Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Długo wyczekiwana biografia Zuzanny Ginczanki. To pierwsza tak obszerna opowieść o życiu wybitnej poetki.

W Warszawie już za życia była legendą kawiarnianej cyganerii drugiej połowy lat trzydziestych. Przyjaźniła się z Tuwimem i Gombrowiczem, polemizowała z Karpińskim i Słonimskim. W czasie wojny uciekła do Lwowa, a stamtąd do Krakowa. W 1944 roku została zatrzymana i rozstrzelana kilka miesięcy później w Płaszowie. Od lat dziewięćdziesiątych poezja Ginczanki i sama Ginczanka budziła coraz większe zainteresowanie.

Izolda Kiec zbiera i weryfikuje dotychczasowe informacje na temat poetki oraz uzupełnia je o niepublikowane wcześniej relacje jej znajomych, a także fakty zgromadzone podczas poszukiwań w archiwach. Nie dąży do rozstrzygania sprzecznych relacji tam, gdzie jest to niemożliwe, ani do stworzenia jednoznacznego obrazu Ginczanki.

Odpowiedzi na pytania o osobowość i o tajemnice Ginczanki biografistka szuka także w jej wierszach, w szczątkowo zachowanej korespondencji i w fotografiach, kryjących być może więcej aniżeli piękny uśmiech.

Biografia pokazuje konteksty czasu i miejsc, w których żyła Ginczanka. Wzbogacona jest w materiały ilustracyjne: fotografie oddające realia epoki, dokumenty dotyczące samej poetki i bliskich jej osób oraz unikatowe, nieznane dotąd portrety Ginczanki.

Izolda Kiec - literaturoznawczyni, teatrolożka i kulturoznawczyni. Zajmuje się literaturą (głównie poezją) i teatrem (popularnym i emigracyjnym) XX wieku oraz badaniem form popularnych (przede wszystkim kabaretem, piosenką i musicalem) oraz metodologią badań kultury popularnej. Inspiruje ją krytyka feministyczna, gender studies i szkoła nowej krytyki, zwłaszcza metoda tzw. bliskiego czytania. W 2014 roku założyła Fundację Instytut Kultury Popularnej, której jest prezeską i w ramach której współtworzy m.in. projekt Archiwum Kultury Popularnej, jest redaktorką naczelną rocznika ,,Studia z Kultury Popularnej" oraz redaguje serię wydawniczą Wielkopolskie Mikrohistorie. Autorka opracowania wierszy Zuzanny Ginczanki ,,Poezje zebrane (1931-1944)" (Marginesy 2019).

Informacje dodatkowe o Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2020-04-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788366500075
Liczba stron: 400

Tagi: bóg Historie życia zwierząt

więcej

Kup książkę Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Zuzanna bardzo bała się bicia, ale obrała metodę, że najwięcej zależy jej na włosach. Rzeczywiście miała piękne, długie, czarne. Na śledztwie ciągle je poprawiała. Gestapo to zauważyło i z całym okrucieństwem zaczęli je szarpać, wyrywać. Ciągnęli ją po ziemi za włosy.


Więcej

Temat włosów jest fragmentem intymności kobiet w obozie, ale otwiera zaledwie jej czyściec...


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt - opinie o książce

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2021-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Holokaust , 80 książek w 2021, Żydzi,

"Ginczanka Nie upilnuje mnie nikt" Izolda Kiec

Tragiczna biografia wybitnej poetki pochodzenia żydowskiego. Zuzanna pochodziła z Wołynia z miejscowości Równe Wołyńskie, później przeniosła się do Warszawy, w czasie wojny uciekła do Lwowa i w końcu do Krakowa.

Bardzo ciekawie napisana biografia, bardzo szybko się czyta, mimo prawie 400 stron. Dodatkowo dużo zdjęć. 

Polecam 

 

Link do opinii
Inne książki autora
Ginczanka. Życie i twórczość
Izolda Kiec0
Okładka ksiązki - Ginczanka. Życie i twórczość

Monografia Zuzanny Ginczanki jest próbą połączenia opowieści o losach tragicznie zmarłej poetki z prezentacją i krytycznym omówieniem jej...

W szarej sukience - Aktorki i wokalistki w poszukiwaniu tożsamości
Izolda Kiec0
Okładka ksiązki - W szarej sukience - Aktorki i wokalistki w poszukiwaniu tożsamości

Książka ta wyrasta zarówno z osobistych upodobań i sympatii autorki, z zasłuchania w głosy i słowa śpiewających kobiet, jak i z krytycznej lektury przedstawicielek...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy