reklama

Hikikomori

Co jest gorsze, samotność wśród ludzi czy w pojedynkę?

Maria chce schować się przed światem. Matyldę wpędza w samotność pijany kierowca. Kacper wycofuje się z życia z powodu przeszłości. Izolują się, uciekając w różne miejsca: do łóżka, do świata wirtualnego, do innego kraju. Przygnieceni presją, oczekiwaniami i ambicjami, popadają w letarg. Ukrywają swoje ułomności i tuszują je wraz z prawdziwymi emocjami. Udają, pozują i uśmiechają się, byle tylko nikt się nie domyślił, że bywa im trudno i nie dają rady.

Dwanaście historii o hikikomori - japońskim wirusie samotności

Może dopaść każdego. Rozprzestrzenia się we współczesnym świecie jak chwasty. Wyklucza z życia społecznego, czasami na chwilę, kiedy indziej na lata. Niezależnie od ilości pieniędzy na koncie, miejsca zamieszkania czy wieku - każdy jest narażony na samotność.

Byłam pewna, że zamykając się w domu, zdołam uciec przed presją, oczekiwaniami i moimi własnymi ambicjami. Chciałam odciąć się od problemów i nieudanych planów, ale przede wszystkim od poczucia, że jestem niewystarczająca. Chciałabym opowiedzieć tę historię wszystkim, którzy potrzebują motywacji, zainspirować do walki z podobnymi zaburzeniami.

-Pola Rise

Czytaj i słuchaj. Hikikomori to interdyscyplinarny koncept obejmujący szereg niezależnych, ale połączonych ze sobą dzieł. Do każdej historii w książce dołączony jest kod przekierowujący do korespondującego z opowieścią utworu muzycznego.

Równolegle z książką, nakładem Warner Music Poland, ukaże się płyta pod tym samym tytułem.

Informacje dodatkowe o Hikikomori:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2023-03-22

Tagi: Współczesna proza literacka

Kup książkę Hikikomori

Hikikomori - opinie o książce

"Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność" to literacki debiut artystki Poli Rise. Znalazłam tutaj zbiór dwunastu bardzo smutnych opowieści, które nie wszystkie mają szczęśliwe zakończenia. Bardzo emocjonująca książka. Czułam ból każdego bohatera. Autorka w idealny sposób ich wykreowała. Doskonale przedstawiła ich profile psychologiczne. Poznałam 12 bohaterów w różnym wieku, każdy z nich ma psychiczne problemy. Każdy mierzy się ze swoimi lękami. Największym z nich jest lęk przed wychodzeniem z domu. Znam ten problem, ponieważ codziennie z nim walczę. Głównymi bohaterami zbioru opowiadań "Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność" są: * Alex -- pracoholik. Osiągnął to co nieosiągalne. Z jakimi problemami się mierzy? Bardzo smutna postać. Czy znajdzie lekarstwo na swój lęk? * Natalia -- influencerka. Jest bardzo popularna na Instagramie. Całe swoje życie podporządkowała pod social media. Czy ona ma czas na własne życie? Co się stanie, gdy nagle Instagram przestanie działać? Z jakimi problemami zmierzy się ta bohaterka? Zachowanie Natalii dało mi dużo do myślenia. * Maja -- cierpi na pewną chorobę. Prowadzi nocny tryb życia. W dzień ukrywa się przed światem. Dlaczego? Ta bohaterka pozna pewnego mężczyznę. Czy miną jej lęki? Czy przestanie być samotna? Płakałam razem z tą bohaterką. Bardzo przejęłam się jej losem. To, co jej się przytrafiło, nigdy nie powinno mieć miejsca. * Kacper -- ponad siedemdziesięcioletni mężczyzna, który w przeszłości był skupiony wyłącznie na sobie. Jak się czuje teraz? Czy żałuje swojego życia? Czy chciałby cofnąć czas? Zakończenie jego historii mocno mnie wzruszyło. * Aniela -- ma dwadzieścia osiem lat i przeczuwa, że nie zostało jej dużo czasu. Jakie ma problemy? Czy czas będzie dla niej łaskawy? * Maria -- starsza pani, która zmaga się z zanikami pamięci. Co ona czuje? Z jej problemem niestety zmaga się dużo ludzi. Ciekawe opowiadanie. * Wiktoria -- zmaga się z potwornymi lękami. Jej historia najmniej mi się podobała. * Wanda -- czy zmaga się z objawami menopauzy? Czy może to jest jakaś inna choroba? Kto okaże się jej przyjacielem? Ciekawe opowiadanie. Zakończenie wyciska łzy. Pozostawiło mnie z pytaniem: dlaczego tak? * Matylda -- ta bohaterka przeżyła straszny wypadek samochodowy. Jej historia spowodowała u mnie potok łez. Nie mogłam się po niej pozbierać. * Alicja -- to bardzo nieśmiała młoda dziewczyna. Ma swój świat, w którym czuje się najlepiej. Zawsze staje na uboczu. Ciekawa historia, ale zakończenie niekoniecznie. * Oliwia -- jej historia mną wstrząsnęła. Młoda dziewczyna, która w swoim życiu dużo przeszła. * Sara -- młoda kobieta, która sama dla siebie jest zagrożeniem. Czy jeszcze kiedyś dla niej wzejdzie słońce? Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Aż trudno mi uwierzyć, że to jest literacki debiut Poli Rise. Perfekcyjnie dopracowane opowiadania. Krótkie, ale treściwe. Autorka przez swoje historie pokazała nam, z jakimi problemami psychicznymi zmagają się współcześni ludzie. Mamy tutaj między innymi pracoholika, osobę cierpiącą na alzheimera i osoby z lękami, które powodują, że nie można wyjść z domu. Do tego często występują grupy osób, które wyśmiewają i obrażają innych. Czy to jest wam znane? Jak myślicie, jak radzą sobie osoby zmagające się z lękami, które są non stop hejtowane? Poda mi się, że przed każdym rozdziałem znalazłam kod do utworu Poli Rise, który idealnie współgra z daną historią. Słuchając i czytając, jeszcze głębiej odczuwałam problemy, z którymi zmagają się nasi bohaterowie. Książka jest godna przeczytania. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jeżeli uwielbiacie literaturę piękną, to nie będziecie rozczarowani tą książką. Może zmagacie się z podobnymi problemami. Nie bójcie się prosić o pomoc. Jeszcze nie jest dla was za późno. Te historie na długo pozostaną w mojej pamięci. Co jest gorsze, samotność wśród ludzi czy w pojedynkę? Przeczytajcie, jak na to pytanie odpowiada sama autorka poprzez swoje opowiadania. Książkę Poli Rise "Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność" powinna przeczytać współczesna młodzież. Dlaczego? Odsyłam do tego dzieła. Tam szukajcie odpowiedzi. Czy wszyscy bohaterowie cierpią na wirusa Hikikomori?
Czy spotkaliście się kiedyś z terminem hikikomori? Ja przyznaję szczerze,że pierwszy raz miałam z nim styczność. Inna nazwa to ,,wirus samotności", a jego genezę znajdziemy w Azji, a dokładnie w Japonii, gdzie w latach 90.XX wieku nasilił się problem izolacji społecznej, zamykania się w czterech ścianach. Pola Rise stworzyła 12 różnych historii, które zamknęła w tytule ,,Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność". Każda z nich jest inna, ale łączy je wspólny mianownik - niemożność uczestnictwa w życiu społecznym. I nie jest ważne to, czy ktoś jest sławny, biedny czy bogaty. Samotność może dopaść każdego, a próba izolacji nie zawsze polega na zamknięciu się w danej przestrzeni, czasem jest to ucieczka do wirtualnego świata, a nawet innego miasta. Każde opowiadanie opowiada inną historię, każda z nich może wydarzyć się obok nas, a nawet nam. Autorka pisze poprawnie, opowiadania czyta się szybko. Ciekawostką jest, że książka ta jest częscią interdyscyplinarnego konceptu, na początku każdej historii zamieszczony jest kod, który przekierowuje nas do utworu z nią powiązanego. Chciałabym zwrócić również uwagę na niezwykle ładne wydanie. Jeżeli bliżej przyjrzymy się okładce, odnajdziemy w niej też odniesienie do treści
Avatar użytkownika - Zfascynacjaoksia
Zfascynacjaoksia
Przeczytane:2023-03-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Hikikomori, czyli japoński wirus samotności, to niestety ostatnio coraz powszechniejsze zaburzenie polegające na izolacji społecznej. Osoby cierpiące z powodu tej wyniszczającej choroby stopniowo wycofują się ze zwykłego życia, po to, by wreszcie wybrać całkowitą izolację, obejmującą nawet członków rodziny. I choć początkowo chęć unikania kontaktu może być skutkiem  zmęczenia czy przebodźcowania, to jednak granica między zwykłym dyskomfortem a poważną chorobą jest zbyt cienka, by samodzielnie dostrzec ej przekraczanie. Samotność ma wiele twarzy, a unikanie kontaktów może mieć wiele przyczyn, łączy je jednak człowiek, zagubiony, wypalony, poturbowany przez los, i właśnie takich ludzi prezentuje ten wyjątkowy zbiór historii.

Co istotne,  do każdej opowieści w książce dołączony jest kod przekierowujący do korespondującego z opowieścią utworu muzycznego. Ta wyjątkowa forma silnie stymuluje zmysły i umożliwia mocniejsze utożsamienie się z nakreślonymi postaciami. Chłoniemy ich historie niczym swoje własne, silnie działają na umysł i ciało, ale także skłaniają do zadumy, gdyż niemal w każdej opowieści możemy odnaleźć cząstkę siebie. I choć różnią się one od siebie diametralnie, to jednak emocje towarzyszące bohaterom, wielokrotnie były obecne w naszym życiu, co nie tylko otwiera oczy, ale i uświadamia o fakcie, o którym wspomniałam na początku, że granica dzieląca nas od wyniszczającego zaburzenia jest niemal niewidzialna...

Porażająca, wzruszająca do łez, nadzwyczaj refleksyjna, przeszywająca na wskroś! Tak, to jedna z tych wyjątkowych lektur, która silnie potrząsa czytającym, trafia do najskrytszych zakamarków serca i pozostawia po sobie ślad już na zawsze! Sieć nadzwyczaj sugestywnych opisów, wyjątkowo złożone portrety psychologiczne, a przede wszystkim skrupulatne obnażenie lęku i cierpienia zakotwiczonych głęboko w człowieku! Te odurzające historie wyzwalają dawno ukryte, mroczne demony, otwierają oczy na ludzkie cierpienie, jak i na pozornie błahe przykrości, które połączone w spójną sieć, dopełnioną brakiem zrozumienia , rozmowy i wsparcia, mogą stać się przyczyną prawdziwej tragedii. Polecam gorąco!

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung