Gułag

Ocena: 5.5 (10 głosów)
Inne wydania:

Gułag - nieludzki system represji, który stał się piekłem ofiar czystek oraz przeciwników i ludzi niewygodnych dla komunistycznej władzy. Jego przejmujący obraz stworzyli wielcy pisarze, m.in. Aleksander Sołżenicyn, Wiktor Szałamow, Gustaw Herling-Grudzinski. W literaturze faktu opisała go najpełniej Anne Applebaum a jej książka została nagrodzona w 2004 Nagrodą Pulitzera.

,,Gułag" to znacznie więcej niż historia sowieckiego systemu obozów pracy, które powstały tuż po zwycięstwie Rewolucji i rozrastały się gwałtownie wraz z dojściem Stalina do władzy (w tym czasie do obozów trafiło 18 milionów ludzi, 4,5 miliona z nich nigdy nie wróciło). To również opowieść o państwie w państwie, które rządziło się według własnych reguł i praw, które miało własny język, literaturę, orkiestry, teatry i własną niemoralną moralność.

Anne Applebaum otwiera przed czytelnikami wszystkie, najbardziej nawet ukryte obszary funkcjonowania Gułagu i życia jego katów i ofiar. Opowiada o brawurowych ucieczkach i buntach oraz o niewyobrażalnych karach, jakie spotkały ich uczestników. Oprowadza po świecie, który nigdy nie powinien istnieć, a stał się nieludzkim domem dla niemal 30 milionów ludzi.

Informacje dodatkowe o Gułag:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2024-09-04
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788326826160
Liczba stron: 624

Tagi: Historia

więcej

Kup książkę Gułag

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Gułag - opinie o książce

Najpierw przeczytałem Archipelag Gułag - Sołżenicyna

teraz Gułag - Applebaum ,bardzo dobre rozwinięcie,uzupełnienie

wielkiej historii Rosji ...

Link do opinii
Po literaturze dotyczącej tej tematyki pisanej przez bezpośrednich uczestników ta książka wydawała mi się w pewien sposób zimna. Zawarte w niej fakty sprawiały, że momentami pryskała bańka moich wyobrażeń czy też subiektywnie odbierana przeszłość. Gdzieś znikał pietyzm naszych zesłańców w okresie zaborów, tragizm minionego czasu. Jednak kiedy zdałam sobie sprawę,że obiektywizm historyka z zupełnie innej rzeczywistości wcale nie musi być zbieżny z moimi odczuciami czy przemyśleniami zaczęłam czytać tę książkę i czerpać z niej to właśnie inne patrzenie. Może każdy powinien sięgać po lektury nawiązujące do wcale nie odległej historii by móc szerzej widzieć to skąd przychodzimy i z jakimi bagażami własnych wyobrażeń patrzymy na świat, w którym żyjemy i który nas otacza.
Link do opinii
Bezstronna opowieść o historii Gułagów, życiu więźniów i próbie wyparcia tej karty historii przez Rosjan. Dla mnie także ciekawe nawiązanie do twórczości więźniów - Herlinga-Grudzińskiego czy Sołżenicyna.
Link do opinii
Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2009-07-07,
To też historia wielkiego i pięknego XX wieku. Wyzysk, ludobójstwo, poniżanie, upodlenie w imię podobno cudownej doktryny. Historia jakże mało znana, przez lata ukrywana i fałszowana. Druga, mniej pokojowa i mniej uśmiechnięta twarz totalitaryzmu sowieckiego. To, że opisuje ją osoba spoza kręgu "naznaczonych", taka jak Applebaum, pozwala spojrzeć na całość przez mniej osobisty pryzmat, szerzej. To lektura obowiązkowa dla zainteresowanych historią XX wieku.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2021-06-12, Ocena: 6, Przeczytałam,

Skończyłam, tę wielostronicową cegłę (stron ponad 600). Czytałam ją trzy miesiące, przeplatając, oczywiście innymi książkami. Nie dało się jej czytać jednym ciągiem i tylko jej, musiałam sobie robić przeplatanki i przerwy, by zacząć znowu oddychać. Zapowietrzałam i czytałam ją tak długo, nie dlatego, że książka była jakaś nudna. Nie dlatego, że miała całkiem sporo różnego rodzaju statystyk i wyliczanek. Tylko dlatego, że ilość nagromadzonego w niej zła, które w dodatku nie były literacką fikcją, tylko najprawdziwszym faktem, zapierała mi dech w piersiach.

 

Niby przecież już wcześniej coś tam wiedziałam na temat, jaki autorka odważył

a się przedstawić w swojej publikacji, jednak, aż tyle tych informacji w jednym miejscu i na raz przekroczyło moją wyobraźnię i siły przyswajania tej wiedzy. Moja wyobraźnia wciąż nie potrafi sobie poradzić z informacją, że psychopata i sadysta robił z ludźmi własnego kraju, co chciał, co tylko mu się żywnie podobało, a cały świat przyglądał się temu biernie i nie reagował, udając, że wierzy w szeroko zakrojoną propagandę serwowaną przez polityków.

 

Cóż mogę więcej powiedzieć o tej pozycji, o książce, za którą autorka otrzymała taką prestiżową nagrodę, jaką jest Pulitzer, chyba tylko tyle, że zdecydowanie jej się ta nagroda należała. Książka jest rzetelnie i kompetentnie napisana. Poparta wiarygodnymi dokumentami i relacjami naocznych uczestników tego "przedsięwzięcia". Ważne i warte jest też wspomnienie, iż na końcu książki Anne Applebaum ostrzega i tłumaczy, dlaczego nie wolno nam o tym zapomnieć. Wymazać z historii świata. Jednak obawiam się, że rzuca grochem o ścianę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2021-02-27, Ocena: 6, Przeczytałam,

Książka na pewno niełatwa, obszerna, duży ukłon w stronę autorki za napisanie tego wielkiego tomu. Gułag - obozy koncentracyjne w Sowieckiej Rosji. Można tam było trafić tak naprawdę za wszystko i za "nic". Więźniowie byli głodzeni, zmuszani do bardzo ciężkiej pracy, niejednokrotnie dochodziło do gwałtów, przemocy, samookaleczeń. Czytając nidjednokrotnie włosy stają dęba, lecz nie można uciekać przed bolesną prawdą.

Przy okazji ciekawa bibliografia i można poznać nowe ciekawe tytuły, które również warto przeczytać. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2019-06-03, Ocena: 4, Przeczytałam,

Lektura porusza ciężkie tematy. Zdecydowanie nie da się prz czytać jej jednym tchem. Ale zawiera wiele informacji na temat sowi ckich obozów koncentracyjnych, o których nie miałam pojęcia. Niestety prz z nim ektore momenty ciężko było mi przebrnąć, ale całość określam dosyć pozytywnie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2018-11-07, Ocena: 6, Przeczytałem,

Histora Gułagu od początku do końca. Czy trzeba było tyle cierpieeń, by o nich zapomnieć?

Link do opinii
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2018-02-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

Precyzyjnie udokumentowana  historia  całej sieci obozów pracy rozrzuconych po całym obszarze Związku Sowieckiego. Z całym ich okrucieństwem i brakiem poszanowania  godności  drugiego człowieka. I przez całe lata skrzętnie skrywane pod pancerzem  tajemnicy.

Świat  do tej pory skupiał się na potwornościach, jakie zafundował nam  faszyzm. Jednak to co  działo się przez całe dziesięciolecia  w Rosji jest moim zdaniem   o wiele  gorsze.

Link do opinii
Inne książki autora
GUŁAG
Anne Applebaum0
Okładka ksiązki - GUŁAG

Precyzyjnie udokumentowana książka ukazuje historię rozbudowanej sieci obozów pracy rozrzuconych po całym obszarze Związku Sowieckiego. Dla Polaków słowo...

Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu
Anne Applebaum0
Okładka ksiązki - Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu

Zdobywczyni nagrody Pulitzera wyjaśnia dlaczego elity w demokracjach na całym świecie zwracają się w stronę nacjonalizmu i autorytaryzmu. Od Stanów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy