Jak wychować szczęśliwe dziecko

Ocena: 5.67 (3 głosów)
Drodzy Rodzice, co powiedzielibyście na to, aby zaprogramować szczęście waszemu dziecku już w łonie matki? Nie chodzi tu oczywiście o żadną magię, tylko o to, żeby już w czasie ciąży tak wpłynąć na jego rozwój, aby umiało czerpać z życia to, co najlepsze. Jesteście ciekawi, czy można stymulować bodźcami z zewnątrz, aby rozwinąć u dziecka na przykład talent muzyczny, albo zdolność do uczenia się języków obcych? Jeśli tak, to zapraszam do lektury książki John`ego Medina pt. „Jak wychować szczęśliwe dziecko”.

Pytanie „Jak wychować szczęśliwe dziecko?” ma odpowiedzi dokładnie tyle, ile jest na świecie rodziców poszukujących tego złotego środka. Nic dziwnego, że jest wciąż aktualne i budzące emocje. Szczęście bowiem nie jest materią, którą można zważyć, zmierzyć lub policzyć. John Medina,z wykształcenia biolog molekularny a prywatnie ojciec dwóch synów, podjął się wyzwania i spróbował połączyć to, co niemierzalne z nauką.

Gdybym miała krótko określić tę książkę, napisałabym, że jest oryginalna. Autor bowiem bierze teorią naukową za bary i osadza ją w kanale percepcji zwykłego rodzica, bez komplikowania języka.

Na przykład wie ktoś jak tworzą się układy sensoryczne mózgu? Innymi słowy jak powstają zmysły? Oprócz fachowców w dziedzinie medycyny tego nie wie raczej nikt, bo artykuły bądź książki naukowe pisane są dla przeciętnego człowieka po chińsku. Natomiast John Medina zakłada, że przyszły rodzic powinien wiedzieć coś na ten temat i dlatego tłumaczy mu najbardziej klarownie, jak można sobie to wyobrazić.

„Jak spadochroniarze zajmujący terytorium wroga, neurony opanowują określony obszar mózgu i zakładają bazy sensoryczne. Neurony, które „podłączą się” do oczu odpowiedzą za zmysł wzroku, podłączone do uszu – za słuch, a do nosa – za węch. Po zajęciu odpowiednich obszarów komórki tworzą połączenia, które pomagają im „porozumieć się” z percepcyjnymi strukturami dowódczo-kontrolnymi… itd.”

I w ten właśnie sposób dowiadujemy się kiedy u nienarodzonego dziecka zaczyna działać słuch, wzrok, dotyk, węch, czy smak. Że po szóstym miesiącu dziecko czuje zapach perfum matki, a nawet potrafi wyczuć zapach czosnku w smaku zjedzonej przez nią pizzy. I wiele innych rzeczy z dziedziny psychologii i medycyny.

Książkę „Jak wychować szczęśliwe dziecko” można na swój użytek podzielić na dwie części. Pierwsza to powiedzmy naukowe podstawy medycyny, które każdy przyszły rodzin powinien przyswoić nie tylko dlatego, żeby uniknąć zrobienia swojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku krzywdy, ale także dlatego, aby mógł świadomie stymulować jego rozwój po porodzie. Mamy zatem wiadomości na temat rozwoju mózgu płodu, psychologii rozwojowej, ale także dowiemy się, jak wygląda inteligentny mózg, czy jakie są czynniki wpływające na jego rozwój. Autor sypie nam także garść ciekawostek. Na przykład co to znaczy być inteligentnym i czego nie ma w testach IQ, albo jak mózg łączy fakty i emocje.

Aby nie znudzić czytelnika samą teorią, choć podaną w bardzo przystępny i sympatyczny sposób, John Medina zmienia momentami styl na bardziej poradnikowy. Przeczytamy między innymi o tajemnicach szczęścia, o tym jak zdobyć przyjaciół, o wychowaniu, o telewizji i grach video. Jest także cały rozdział na temat udanego związku i o tym, dlaczego dzieci robią czasem złe rzeczy.

„Jak wychować szczęśliwe dziecko” na pozór nie jest książką „łatwą”, bo jeśli ktoś by się sugerował spisem treści i tym, kim z zawodu jest autor zapewne by jej nie kupił. Jednak po przeczytaniu już kilkunastu stron puszczają hamulce i wiedza niejako zaczyna przyswajać się spontanicznie dzięki lekkości stylu. To książka dla ambitnych rodziców, którym do wychowania dziecka nie wystarczają podstawowe wiadomości z dziedziny pedagogiki, psychologii i medycyny, ale chcą się dowiedzieć czegoś ciekawego oraz pragną bardziej zrozumieć mechanizmy rozwoju swojej pociechy.

„Jak wychować szczęśliwe dziecko” może służyć także jako lektura uzupełniająca dla wnikliwych studentów psychologii i pedagogiki. Raz, że napisał ją biolog molekularny, więc oparta jest na bazie naukowej, a dwa, że czyta się ją dość łatwo, ponieważ treści są łatwo przyswajalne. Polecam ją zatem tym, którzy lubią wiedzieć więcej.

Informacje dodatkowe o Jak wychować szczęśliwe dziecko :

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2012-05-09
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-08-04870-2
Liczba stron: 364

więcej

Kup książkę Jak wychować szczęśliwe dziecko

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Jak wychować szczęśliwe dziecko - opinie o książce

Avatar użytkownika - agulas_88
agulas_88
Przeczytane:2015-07-27, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2015 roku,
Świetny poradnik zarówno dla przyszłych jak i obecnych rodziców. Można w nim znaleźć wiele praktycznych porad i wskazówek jak wychować dziecko na szczęśliwego człowieka.
Link do opinii
Avatar użytkownika - klaudys1212
klaudys1212
Przeczytane:2014-11-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Książka warta przeczytania! Dla każdego rodzica
Link do opinii
Drodzy Rodzice, co powiedzielibyście na to, aby zaprogramować szczęście waszemu dziecku już w łonie matki? Nie chodzi tu oczywiście o żadną magię, tylko o to, żeby już w czasie ciąży tak wpłynąć na jego rozwój, aby umiało czerpać z życia to, co najlepsze. Jesteście ciekawi, czy można stymulować bodźcami z zewnątrz, aby rozwinąć u dziecka na przykład talent muzyczny, albo zdolność do uczenia się języków obcych? Jeśli tak, to zapraszam do lektury książki John`ego Medina pt.
Link do opinii
Inne książki autora
Genetyczne piekło
John Medina0
Okładka ksiązki - Genetyczne piekło

Czy współczesna nauka może rozstrzygnąć odwieczny spór "natura czy kultura"? Czy łakomstwo jest zakodowane w naszych genach? Czy kiedyś doczekamy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy