Czy można zrozumieć terrorystę?
Książka Antonio Salasa jest pasjonującą lekturą, która dotyka kwestii międzynarodowego terroryzmu i jego wewnętrznych powiązań oraz funkcjonowania współczesnych społeczeństw, istniejących po części w świecie rzeczywistym, po części – za sprawą internetu – w świecie wirtualnym, gdzie również toczy się wojna informacyjna.
Autor wciela się w postać Muhammada Abdullaha, Wenezuelczyka palestyńskiego pochodzenia, który z rzekomo osobistych przeżyć włącza się ruch międzynarodowego terroryzmu, żeby – jak we wcześniejszych książkach – go zinfiltrować i przybliżyć czytelnikowi.
Żeby wiarygodnie zagrać swoją rolę, nauczył się arabskiego, przygotował sobie odpowiednią „legendę”, na potrzeby której stworzył internetową dokumentację, przeszedł obóz szkoleniowy w Caracas, gdzie nauczył się posługiwać bronią, nawiązał kontakty m.in. z ludźmi z ETA, Hezbollahu czy Hamasu.
W kinie taka akcja rozgrywa się zwykle w ciągu dwóch godzin, podczas gdy w rzeczywistości na wniknięcie w zorganizowane struktury terrorystyczne Salas poświęcił sześć lat. Udało mu się to kosztem wielu wyrzeczeń – został współpracownikiem jednego z najgroźniejszych terrorystów świata, Szakala, prowadził jego stronę internetową i udokumentował działalność powiązanych z nim (i nie tylko) grup. Wszystko, co mógł, zarejestrował ukrytą kamerą, wielokrotnie ryzykując życie.
Swego rodzaju „skutkiem ubocznym” tego projektu była wewnętrzna przemiana, jaka dokonała się w Salasie, który na potrzeby tego projektu przechodzi na islam, czyta Koran w oryginale, by w rezultacie stać się wierzącym muzułmaninem. Tym cenniejsze wydaje się jego świadectwo, jak poprzednim razem, także i teraz okupione groźbą utraty życia w razie zdemaskowania.
Na uwagę zasługuje również fakt, iż rozpoczynając swoje „śledztwo” autor przystąpił do niego z tezą, której pod naciskiem faktów nie dało się utrzymać – że winą za eskalację konfliktu i terroryzm można obarczyć islamistów, czy szerzej – sam islam. Warto prześledzić drogę, jaką przebył Antonio Salas, starając się oddzielić prawdę od fałszu. Punk dojścia może być dla nas trudny do zaakceptowania, ale otwiera możliwość wartościowej dyskusji.
Informacje dodatkowe o Ja, terrorysta:
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2012-10-03
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
978-83-01-17115-5
Liczba stron: 617
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2013-05-20, 52 książki 2013, Mam,