Historia brudu

Ocena: 4.6 (5 głosów)
Inne wydania:

Skąd się wzięło mydło? Co naprawdę działo się w łaźniach rzymskich? Która narodowość czyściła zęby uryną? Jak wyglądała poranna toaleta Ludwika XIV, Króla-Słońce?. Na te i inne pytania odpowiada w swej książce Katherine Ashenburg, tworząc jednocześnie wyjątkowy obraz ewolucji pojęcia higieny od czasów najdawniejszych po wiek XX. Na przestrzeni epok zmieniały się poglądy na "brud" jako taki, co ściśle łączyło się z koncepcjami prywatności, zdrowia i choroby, śmierci, z poglądami na religię i seksualność, z koncepcjami dotyczącymi sensu życia. Instytucje państwowe, kościelne, lekarze, pisarze, autorytety moralne różnie podchodzili do dbania o czystość, raz gloryfikując, raz przeklinając ideę "mycia się". Dzieje brudu - a także jego zwalczania - stanowią niezmiernie ciekawą i fascynującą część naszej kultury i obyczajów.

Informacje dodatkowe o Historia brudu:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2020-10-28
Kategoria: Inne
ISBN: 9788311160187
Liczba stron: 264
Tytuł oryginału: Dirt on Clean

Tagi: bóg

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Historia brudu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Historia brudu - opinie o książce

Autorka śledzi losy czystości, a tym samym historię brudu od czasów starożytnych po dzisiejsze. Czytelnik nie odnajdzie tu wstrząsających wątków.Typowa książka historyczna o obyczajach i zwyczajach ludzi. Godna polecenia przede wszystkim tym, którzy nie żyją z higieną za pan brat. Bogata bibliografia.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2009-12-01,
Brud jest z nami. Brud jest wszędzie. Brud zostanie po nas. Jeżeli ktoś uważa, że obecnie żyjemy w czystym świecie niech przeczyta tą książkę. Odruchowo gdy ją odkładałem na półce po przeczytaniu rozdziału, każdorazowo myłem ręce. Książka wstrząsa ale też pokazuje że brud jest nieoderwalnym towarzyszem naszego życia. Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2023-07-31, Ocena: 5, Przeczytałam,

Calkiem ciekawa.ksiazka opisujaca historie mycia sie i nie mycia ludow zamieszkujacych Europe od czasow starozytnych do dzis. Zawiera calkiemsporo ciekawych faktow w tym temacie, ktore rzucily nowe światło na moje dotychczasowe postrzeganie czystości i jej historii.

Link do opinii
Avatar użytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2021-07-06, Ocena: 4, Przeczytałam,

Książka wpadła mi w oko zupełnym przypadkiem przeglądając katalog Legimi. Cóż za fascynujące odkrycie. Nie jest to na pewno książka do przeczytania ,,od deski do deski" za jednym razem. Ja sobie podczytywałam tę historię przez wiele, wiele dni umilając ją innymi lekturami. Niektórych tematyka może zniesmaczać. Ale można się też dowiedzieć wielu dziwacznych rzeczy.

Autorka opisuje historię..., no właśnie brudu i higieny nas samych od czasów najdawniejszych. Się naczytałam, że ho, ho! Wygląda na to, że gdyby się cofnąć lata, lata wstecz to COVID miałby się świetnie.

Sądząc po obszernej bibliografii książka wydaje się być wiarygodna ale powiem szczerze, że aż trudno uwierzyć, że można mieć problemy z tak podstawową czynnością jaką jest zachowanie higieny. No ja wiem, że brud jest w zasadzie nieodłącznym towarzyszem człowieka ale żeby były problemy z myciem rąk, kąpielą, że o czyszczeniu zębów nie wspomnę?

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ignis
Ignis
Przeczytane:2019-05-10, Ocena: 5, Przeczytałem,

Nieplanowany zakup. Zobaczyłam w kiosku - wychodzi teraz seria historycznych książek i wygląda, że poza "Historią brudu" będzie sporo niezłych tomów - i wzięłam na próbę. Okazała się ciekawa i co ważniejsze - wiarygodna, a tego często brakuje nowym publikacjom.

Jeżeli ktoś interesuje się historią/archeologią, powinien sporo zyskać czytając. Jest tu np. sporo typowych opisów budynków łaźni (publicznych i prywatnych) i sposobów korzystania z nich. Dla studentów będzie to któraś z kolei powtórka informacji z wykładów, uzupełniona ciekawymi faktami, dzięki którym historia staje się bardziej żywa. Książka zawiera sporo cytatów. Mniej i bardziej znane postaci w bardzo różny sposób reagowały na nowe zwyczaje związane z higieną. Dobrze widać tu kontrast powstający nie tylko pomiędzy różnymi państwami, ale też w ich obrębie, kiedy część społeczeństwa chętnie wchodziła w nową modę, a część pozostawała wierna starym tradycjom.

Duży plus za ilustracje. Nie tylko pasują stylem do treści, ale też dobrze pokazują to, co autorka chce w niej przekazać. Zastanawiam się nad prenumeratą, chociaż może lepszą opcją będzie wykupienie książek w oryginalnej formie. Dopiero przy okazji wpisywania do biblioteczki zauważyłam, że "Historia brudu" była już wydana wcześniej, a nie na potrzeby serii, więc domyślam się, że inne również. Jak by nie było, serię warto śledzić, bo może wskazać kilka dobrych tytułów do wykupienia.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2019-01-15, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Historia brudu
Katherine Ashenburg0
Okładka ksiązki - Historia brudu

Skąd się wzięło mydło? Co naprawdę działo się w łaźniach rzymskich? Która narodowość czyściła zęby uryną? Jak wyglądała poranna toaleta Ludwika XIV, Króla-Słońce...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy