Po niemal czterdziestu latach PIW wznawia klasyczną powieść pierwszego japońskiego noblisty Yasunariego Kawabaty. Wydanie zostało poprawione przez tłumaczkę oraz uzupełnione posłowiem Ewy Szulc.
Głos góry, z pozoru prosta historia o starzejącym się mężczyźnie i jego rodzinie – opisana pięknym, powolnym językiem – jest dla Kawabaty przyczynkiem do refleksji nad przemijającymi czasami oraz nad elementami niesamowitymi lub nadprzyrodzonymi w ludzkim życiu. Tłumaczka, Ewa Szulc w posłowiu zwraca uwagę, że „najistotniejszą rolę w Głosie góry pełni wyrafinowane piękno”. I jest to piękno przyrody w jej różnorodności, piękno krajobrazów, piękno rzeczy i przedmiotów, piękno pracy rąk ludzkich, a w końcu piękno samego człowieka, zwłaszcza kobiet w tradycyjnych kimonach.
Głos góry jest jedyną współczesną japońską powieścią, która znalazła się na liście najlepszych książek Norweskiego Klubu Książki.
YASUNARI KAWABATA (ur. w 1899 r. w Osace, zm. w 1972 r. w Zushi, Prefektura Kanagawa) – jeden z najgłośniejszych pisarzy XX wieku, pierwszy japoński laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1968). Pisał już w szkole średniej, poznał też wcześnie literaturę europejskiego modernizmu, choć jego twórczość pozostała zawsze silnie osadzona w tradycji japońskiej. Podczas studiów na Uniwersytecie Tokijskim publikował w poważnych czasopismach literackich, po studiach z przyjaciółmi założył pismo „Bungei Jidai”, które stało się ośrodkiem nowej orientacji literackiej – neosensualizmu. W czasie II wojny światowej zajmował się pracą naukową i podróżował po Mandżurii. W latach 1948–1965 był prezesem japońskiego PEN Clubu.
Opublikował wiele opowiadań, powieści i wierszy. W Polsce ukazały się m.in. powieści: Kraina śniegu (PIW 1964, PIW 1969), Tysiąc żurawi / Śpiące piękności (PIW 1987, 2002), Meijin – mistrz go (2004).
Głos góry w Polsce pierwszy raz ukazała się w 1982 roku (PIW). Nowe wydanie zostało przejrzane i poprawione przez tłumaczkę.
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2021-03-31
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 304
Tłumaczenie: Ewa Szulc
"Śpiące piękności" i "Tysiąc żurawi" należą do najważniejszych utworów Yasunari Kawabaty (1899 - 1972), jednego z najciekawszych pisarzy w literaturze...
Jest to książka typowa dla twórczości Kawabaty, którą charakteryzuje łączenie współczesnego subiektywizmu z tradycyjnymi środkami wyrazu. Poetycka rytmika...
Przeczytane:2022-03-20, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Jeśli ktos chce dotknąć zupełnie innej kultury, sposobu postrzegania świata, budowania relacji społecznych, to serdecznie tę książkę polecam. W przeciwieństwie do książek europejskich autorów, tu nic nie jesteśmy w stanie przewidzieć...narracja w pewnym momencie się zaczyna, w pewnym kończy. Dlaczego? Nad tym nie ma się ci zastanawiać, wystarczy spokojnie z nią plynąć.