Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii

Żeby dało się wykorzystać truciznę jako broń, muszą zostać spełnione trzy warunki: trzeba mieć odpowiednią substancję, nie może być komplikacji podczas podawania jej ofierze i należy opracować plan wyparcia się udziału w zamachu. Oczywiście te trzy warunki daje się spełnić na najróżniejsze sposoby.

GAZ BOJOWY I SUBSTANCJE RADIOAKTYWNE, TOKSYNY I TAL, TAJNI AGENCI I TERRORYŚCI.

Ulf Ellervik zagłębia się w sztukę zabijania za pomocą trucizn. Okazuje się, że to trudniejsze, niż można by pomyśleć. Sposoby są liczne i niejednokrotnie bardzo pomysłowe. Co powiesz na przerobione parasole albo zatrute cygara? A może radioaktywna herbata albo mgiełka śmiercionośnych perfum? Opowieści o prawdziwych zbrodniach przedstawione zostają w świetle nauki. Poznajemy też makabryczną historię otruć motywowanych politycznie. Ulf Ellervik odnosi się do znanych i nieznanych przypadków, opisując nam zdarzenia wzbogacone o tło kulturowe, poruszające historie ludzi i... chemię.

Informacje dodatkowe o Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii:

Opinie o książce - Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:,
W zasięgu możliwości człowieka znajduje się wystarczająca ilość zabójczych substancji, które – jak uczy historia – od wieków służyły pozbawianiu życia, zwłaszcza przedstawicieli elit (władcy mordowali i byli mordowani). Książka Herbata z polonem pokazuje, jak bardzo podstępna i jeszcze bardziej niebezpieczna jest to broń. Treść publikacji, prezentując Najsłynniejsze otrucia w historii, odsłania kulisy motywowanych politycznie – a będących efektem celowego działania tajnych służb – prób otruć z przestrzeni ostatnich sześćdziesięciu lat. W opisanych przez Ulfa Ellervika przypadkach (każdej z trucizn poświęcono osobny rozdział, notując na początku miasto i rok opisywanego zdarzenia) sięgnięto po toksynę botulinową (najbardziej zabójcza substancja świata), rycynę, siarczan talu, fentanyl, dioksyny, polon oraz środki paralityczno – drgawkowe, a celem otrucia byli kolejno: Fidel Castro, Aleksandr Sołżenicyn, posługujący się pseudonimami Abdallah Abdalatif i Abdul al Masdiwi (do dzisiaj nieznane są ich nazwiska), Chalid Maszal, Wiktor Juszczenko, Aleksandr Litwinienko oraz Siergiej Skripal. Oprócz wymienionych postaci i nieudanych prób otruć, autor opisuje zamachy zakończone powodzeniem, pochyla się nad dyskusyjnymi przypadkami śmierci, a także analizuje pobudki, jakimi kierowali się zleceniodawcy i truciciele (najmłodszy w chwili skazania miał zaledwie 15 lat). Zarysowany kontekst historyczny, kulturowy

Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii - opinie o książce

"Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii" Ulfa Ellervika, to idealna książka dla wszystkich miłośników kryminalistyki. Jeżeli interesujecie się zbrodnią i otruciami, to nie możecie przegapić tego tytułu.
Ulf Ellervik jest szwedzkim profesorem chemii bioorganicznej na Uniwersytecie w Lund. Postanowił podzielić się z nami swoją wiedzą dotyczącą trucizn. Podczas czytania tej książki dowiecie się więcej na temat między innymi toksyny botulinowej, polonu, siarczanu talu i rycyny. Podczas słuchania tej książki momentami byłam przerażona. Nie mogłam pojąć motywów działania tych przestępców, którzy przyczynili się do śmierci lub do ciężkich uszkodzeń ciał swoich ofiar.
Jeżeli myślicie o otruciu kogoś, to ja wam mówię, głęboko się nad tym zastanówcie. Jak dowodzi ta książka, to nie jest takie proste, a po drugie to jest karalne. Czy warto iść za taki czyn do więzienia?
Przy wytwarzaniu trucizn trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ łatwo można stać się swoją własną ofiarą.
Autor zabiera nas w bardzo niebezpieczny świat. Razem z nim przejdziemy przez najsłynniejsze otrucia świata w całej naszej historii.
Przeczytacie tutaj również o sprawach, które powinniście pamiętać z telewizji lub gazet. Podwójni agenci, przeciwnicy polityczni w niektórych krajach powinni bać się, gdyż licho nie śpi i niestety skazuje na śmierć przez otrucie. Zmiana kraju w tym nie pomoże. Szaleńcy tacy jak pan P. mają wszędzie swoje wtyki. Odpalają uśpionych agentów i jest po sprawie. Cieszę się, że w swoim dziele Ulf Ellervik wspomniał między innymi o sprawie Sier­gieja Skri­pala i jego córki. Ten człowiek był rosyjskim podwójnym agentem. Znaleziono jego razem z córką na ławce w Salisbury w  południowo-zachodniej Anglii. Wyglądali jak pijani. Czy udało się ich uratować? Kto stał za ich otruciem? Zachęcam was do poznania tej przerażającej historii.
Autor w swoim dziele opowiada również o Fidelu Castro i próbach jego otrucia. Oczywiście poznacie jeszcze inne bardziej straszne i przerażające przypadki.
Czy poddając się zabiegom chirurgii plastycznej  i estetycznej, macie pewność, że lekarz nie wstrzyknie wam trucizny lub nie wsadzi wam zakażonych implantów? Historia zna także i takie przypadki.
Jednym zdaniem jestem zadowolona z tej książki. Autor doskonale wszystko opisał. Tę książkę słuchałam pod postacią audiobooka, którego czytał Tomasz Urbański.
Co ma wspólnego polityka z chemią? Ulf Ellervik doskonale wam to wyjaśni.
Jeżeli tak jak ja, uwielbiacie kryminalne historie na faktach, to zachęcam was do przeczytania książki Ulfa Ellervika pod tytułem  "Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii".

Ps.

Pijąc herbatę lub inny napój uważajcie na siebie, bo jak widać po tej książce, szaleńców na świecie nie brakuje.

W dzisiejszym niepewnym świecie wszystko jest możliwe.
Moim zdaniem broń chemiczna na całym świecie powinna być zakazana i zutylizowana. Niestety nie wszystkie państwa są za tym. Tragiczne jest to, że te państwa  cały czas używają trucizn do likwidowania osób im nieprzychylnych. W tych państwach nie ma wolności słowa. To, co mówi przywódca, jest święte. O jakich państwach mówię? Powinniście się tego domyślić, a jeżeli nie, to po przeczytaniu lub wysłuchaniu tej książki będziecie wiedzieć.
Jestem jak najbardziej za tą książką.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski