Dwanaście utalentowanych polskich autorek SF i fantasy oraz ceniony współczesny artysta, autor niepokojących, sugestywnych obrazów. Dwanaście opowieści, dwanaście poruszających prac. Niezliczone emocje, trudne dylematy i fascynujący bohaterowie żyjący pod niebami innymi niż nasze.
Aneta Jadowska pisze o tym, że wiedźmy i potwory też mają swoje historie miłosne, a pradawna klątwa, pierwotna magia i mnóstwo uporu to czasami recepta na happy end.
Anna Kańtoch porusza temat pandemii i zadaje pytania o źródło szaleństwa.
Agnieszka Hałas zabiera czytelnika do krainy, gdzie płynie bezcenne żywomleko, a zło tkwi nie tyle w tajemniczym Potworze, ile w ludziach.
Opowieść Krystyny Chodorowskiej stanowi zapis trudów życia w dalekiej osadzie i ucieczki przed nimi do zwierzęcego świata.
Anna Nieznaj przedstawia dawną Rosję, gdzie panuje przedwieczne, niebezpieczne bóstwo.
Ewa Białołęcka zabiera nas do krainy olbrzyma, któremu co roku składana jest ofiara.
Z kolei Anna Hrycyszyn odmalowuje planetę, gdzie panuje sielski spokój… do czasu.
Magdalena Kubasiewicz tworzy sugestywny zapis podróży młodej dziennikarki, której straceńczy kierunek za wszelką cenę musi zostać zmieniony.
W postapokaliptycznym świecie Aleksandry Zielińskiej rządzą leśni bogowie i przedziwne zwierzęta. Wszystko się zmienia, gdy granicę zony przekraczają żołnierze.
Główną bohaterką opowiadania Mileny Wójtowicz jest dziewczynka, która w czasach polowań na czarownice traci matkę i postanawia się zaprzyjaźnić z budzącym powszechny strach pół człowiekiem, pół wilkiem.
Aleksandra Janusz kreuje wizję toczonej przez wojnę Ukrainy, do której zdezerterował neosowiecki android.
Martyna Raduchowska przedstawia podwodny świat syren, które są bezwzględnie zabijane przez ludzi i bynajmniej nie pozostają dłużne.
Odległe krainy. Odmienne emocje. Inne nieba.
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2022-09-07
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN:
Liczba stron: 487
Tytuł oryginału: polski
Język oryginału: Inne nieba
Fantastyczne (dosłownie i w przenośni) polskie autorki przedstawiają opowiadanie inspirowane niezwykłymi pracami Jakuba Różalskiego.
1. Aneta Jadowska bierze na warsztat wiedźmę w czerwonym płaszczu i jej wilkołaczego chłopca. (Córka Lasu)
2. Anna Kańtoch przedstawia pokręconą tłumaczkę która wypiera z głowy wspomnienia o morderstwie kolegi z czasów szkolnych. (Współlokator)
3. Agnieszka Hałas tworzy niezidentyfikowanego potwora żyjącego w labiryncie pod górą, obdarowującego ludzi żywomlekiem
4. Krystyna Chodorowska opowiada o trudach życia w odległej niewielkiej osadzie. Aby przetrwać, bohaterka próbuje z pomocą magii kierować umysłem wilka. (Dla wilka strzecha)
5. Magdalena Kubasiewicz przedstawia przygodę dzienikarki na latającym okręcie. (Mówczyni metalu)
6. Milena Wójtowicz pokazuje świat malutkiej córki czarownicy. Po smierci mamy, dziewczynka postanawia porzucić ludzi i zakumplować się z Panem Wilkiem (Ulinka)
7. Anna Nieznaj pokazuje daleką dziką Rosję gdzie panują dawne Bestie (Serce Katienki)
8. Ewa Białołęcka opowiada historię o corocznej krwawej ofierze dla leśnego bóstwa. (Joik dla olbrzyma)
9. Anna Hrycyszyn. To było świetne. Babeczka wykupuje sobie kosmiczną wycieczkę na inna planetę gdzie zaprzyjaźnia się z gadającymi grzybami :-) (Vintagianka w kosmosie)
10. Aleksandra Zielińska. Okuma mieszka w skażonym lesie, w zonie dookoła uszkodzonej elektrowni atomowej. (Stopa Słonia)
11. Aleksandra Janusz. To było fajne. Alternatywna SF-owe wersja wojny w Ukrainie, gdzie wsród weteranów ukrywa się neosowiecki android. Nie dość że się sfeminizował, to zdezerterował i udostępnia WiFi. (Dezerterka)
12. Martyna Raduchowska opowiada o walce wyspiarzy z syrenami. Gdy nadchodzi nieznane zło, pora zaprzestać rzezi. Najlepsze łowczynie z obu nacji muszą wspólnie uratowć świat (Na skrzydłach sztormu)
Przeczytane:2023-06-08, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 2023,
"Inne nieba" to antologia opowiadań 12 polskich pisarek fantasy i sf. Tekst jest inspirowany niepokojącymi i sugestywnymi pracami Jakuba Różalskiego.
Powyższa publikacja to książka, która od dawna mnie ciekawiła. Jednak bałam się, że się, że mi nie przypadnie do gustu. Dlatego ucieszyłam się kiedy zobaczyłam ją na regale jednej z miejscowych bibliotek i bez wahania po nią sięgnęłam.
Okazało się, że zarówno prace Pana Różalskiego, jak i poszczególne opowiadania bardzo przypadły mi do gustu. Wiele z nich nawiązuje do legend i baśni, a także do aktualnych wydarzeń oraz kultury/mentalności społeczeństw z Europy Wschodniej. W dodatku każdy z tekstów nie tylko jest pięknie napisany, ale również niesie ze sobą takie treści, które dają do myślenia.
"Inne nieba" to cudownie mroczna publikacja. Jednak mrok opowiadań w niej zawartych jest bardzo przemyślany i nadaje każdemu opowiadaniu niezwykłego klimatu, który sprawia, że mam ochotę wracać do tej antologii co jakiś czas. Dlatego też postanowiłam sobie ją zakupić i na dniach powinnam ją już mieć.
Jeżeli chodzi o moje ulubione opowiadania to mam ich kilka. Jest to np. "Współlokator" Anny Kańtoch, który opowiada o tym, że zdarza się, iż dziedziczymy swego rodzaju ciemną stronę, która towarzyszy nam niczym cień. Najbardziej polubiłam też głównie te opowiadania, które nawiązują do baśni i legend, a w nich mogłam spotkać czarownice, syreny i różnorakie stworzenia podobne do wilkołków.
Moim zdaniem o "Innych niebach" mówi się zdecydowanie za mało, a przecież jest to książka, jak najbardziej godna uwagi i warta przeczytania. Po przeczytaniu "Innych nieb" mam też w planach również "Inne światy", które również są inspirowane pracami Jakuba Różalskiego. Jestem ich ogromnie ciekawa. Na koniec mogę Wam jedynie powiedzieć, że mam nadzieję, że Pan Różalski okaże się płodnym artystą. Mam też nadzieję, że na podstawie Jego prac powstanie wiele tekstów, które zafascynują mnie tak jak powyższy zbiór opowiadań.