Magdalena Kuszewska rozmawia o zabiegach ginekologii estetycznej i urologii estetycznej z ekspertami, a także z osobami, które takim zabiegom się poddały. Czy zabiegi rozwiązały ich problemy?
NA POCZĄTKU BYŁ WSTYD
Za duże, za małe, za brzydkie, za stare. Niedoskonałe.
Polacy rzadko mówią o narządach intymnych, ale coraz chętniej je poprawiają. Magdalena Kuszewska rozmawia o zabiegach ginekologii estetycznej i urologii estetycznej z ekspertami: lekarzami specjalistami, psychologami, seksuologami, terapeutami, a także z innymi osobami, w tym takimi, które takim zabiegom się poddały. Czy zabiegi rozwiązały ich problemy?
Jesteśmy narodem wstydliwym. Wstydzącym się i zawstydzającym siebie nawzajem. Oceniającym. Ale czy wstyd to jedyny powód, dla którego poddajemy się takim zabiegom? Jaką rolę w tym wyścigu po doskonałość odgrywają kult młodości i obsesja piękna?
Dorota Wellman:
W naszej kulturze często stosuje się zawstydzanie. Szczególnie dotyczy ono naszego ciała, naszej seksualności i narządów intymnych. W dzieciństwie słyszeliśmy, że te części ciała są brzydkie, brudne, fuj, to samo słyszymy w dorosłym życiu. Tak się rodzi nasz narodowy wstyd intymny. Mamy go w DNA. I o tym jest ta odważna książka.
Prof. Tomasz Sobierajski:
Temat wstydu związanego z zabiegami medycyny estetycznej nie mógł trafić w lepsze ręce. Ogromne, wieloletnie doświadczenie autorki jako wrażliwej dziennikarki i znajomość poruszanych zagadnień jako ekspertki intymności zaowocowały niezwykłą książką. Poruszane w niej tematy są ważkie, choć spychane w mroczną sferę wstydu. Jestem głęboko przekonany, że książka rozpocznie dyskusję na temat naszych dynamicznie zmieniających się potrzeb w obszarze intymności, seksualności, akceptacji, oceny i samooceny. Autorka z odwagą opisuje to, do czego wstydzimy się przyznać, edukując i oswajając czytelnika z tematami tabu.
Joanna Flis:
Magdalena Kuszewska to autorka, która od lat uczy nas większej wrażliwości wobec samych siebie, robi to z charakterystyczną dla siebie odwagą i lekkością. Tym razem uwrażliwia nas na wstyd intymny, pokazuje, ile jeszcze musimy się nauczyć, rozprawia się z obsesją młodości, która nierzadko rujnuje nam radość z życia we własnych ciałach. To książka poruszająca ważne i rzadko omawiane zjawisko, które dotyka każdego z nas. W dobie wszechobecnego kultu doskonałości Magda przekonuje nas, że prawdziwa radość z własnej seksualności wiedzie przez radykalną akceptację własnej cielesności. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, których wstyd intymny paraliżuje i zmusza do traktowania swojego ciała w sposób przedmiotowy.
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-05-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 352
Magdalena Kuszewska zabiera nas w podróż po świecie męskich fantazji, które łączy jeden wspólny mianownik - są skrywane. Przed światem, przed partnerką...
I przysięgam , że nie opuszczę cię, aż do... wyjścia z kumplami na piwo, uciekania w pracę i telefonu od mamusi, której trzeba pomóc. Obiecuję być dla...
Przeczytane:2023-06-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023, 26 książek 2023, 12 książek 2023, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2023 roku,
"Gładko. O polskim wstydzie, obsesji młodości i intymnych operacjach plastycznych" to pierwsza z książek autorstwa dziennikarki - Magdaleny Kruszewskiej, po którą miałam okazję sięgnąć. Muszę od razu zwrócić uwagę, że autorka nikogo nie ocenia. Przedstawia kwestie upiększania obszarów intymnych z perspektywy osób specjalizujących się w zabiegach medycyny estetycznej (choć nie tylko), a do tego przytacza również konkretne sytuacje. Bierze pod uwagę m.in. doświadczenia specjalistów z zakresu socjologii, psychologii, a także terapeutów, ale również przedstawia punk widzenia znanych jej aktywistek i aktywistów.
Liczne przykłady uświadamiają czytelnikowi, że granica między satysfakcją i zadowoleniem z uzyskanych efektów, które nierzadko mają podłoże psychologiczne, mogą mieć także zgubne skutki. Szczególnie, jeśli decyzja o poprawieniu natury nie jest podjęta w pełni świadomie czy wręcz odbywa się to pod presją partnera lub partnerki.
Jak na samym początku przyznaje sama autorka, książka miała być o tym, JAK Polacy upiększają swoje okolice intymne, ale w trakcie zbierania materiałów doszła do wniosku, że jeszcze ważniejsze jest, DLACZEGO to robią.
Biorąc do ręki publikację, nie mamy wątpliwości, co w niej znajdziemy, ponieważ już sama okładka nie pozostawia co do tego żadnych złudzeń. Podtytuł dodatkowo precyzuje niektóre obszary rozważań, jednak warto podkreślić, że ich wnikliwość i wieloaspektowość to coś, co zdecydowanie wyróżnia autorkę. Z pewnością ma w tym udział doświadczenie dziennikarskie Magdaleny Kruszewskiej. Co jednak najważniejsze, a o czym wspomniałam już na samym początku, to właśnie bezcenna w tym wypadku bezstronność i ogromna swoboda w poruszaniu tematów... tabu.
Jeśli ktoś rozważa poddanie się jakimkolwiek zabiegom, to moim zdaniem przede wszystkim powinien zacząć właśnie od przeczytania tej książki, ponieważ pozwala ona w bardziej obiektywny sposób spojrzeć na swoje ciało oraz na relacje z partnerem czy partnerką. Do tego skłania do refleksji nad tym, jaki wpływ na różne decyzje mogą mieć zdarzenia z przeszłości (także z okresu dzieciństwa). Dla tych, którzy są już pewni, że przekroczą gabinet lekarza zajmującego się medycyna estetyczną, poruszone tematy podsuną z pewnością pytania, które warto zadać lekarzowi, by w pełni świadomie poddać się planowanym zabiegom czy operacjom.
A co na to wszystko Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów oraz inne krajowe towarzystwa ginekologów (np. australijskie, nowozelandzkie czy kanadyjskie)?
Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Znak Horyzont.