Germinal

Studium życia górników w małym miasteczku w północnej Francji, w czasach kryzysu ekonomicznego. Przedwcześnie dojrzałe anemiczne dzieci, dziewczynki życjące z prostytucji, umierający na pylicę górnicy, rodziny oszukujące głód gotowanymi liścmi mlecza... to bohaterowie powieści Zoli.

Informacje dodatkowe o Germinal:

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7435-141-1

Kup książkę Germinal

Germinal - opinie o książce

Szokująco - wstrząsająca książka,od której nie mogłam się oderwać mimo, że nie należy ona do moich ulubionych gatunków literackich. Sięgnęłam po nią, bo wymagano tego ode mnie na studiach. Początkowo opis fabuły nie zachwycił mnie specjalnie bowiem nie lubię czytać scenerii z pogranicza ludzkich dramatów. Jednak dałam się wciągnąć w ten przerażąjący świat ludzkiej biedy, wyzysku, brudu, głodu, demoralizacji młodych ludzi, w których nędza wyzwala prymitywne instynkty. Opisy są tak naturalistyczne, że mam wrażenie jakby Zola sam był naocznym świadkiem tych wydarzeń. Jego kunszt pisania jest niezaprzeczalny co sprawiło, że po końcowych emocjach pochłonęłam książkę "jednym tchem".

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2013-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki 2013,
Na wskroś realistyczne przedstawienie środowisk robotników pracujących w kopalniach i właścicieli i zarządców tychże. Francja, XIX wiek, czas wyzysku i niskich płac, braku ochrony pracownika, pracy dzieci, brudu, głodu i mnożenia się bez umiaru. Zola przedstawił ten świat bardzo plastycznie i dokładnie, z brutalnym naturalizmem, nie ukrywającym żadnych stron biednego życia. Mimo upływu lat Germinal nie traci w oczach czytelnika, trzyma się dobrze i porusza bardziej niż powieści Balzaka.
Avatar użytkownika - Eustoma
Eustoma
Ocena: 6, Czytam,
Rewelacyjna książka dla osób,które ciekawi życie innych. Opisuje w pełni życie w epoce pozytywizmu.

Bardzo dobra literatura. Piękny język. Nawet mnie, chociaż nie przepadam za historią, nie męczyły zamieszczone tu opisy. Taka klasyka to miód na duszę. Mimo trudnego tematu, polecam każdemu.

Avatar użytkownika - Anjanka
Anjanka