Żeby wyrosnąć na fajnego dorosłego, dziecko potrzebuje miłości, docenienia, zdrowych granic, i poczucia, że jest szanowane. Ponieważ życie nie przebiega według podręcznikowego scenariusza, autorka uczy, jak możemy wspierać kompetencje emocjonalne naszego dziecka i jak pracować zespołowo w rodzinie. Opiera się na prawdziwych przykładach. Nie krytykuje, ale wskazuje rodzicom praktyczne narzędzia, z których mogą skorzystać także w trudniejszych przypadkach, takich jak dziecięce napady wściekłości, wieczne ,,nie", posiłki, ustanawianie porządku dnia, czy trudne powroty z placu zabaw. Pokazuje też, jak się przy tym wszystkim za bardzo nie spinać i złapać zdrowy dystans.
Kaija Puura wykłada psychiatrię dziecięcą na Uniwersytecie w Tampere i pracuje jako lekarka w Szpitalu Uniwersyteckim w Tampere. Aktywistka w organizacjach wspierających zdrowie psychiczne dzieci. W badaniach skupia się na rozwoju najmłodszych dzieci, czynnikach wpływających na ich zdrowie psychiczne oraz na tym, w jaki sposób przychodnie publiczne mogą wspierać młodych rodziców. W trakcie swojej ponad trzydziestoletniej kariery napisała szereg publikacji na temat psychologicznego podejścia do małych dzieci, które ukazywały się w krajowych i międzynarodowych czasopismach naukowych. W książce przekłada wnioski z badań i doświadczenia na codzienną praktykę, tak, by każdy rodzic mógł z niej skorzystać. Jej rodzina to mąż i dwa koty, pięcioro dzieci i dwoje wnucząt.
Wydawnictwo: Luna
Data wydania: 2023-01-11
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN:
Liczba stron: 216
Tytuł oryginału: Näin kasvatat lapsestasi
To, że wychowanie dziecka nie należy do łatwych, chyba każdy się ze mną zgodzi. Jako mama dwójki staram się, wychować ich jak najlepiej potrafię. Jednak prawda jest taka, że nie raz popełniłam błędy. Nie raz zastanawiałam się rak poradzić sobie w trudnych sytuacjach, a później długo analizowałam, czy aby na pewno postąpiłam, jak trzeba. Nikt nie da nam złotych rad, które wystarczy wprowadzić w życie i nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszystko będzie idealne. Jednak według mnie warto czytać pozycję o wychowaniu, wskazówki w nich zawarte potrafią nas naprowadzić, doradzić w wielu sytuacjach, pomogą podjąć niektóre decyzje. Oczywiście każde dziecko jest inne, nie na każde to samo działa, ale próbować warto. Nigdy nie będę idealnym rodzicem, ale staram się dawać z siebie 100%.
„Jak wychować dziecko na fajnego człowieka” to pozycja, która mnie zdecydowanie przypadła do gustu. Po pierwsze podoba mi się to, że są w niej porady dotyczące dzieci w różnym wieku. Kolejną zaletą jest fakt, że czytając go, nie czułam się jakby autorka, „na siłę” próbowała mi „wcisnąć” swój punkt widzenia. Wszystko napisane jest tak, jakby sugerowała, radziła, pomagała podjąć decyzję, a nie je, nam narzucała. Zdecydowanym plusem jest też to, że znajdziemy wiele przykładów.
Książka napisana jasno i zrozumiale, a przy tym naprawdę ciekawie.
Kochać mocno, a jednocześnie mądrze. Pokazywać świat, nie tłamsić, a jednocześnie pokazywać jasne granice. Uczyć miłości, szacunku zarówno do siebie, jak i do innych. - Moim zdaniem właśnie takie wnioski można wyciągnąć z książki pt.: „Jak wychować dziecko na fajnego człowieka”. Uważam, że jest to pozycja ciekawa, a przy tym wartościowa dla rodziców i polecam.
Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA