"Granatowy 44" to wciągająca historia autorstwa Grzegorza Kalinowskiego, przenosząca Czytelnika do czasów powstania warszawskiego. Jeśli lubisz powieści historyczne - ta pozycja na pewno jest dla Ciebie!
Kiedy 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybucha powstanie, po blisko pięciu latach z podziemia wychodzi jeden z funkcjonariuszy Policji Kryminalnej Generalnej Guberni - kapitan Wincenty Rybski. Do tej pory pełnił funkcję śledczego w Policji Państwowej, a w trakcie wojny brał udział w akcjach zleconych przez konspirację; teraz obejmuje stanowisko w Państwowym Korpusie Bezpieczeństwa, gdzie ma kierować jedną z jednostek albo nawet całym komisariatem. Jego przełożeni dostają jednak inne zadanie - pierwsza powierzona Rybskiemu misja obejmuje likwidację grupy mścicieli, którzy buntują się przeciwko rozkazom dowódców i dokonują samosądów.
Grzegorz Kalinowski jest polskim dziennikarzem sportowym i pisarzem. Jako dziennikarz pracował między innymi w stacji NC+, TVN czy Wizji TV, a jego kariera była bardzo zróżnicowana: komentował wydarzenia sportowe, pisał dla miesięcznika o profilu muzycznym "Tylko Rock", a także współpracował z Radiem ZET. Jego debiut literacki przypadł na 2014 rok, kiedy to opublikował książkę o tytule "Kici" - biografię legendy klubu Legia Warszawa, Lucjana Brychczego, na podstawie której Kalinowski wyprodukował również dokument filmowy, podsumowujący sześćdziesiąt lat pracy piłkarza.
W 2015 roku wydał pierwszą część z serii "Śmierć frajerom", która bardzo przypadła do gustu fanom powieści historycznych. Zaowocowało to kontynuacją cyklu: tego samego roku ukazała się druga część pt. "Złota maska", a rok później kolejna, zatytułowana "Tajemnica skarbu Ala Capone".
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2020 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 400
Interesująca książka, z fabułą osadzoną w dramatycznym czasie Powstania Warszawskiego i okupacji. Historia trudna, pełna niejednoznacznych postaci, ich postaw i wyborów.
Niestety, sposób przedstawienia jest dosyć chaotyczny. Fabuła nie stanowi zamkniętej opowieści, jest raczej zbiorem wielu wydarzeń. Interesujących, lecz przez częstą zmienność czasu i miejsca akcji zbliżającą płynność lektury.
Postaci fikcyjne występują w towarzystwie autentycznych. Zróżnicowane, dosyć dobrze przedstawione. Za to główny bohater wydaje się taki...nijaki. Nie wzbudza większych emocji. Po prostu jest.
Pierwsza część trylogii nie zachwyca, rym niemniej ze względu na niezwykle interesujące tło historyczne, sięgnę po kolejne części.
Powieść łotrzykowska i przygodowo-sensacyjna a zarazem kryminał miejski z elementami thrillera, dziejący się w latach 1905–1925. Autor wykorzystał...
Wyjątkowa książka Grzegorza Kalinowskiego, który telewizję zna od podszewki i w „Grze w oczko” odsłania jej kulisy. Polskie piekło w...