NIEKTÓRE POMYSŁY SĄ ZBYT DOBRE, BY ICH NIE UKRAŚĆ
Jake Finch Bonner jest pisarzem bez większych sukcesów i wykładowcą twórczego pisania na podrzędnej uczelni. Kiedy jeden z jego byłych studentów umiera przed ukończeniem swojej pierwszej powieści, Jake postanawia przejąć jego pomysł na fabułę. Bo ta intryga to miał być absolutny pewniak.
Powieść osiąga niebywały sukces. Jake spełnia marzenia, jest sławny, bogaty i czytany na całym świecie. Ale co będzie, jeśli jednak ktoś dowie się, co tak naprawdę zrobił?
Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2024-11-13
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 400
Po przeczytaniu tej powieści naszła mnie nietypowa myśl, ponieważ jest bardzo mało kryminałów, które tematycznie związane są z tematyką wokoło literacką, a dla mnie ten temat jest na tyle mało eksploatowany, że sam w sobie już zachęca, żeby poznać jakieś dodatkowe smaczki.
Podobał mi się styl narracji, która z pierwszoplanowej zmienia się na ,,urywki" z napisanej powieści, co dodawało dynamiki. Zdecydowanie autora u mnie zapulsowała wszechobecną ironią i zawartymi insiderskimi informacjami ze świata literacko wydawniczego.?
Korelitz bardzo umiejętnie wodziła mnie za nos, co rusz podsuwając tropy czasem mylne, a czasem nie. Na uznanie zasługuje też sprawne budowanie napięcia, w taki sposób, że finał był dla mnie zaskakujący.
Nie sposób, żebym nie wspomniała o głównym bohaterze, czyli Jacob Bonner (nazwisko co najmniej niefortunne według mnie), który jest dla mnie postacią tragiczną w sensie życiowym, bo z jednej strony absolutnie wywołuje u mnie współczucie z politowaniem, jednak wraz z rozwojem wydarzeń i podejmowaniem decyzji wątpliwych moralnie jego oblicze zupełnie się zmienia.
,,Intryga" ma jednak chyba drugie dno, bo nie mogłam nie zauważyć, jak autorka wyśmiewa w pewnych tematach środowisko literackie, ponieważ ukazuje do czego prowadzi presja sukcesu, a także jak wydawnictwa mogą pewnymi mechanizmami manipulować czytelnikiem.
Powieść o dobrze skonstruowanej fabule, poruszająca tematy znacznie dogłębnie niż zazwyczaj to bywa, a także ukazująca ludzkie słabości w obliczu szansy na sukces, pomimo moralnego upadku.
Recenzja w ramach współpracy z Wydawnictwem Poradnia K
Grace jest znaną psychoterapeutką – mistrzynią w przewidywaniu obrotu spraw, żoną szanowanego onkologa dziecięcego i matką nastolatka w elitarnej...
Przeczytane:2025-01-05,
Jak to się dzieje, że niektóre historie stają się powieściowymi bestsellerami a inne trafiają do lamusa? Niestety często bywa tak, że dobry pomysł nie znajduje przestrzeni na realizację. Na szczęście, w przypadku „Intrygi” autorstwa Jean Hanff Korelitz było inaczej. Ta genialna historia ukazała się nakładem Wydawnictwa Poradnia K, w przekładzie Jarosława Mikosa i mówi więcej o trudach pisarstwa niż niejeden poradnik kreatywnego pisania.
Jacob Finch Bonner, autor, który zasłynął z obiecującego debiutu i wykładowca na kierunku kreatywnego pisania, obecnie przeżywa kryzys twórczy. Szuka pomysłu na nową książkę, a w międzyczasie stara się nauczyć pisania innych. Problem w tym, że sam do końca nie wierzy w swoją zawodową „misję”. I kiedy już nie ma nadziei na kolejny literacki sukces, na jego drodze staje irytujący, choć dosyć zdolny Evan Parker. Ich losy połączą się na zawsze, a punktem wspólnym dla obu mężczyzn stanie się „Podmiana”.
„Intryga” to doskonałe połączenie interesującego thrillera z pełną warsztatowych niuansów pisarskich prozą autotematyczną, uzupełnione elementami powieści szkatułkowej, która rozwija się na Naszych oczach i momentami, co ciekawe, dominuje nad właściwym tokiem fabularnym.
Słowa podziwu należą się autorce za to, że jej bohaterowie znają się na literaturze. Nawiązania do „Utalentowanego pana Ripleya” czy „Domu nad jeziorem smutku” zręcznie wplecione w fabułę powieści, nadają jej niepowtarzalnego charakteru i sprawiają, że jeszcze chętniej czytamy o losach pisarza, którego jedynym marzeniem było osiągnąć międzynarodową sławę.
Moje pierwsze zetknięcie z prozą tej amerykańskiej powieściopisarki było strzałem w dziesiątkę. Dawno już nic nie zaskoczyło mnie tak jak zakończenie „Intrygi”, którą serdecznie polecam wszystkim miłośnikom sensacji, tajemniczych zgonów i literackich zmagań z pisarskim rzemiosłem, które bywa śmiertelnie niebezpieczne.
PS. Koniecznie poznajcie tę historię, zanim będziemy mogli ją zobaczyć na szklanym ekranie, w postaci miniserialu, który ma szansę stać się przebojem znanej platformy streamingowej.