Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 624
Pod koniec lat trzydziestych Stalin w oficjalnych wystąpieniach mówił o "wrogach ludu" jako o "robactwie", "gangrenie" i "brudzie", niekiedy wspominał też o "chwastach", które należało wyrwać z korzeniami.
Najpierw przeczytałem Archipelag Gułag - Sołżenicyna
teraz Gułag - Applebaum ,bardzo dobre rozwinięcie,uzupełnienie
wielkiej historii Rosji ...
Skończyłam, tę wielostronicową cegłę (stron ponad 600). Czytałam ją trzy miesiące, przeplatając, oczywiście innymi książkami. Nie dało się jej czytać jednym ciągiem i tylko jej, musiałam sobie robić przeplatanki i przerwy, by zacząć znowu oddychać. Zapowietrzałam i czytałam ją tak długo, nie dlatego, że książka była jakaś nudna. Nie dlatego, że miała całkiem sporo różnego rodzaju statystyk i wyliczanek. Tylko dlatego, że ilość nagromadzonego w niej zła, które w dodatku nie były literacką fikcją, tylko najprawdziwszym faktem, zapierała mi dech w piersiach.
Niby przecież już wcześniej coś tam wiedziałam na temat, jaki autorka odważył
a się przedstawić w swojej publikacji, jednak, aż tyle tych informacji w jednym miejscu i na raz przekroczyło moją wyobraźnię i siły przyswajania tej wiedzy. Moja wyobraźnia wciąż nie potrafi sobie poradzić z informacją, że psychopata i sadysta robił z ludźmi własnego kraju, co chciał, co tylko mu się żywnie podobało, a cały świat przyglądał się temu biernie i nie reagował, udając, że wierzy w szeroko zakrojoną propagandę serwowaną przez polityków.
Cóż mogę więcej powiedzieć o tej pozycji, o książce, za którą autorka otrzymała taką prestiżową nagrodę, jaką jest Pulitzer, chyba tylko tyle, że zdecydowanie jej się ta nagroda należała. Książka jest rzetelnie i kompetentnie napisana. Poparta wiarygodnymi dokumentami i relacjami naocznych uczestników tego "przedsięwzięcia". Ważne i warte jest też wspomnienie, iż na końcu książki Anne Applebaum ostrzega i tłumaczy, dlaczego nie wolno nam o tym zapomnieć. Wymazać z historii świata. Jednak obawiam się, że rzuca grochem o ścianę.
Książka na pewno niełatwa, obszerna, duży ukłon w stronę autorki za napisanie tego wielkiego tomu. Gułag - obozy koncentracyjne w Sowieckiej Rosji. Można tam było trafić tak naprawdę za wszystko i za "nic". Więźniowie byli głodzeni, zmuszani do bardzo ciężkiej pracy, niejednokrotnie dochodziło do gwałtów, przemocy, samookaleczeń. Czytając nidjednokrotnie włosy stają dęba, lecz nie można uciekać przed bolesną prawdą.
Przy okazji ciekawa bibliografia i można poznać nowe ciekawe tytuły, które również warto przeczytać.
Lektura porusza ciężkie tematy. Zdecydowanie nie da się prz czytać jej jednym tchem. Ale zawiera wiele informacji na temat sowi ckich obozów koncentracyjnych, o których nie miałam pojęcia. Niestety prz z nim ektore momenty ciężko było mi przebrnąć, ale całość określam dosyć pozytywnie.
Histora Gułagu od początku do końca. Czy trzeba było tyle cierpieeń, by o nich zapomnieć?
Precyzyjnie udokumentowana historia całej sieci obozów pracy rozrzuconych po całym obszarze Związku Sowieckiego. Z całym ich okrucieństwem i brakiem poszanowania godności drugiego człowieka. I przez całe lata skrzętnie skrywane pod pancerzem tajemnicy.
Świat do tej pory skupiał się na potwornościach, jakie zafundował nam faszyzm. Jednak to co działo się przez całe dziesięciolecia w Rosji jest moim zdaniem o wiele gorsze.
Wydaje nam się, że wiemy, jak wygląda państwo autokratyczne: na czele stoi wszechmocny przywódca. Kontroluje on policję polityczną. Policja grozi ludziom...
Najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki ,,Gułagu" i ,,Za żelazną kurtyną" udowadnia, że wielki głód na Ukrainie był drugim, po Holocauście,...
W nazistowskich Niemczech na pierwszy ogień poszli kalecy i umysłowo chorzy. Kolejno dołączyli do nich Cyganie, homoseksualiści, przede wszystkim zaś jednak Żydzi. W Związku Sowieckim pierwszymi ofiarami stali się "byli ludzie" - członkowie wydziedziczonych elit, a następnie "wrogowie ludu".
Więcej