takie książki. Miłość w każdej postaci jest piękna i cudowna. Ta powieść ma w sobie coś wyjątkowego i magicznego. Nie można się od niej oderwać.

Główna bohaterka ,,Jeśli jutra ma nie być" to Avery. Dziewczyna jest zakochana w swojej najlepszej przyjaciółce Cass, jednak ostatnimi czasy ich kontakt się zdecydowanie pogorszył. Ponadto Avery ma problemy w szkole, ale także we własnej psychice. Dziewczyna planuje popełnić samobójstwo, ponieważ nie wie jak ma dalej żyć. Jednak w momencie kiedy ma wskoczyć do rzeki i na zawsze pożegnać ten świat, dostaje telefon od Cass, że w stronę ziemi zbliża się kometa i zostało im dziewięć dni życia... Ten telefon odmienia życie dziewczyny...

W stu procentach zgadzam się ze słowami Jas Hammonds z okładki. Tę książkę zdecydowanie chciałabym mieć przy sobie w momencie końca świata. Ta powieść jest wyjątkowa, piękna, ale i trudna. Wyjątkowa, ponieważ autorka świetnie przedstawia zachowania ludzi w obliczu końca świata, pięknie ukazuje miłość do drugiej osoby. Wszystkie wątki są genialnie połączone. Trudna jest ze względu na opisy depresji jak i myśli samobójczych. Jestem wdzięczna autorce za to, że poruszyła ten temat. Depresja chociaż uznawana za chorobę dwudziestego pierwszego wieku, tak naprawdę przez społeczeństwo nie jest zrozumiana. Wiele osób komentuje i uważa, że to zwykle lenistwo i szukanie wymówek. Niestety ta choroba jest niesamowicie podstępna i często pozostaje niezauważona i niestety w wielu przypadkach kończy się tragedią.

Pokochałam historię Avery od samego początku. Do dziewczyny od razu zapalałam sympatią i życzyłam jej jak najlepiej. Chciałam, żeby ułożyła sobie życie l, mimo iż tego życia zostało jej naprawdę niewiele. Autorka stworzyła bardzo dynamiczną postać, świetnie ukazuje jej przemianę w trakcie książki. Od dziewczyny z myślami samobójczymi po dziewczynę z planami i marzeniami.

,,Jeśli jutra ma nie być" to książka bardzo wartościowa i pouczająca. Pokazuje jak ważne jest zrozumienie innych w poszukiwaniu samego siebie. Pokazuje jak lekceważona depresja może doprowadzić do tragedii. Pokazuje siłę miłości ludzi do siebie. Pokazuje jak ważne jest wsparcie w obliczu każdej tragedii. Ta książka zasługuje na czytelnicze uznanie. O tej powieści powinno się mówić. Jednak ta lektura jest przeznaczona dla osób starszych właśnie ze względu na trudną tematykę. Mimo wszystko polecam Wam ją z całego serduszka.

P.S. Każdy w swoim życiu powinien posiadać taką Cass.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung