Klasyczna biografia króla Jana III Sobieskiego
Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 1983 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 618
Język oryginału: polski
Postać Jana Kazimierza Wazy budziła sprzeczne opinie zarówno wśród współczesnych, jak i potomnych. Król miał swoich zagorzałych...
"Historia jest nauczycielką życia". Każdy myślący człowiek powinien ją znać i rozumieć, by z kolei pojąć wiele przejawów współczesnego życia...
Przeczytane:2022-02-02, Ocena: 6, Przeczytałem,
Autorem publikacji jest ceniony historyk Zbigniew Wójcik, określany mianem wybitnego znawcy epoki Rzeczypospolitej i Europy XVII wieku. Swoje dzieło (pierwotnie napisane początkiem lat 80.) oparł on na dziesiątkach lat badań, tak aby móc dostarczyć czytelnikowi pokaźnej dawki wiedzy historycznej.
Profesor szczegółowo skupia się tutaj na życiu Sobieskiego, tym samym pokazując bardzo złożony obraz władcy. Króla, który określany jest jednocześnie mianem wielkiego bohatera, jak i zdrajcy. Zakres tematyczny monografii jest dość obszerny, począwszy od lat młodości, przez karierę wojskową, działalność polityczną, wielkie plany reform, walkę z opozycyjną szlachtą, relacje z bliskimi mu osobami, kończąc na rozprawieniu się z wieloma mitami, które urosły wokół władcy. Solidna dawka wiedzy, urozmaicona jest również bardziej osobistymi wywodami i analizami (są one jednak bardzo obiektywne). Twórca nie boi się tutaj krytykować króla za głupie i nieprzemyślane decyzje. Potrafi on jednak również dostrzec jego zalety i docenić podejmowane przez niego próby rozwoju kraju i zmiany polityki.
Obok rozbudowanej treści dotyczącej życia Jana III Sobieskiego, bardzo dużą zaletą publikacji, jest również szersze spojrzenie autora na zarówno nasz kraj, jak i całą Europę. W kolejnych rozdziałach czytelnik będzie miał okazję zapoznać się dyplomacją, politycznymi decyzjami czy mocno skomplikowaną sytuacją wewnętrzną Rzeczypospolitej, która jak nauczyła nas historia, nie przyniosła niczego dobrego.