Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii

Ocena: 5 (2 głosów)

Żeby dało się wykorzystać truciznę jako broń, muszą zostać spełnione trzy warunki: trzeba mieć odpowiednią substancję, nie może być komplikacji podczas podawania jej ofierze i należy opracować plan wyparcia się udziału w zamachu. Oczywiście te trzy warunki daje się spełnić na najróżniejsze sposoby.

GAZ BOJOWY I SUBSTANCJE RADIOAKTYWNE, TOKSYNY I TAL, TAJNI AGENCI I TERRORYŚCI.

Ulf Ellervik zagłębia się w sztukę zabijania za pomocą trucizn. Okazuje się, że to trudniejsze, niż można by pomyśleć. Sposoby są liczne i niejednokrotnie bardzo pomysłowe. Co powiesz na przerobione parasole albo zatrute cygara? A może radioaktywna herbata albo mgiełka śmiercionośnych perfum? Opowieści o prawdziwych zbrodniach przedstawione zostają w świetle nauki. Poznajemy też makabryczną historię otruć motywowanych politycznie. Ulf Ellervik odnosi się do znanych i nieznanych przypadków, opisując nam zdarzenia wzbogacone o tło kulturowe, poruszające historie ludzi i... chemię.

Informacje dodatkowe o Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2024-07-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788383575650
Liczba stron: 368
Tytuł oryginału: FÖRGIFTAD

Tagi: Biografie i literatura faktu

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2024-09-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Autor zagłębia się w sztukę zabijania za pomocą różnorakich trucizn. I jak zauważa, wcale nie jest to takie łatwe jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka... Jednak nie wszystkich to zniechęca i dlatego wymyślają kolejne sposoby, niejednokrotnie dość pomysłowe by pozbyć się niewygodnych im osoby...
Opowieści o prawdziwych zbrodniach przedstawione zostają w świetne współczesnej nauki. Nie zabrakło w środku historii makabrycznych otruć, których motywem była polityka. Ulf Ellervik odnosi się do znanych i nieznanych przypadków, opisując zdarzenia, które zostały wzbogacone o tło kulturowe, wzruszające historie ludzi i chemię.
Ktoś kiedyś powiedział, że trucizna to broń typowo kobieca... Czy to prawda? Nie sądzę. Osobiście myślę, że to broń uniwersalna, którą używają obie płcie... Chyba... Tak naprawdę nie widziałam nigdzie żadnych statystyk na ten temat. Wiem, natomiast jedno... Trucizna truciźnie nierówna. I tego dowiedziałam się właśnie z tej książki...  Właściwie autor skupia się tak naprawdę na kilku truciznach, ale przy okazji można z niej dowiedzieć się, co nieco na temat historii, polityki oraz chemii. To połączenie sprawiło, że książkę czyta się ze sporym zainteresowaniem. Nie zabrakło w środku historii dobrze nam znanych... i tych mniej znanych. Przez to nie jeden raz czytający może nieco zdziwić się.
Zapewne nie każdy zdecyduje się po nią sięgnąć... Jednak zapewniam, że czytelnik, który zdecyduje się do niej zajrzeć nie powinien być rozczarowany. 

Link do opinii

"Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii" Ulfa Ellervika, to idealna książka dla wszystkich miłośników kryminalistyki. Jeżeli interesujecie się zbrodnią i otruciami, to nie możecie przegapić tego tytułu.
Ulf Ellervik jest szwedzkim profesorem chemii bioorganicznej na Uniwersytecie w Lund. Postanowił podzielić się z nami swoją wiedzą dotyczącą trucizn. Podczas czytania tej książki dowiecie się więcej na temat między innymi toksyny botulinowej, polonu, siarczanu talu i rycyny. Podczas słuchania tej książki momentami byłam przerażona. Nie mogłam pojąć motywów działania tych przestępców, którzy przyczynili się do śmierci lub do ciężkich uszkodzeń ciał swoich ofiar.
Jeżeli myślicie o otruciu kogoś, to ja wam mówię, głęboko się nad tym zastanówcie. Jak dowodzi ta książka, to nie jest takie proste, a po drugie to jest karalne. Czy warto iść za taki czyn do więzienia?
Przy wytwarzaniu trucizn trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ łatwo można stać się swoją własną ofiarą.
Autor zabiera nas w bardzo niebezpieczny świat. Razem z nim przejdziemy przez najsłynniejsze otrucia świata w całej naszej historii.
Przeczytacie tutaj również o sprawach, które powinniście pamiętać z telewizji lub gazet. Podwójni agenci, przeciwnicy polityczni w niektórych krajach powinni bać się, gdyż licho nie śpi i niestety skazuje na śmierć przez otrucie. Zmiana kraju w tym nie pomoże. Szaleńcy tacy jak pan P. mają wszędzie swoje wtyki. Odpalają uśpionych agentów i jest po sprawie. Cieszę się, że w swoim dziele Ulf Ellervik wspomniał między innymi o sprawie Sier­gieja Skri­pala i jego córki. Ten człowiek był rosyjskim podwójnym agentem. Znaleziono jego razem z córką na ławce w Salisbury w  południowo-zachodniej Anglii. Wyglądali jak pijani. Czy udało się ich uratować? Kto stał za ich otruciem? Zachęcam was do poznania tej przerażającej historii.
Autor w swoim dziele opowiada również o Fidelu Castro i próbach jego otrucia. Oczywiście poznacie jeszcze inne bardziej straszne i przerażające przypadki.
Czy poddając się zabiegom chirurgii plastycznej  i estetycznej, macie pewność, że lekarz nie wstrzyknie wam trucizny lub nie wsadzi wam zakażonych implantów? Historia zna także i takie przypadki.
Jednym zdaniem jestem zadowolona z tej książki. Autor doskonale wszystko opisał. Tę książkę słuchałam pod postacią audiobooka, którego czytał Tomasz Urbański.
Co ma wspólnego polityka z chemią? Ulf Ellervik doskonale wam to wyjaśni.
Jeżeli tak jak ja, uwielbiacie kryminalne historie na faktach, to zachęcam was do przeczytania książki Ulfa Ellervika pod tytułem  "Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii".

Ps.

Pijąc herbatę lub inny napój uważajcie na siebie, bo jak widać po tej książce, szaleńców na świecie nie brakuje.

W dzisiejszym niepewnym świecie wszystko jest możliwe.
Moim zdaniem broń chemiczna na całym świecie powinna być zakazana i zutylizowana. Niestety nie wszystkie państwa są za tym. Tragiczne jest to, że te państwa  cały czas używają trucizn do likwidowania osób im nieprzychylnych. W tych państwach nie ma wolności słowa. To, co mówi przywódca, jest święte. O jakich państwach mówię? Powinniście się tego domyślić, a jeżeli nie, to po przeczytaniu lub wysłuchaniu tej książki będziecie wiedzieć.
Jestem jak najbardziej za tą książką.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy