reklama

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka

POLSKO-ANGIELSKA BAJKA WIGILIJNA!

Święta Bożego Narodzenia bez pierwszej gwiazdki? To niemożliwe! Dzielna gąska Zuzia wyrusza w Wigilię na niebezpieczną wyprawę. Chce ściągnąć z nieba gwiazdkę na świąteczną choinkę. W trakcie pełnej przygód wędrówki odkrywa wartość przyjaźni i prawdziwą magię świąt Bożego Narodzenia. Gąskę Zuzię pokocha każde dziecko! Czech Petr Horáček jest wielokrotnie nagradzanym ilustratorem oraz autorem książek dla dzieci. Zdobył m.in. przyznawany przez "Washington Post" tytuł World Best Children's Books of the Year.

Informacje dodatkowe o Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka:

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2022-12-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Piękna, świąteczna opowieść dla dzieci, połączona z zawsze cenną lekcją nauki angielskiego ... - tak oto jawi się oferta znakomitej, książkowej bajki pt. ,,Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka", która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Babaryba. I zapewniam was w tym miejscu, że wzruszy ona nie tylko dzieci, ale i dorosłego czytelnika... Zapraszam do poznania recenzji tej pięknej pozycji.

Gąska Zuzia świętuje właśnie wraz ze zwierzęcymi przyjaciółmi Wigilię, podziwiając piękną choinkę. Jednakże zdaniem Zuzi wciąż czego jej brakuje... - gwiazdki na czubku drzewka! I tym postanawia ona wyruszyć po widniejącą na niebie pierwszą gwiazdkę, co okaże się nie tylko wielką przygodą, ale też i bardzo trudnym zadaniem. Bardzo szybko bowiem przyjdzie przekonać się Zuzi, że nie tak łatwo jest dosięgnąć gwiazdki z nieba, ale za to zgubić się w ciemności zimowej nocy, już tak...

Petr Horacek - czeski autor niniejszej opowieści, zaprosił nas do spotkania z niezwykle emocjonującą, poruszającą i ze wszech miar piękną, świąteczną bajką. Bajką, która z jednej strony oferuje przygodę i moc ciepłego humoru, zaś z drugiej niesie sobą cenną lekcję życia o tym, że najważniejsze w czasie Świąt jest to, iż możemy spędzać je z naszymi najbliższymi, o czym przychodzi przekonać się tu gąsce Zuzi na własnej skórze.

Fabułę tej historii cechuje niezwykle klimatyczna, ciekawa i ze wszech miar przystępna dla najmłodszych dzieci (2-5 lat) relacja o przygodach Zuzi, gdy ta wyrusza po gwiazdkę z nieba. I kolejne próby jej zdobycia wypełniają strony tej książeczki, którą wieńczy piękny i bardzo szczęśliwy finał. I tak też mamy tu odpowiedni klimat, kilka zakasujących scen oraz prostotę narracji, która w tym przypadku jest wielkim atutem tej bajkowej opowieści.

Nie sposób nie docenić również dwujęzycznej treści tej opowieści, gdzie obok polskich zdań mamy ich angielski przekład. I oczywiście rozumiem, iż dla dwuletniego dziecka jest jeszcze za wcześnie na naukę języka angielskiego..., ale bez zwątpienia jest to swoiste oswajanie się młodego czytelnika z tą mową, co także ma wielkie znaczenie. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by po książkę tę sięgnęły także starsze dzieci, które już mają za sobą pierwsze kontakty z tym obcym językiem.

Książka ta zachwyca również swoją ilustracyjną postacią, gdzie to mamy niezwykle malownicze, pociągnięte płynną i bardzo lekką kreską oraz mające w sobie coś z klimatu dziecięcej sztuki, rysunki. Przemawia przez nie niezwykłe ciepło, radość i dobro, co właściwie widać w każdym z kadrów. Do tego mamy paletę pięknych kolorów, które oczarowują od pierwszych chwil spoglądania na te obrazki. I tu swoją ważną rolę odgrywa także efektowne wydanie tego tytułu, gdzie mamy m.in. duży format, twardą oprawę, przejrzysty układ treści oraz najwyższej jakości papier oraz druk.

Spotkanie z tą książeczką bawi, cieszy, jak i wprowadza w wyśmienity sposób w świąteczny nastrój, co sprawdzi się pięknie właśnie teraz, w ten grudniowy czas. Jednocześnie jak już wspominałam, niesie ono sobą także piękną lekcję o tym, co w Świętach Bożego Narodzenia, ale też i codziennym życiu jest zawsze najważniejsze - przyjaźń, rodzina, obecność bliskich u naszego boku. I tym samym jest to jedna z tych odsłon dziecięcej literatury, które niosą sobą coś znacznie ważniejszego, niż tylko samą zabawę i rozrywkę.

Słowem podsumowania - książka Petra Horacka pt. ,,Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka", to coś pięknego, znakomitego pod każdym względem i godnego polecenia. To radość, przyjemność, niepowtarzalny świąteczny klimat i życiowa mądrość, która poznają i zrozumieją tu już nawet kilkuletnie dzieci. Dlatego też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, który sprawdzi się również świetnie jako mikołajkowy i świąteczny prezent. Polecam!

Jestem filologiem anglistyki ?? i właśnie ta zawodowa część mojej natury kazała mi przystanąć nad tą pozycją nieco dłużej.

Wiecie dlaczego? Ponieważ mamy przed sobą książkę pisaną w dwóch wersjach językowych. Możemy z powodzeniem przeczytać o Gąsce Zuzi ??, ale jeśli macie ochotę na opowieść po angielsku przeczytacie o przygodach Suzy ??.

Tak technicznie jest to książka angielska, która została przetłumaczona na język polski. Każda rozkładówka zawiera krótki tekst po polsku, a pod spodem praktycznie to samo po angielsku (piszę praktycznie ponieważ tłumacze niekiedy minimalnie zmieniają tekst oryginalny przykładowo chcąc uniknąć kalek językowych, natomiast cały sens opowieści jest niezmieniony i większość zdań faktycznie moglibyśmy tłumaczyć słowo po słowie).

Historia jest prosta, zrozumiała dla dziecka i po prostu urocza. Gąska bardzo chciała udekorować choinkę gwiazdką z nieba i z całych sił próbowała tej gwiazdki dosięgnąć. Była bardzo wytrwała jednak nie wszystko szło po jej myśli. Ostatecznie przekonała się, że najważniejsi są jej przyjaciele i dom, a gwiazdka chociaż piękna zeszła na drugi plan.

Dwujęzyczna książka pt."Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka", którą dla dzieci napisał Petr Horáček, jest jedną z pierwszych świątecznych opowiastek poznanych przez Żabcię. Historia ukryta na jej kartach zapisała się w moim matczynym sercu i przywołuje ciepłe wspomnienia.
Z ogromną przyjemnością, za sprawą Wydawnictwo Babaryba  ponownie do niej wracamy.
Główną bohaterką jest biała jak padający śnieg gąska, która spotyka się z przyjaciółmi w wigilijny wieczór przy pięknie udekorowanej choince. Brakuje na jej czubku jedynie mrugającej gwiazdki. Zuzia, nie zważając na śnieg, zimny wiatr i późną porę, wyrusza w dół zbocza na poszukiwania gwiazdki z nieba.
Czy uda się ją zdobyć?
Mimo ciemnej, mroźnej nocy Zuzia nie traci nadziei. Bogatsza o nowe doświadczenia odkrywa, że piękno Bożego Narodzenia nie tkwi w lśniącym drzewku, a sile prawdziwej przyjaźni.
Klimatyczne ilustracje i krótki tekst, przetłumaczony także na język angielski, to główne zalety tej książeczki. Sięgać mogą  po nią rodzice młodszych dzieci.
Polecamy serdecznie na grudniowe wieczory. Jest idealna do czytania przed snem.

Drzewa liściaste w ogrodzie
Petr Horacek 0
Okładka ksiązki - Drzewa liściaste w ogrodzie

Wszyscy wiemy, że człowiek powinien w życiu zbudować dom i posadzić drzewo... Czy jednak wiemy, jakie drzewo będzie pasowało do naszego ogrodu? Czy piękny...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski