Powieść obyczajowa, łącząca cechy bajki i realizmu. Ojciec pięknej córki ma niezwykły plan na znalezienie jej męża.Humor, erudycja, obserwacje psychologiczno-obyczajowe.Jedna z najwspanialszych, najbardziej zaskakujących w całej literaturze historia miłosnych zalotówMichael Ondaatje (Angielski pacjent)Na wielkiej farmie w środku Australii wdowiec Holland posadził setki gatunków eukaliptusów i tylko ten, kto je poprawnie nazwie, zostanie mężem jego pięknej córki Ellen. Liczni kandydaci odpadają jeden po drugim, a dziewczyna robi się coraz starsza i smutniejsza. Pewnego dnia zjawia się tajemniczy młodzieniec...
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 256
Tytuł oryginału: Eucalyptus
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Łukasz Nicpan
Przeczytane:2018-05-23, Ocena: 3, Przeczytałam, #Fantasmagorie, ...Antypody,
„Eukaliptus” to intrygująca książka z pogranicza baśni i fantasy, za którą w 1999 roku Murray Bail został uhonorowany australijską nagrodą Miles Franklin Award. Pozornie można by rzec, że autor poświęcił całą historię eukaliptusom – najbardziej popularnym drzewom w Australii, które występują w ponad sześciuset odmianach. Eukaliptus z greckiego oznacza „dobrze okryty”, co ma bezpośredni związek z pąkami kwiatowymi tej rośliny. Jednak samo tworzenie plantacji, wybierania i sadzenie drzew, czyli szczegółowa lekcja botaniki to tylko przykrywka, pod którą znajdziemy faktyczną opowieść o ojcu i dorastającej córce, o ich relacjach, uczuciach, życiowych wyborach.
Holland, wdowiec mieszkający z córką Ellen na stworzonej przez siebie plantacji Eukaliptusa, która stała się swoistym muzeum drzew na wolnym powietrzu pragnie znaleźć dla swej ukochanej jedynaczki jak najlepszego kandydata na męża. Wyznacznikiem ma być rozpoznanie i nazwanie wszystkich odmian drzew w jego posiadłości położonej w Australii, w zachodniej części stanu Nowa Południowa Walia. Śmiałek, który tego dokona dostanie rękę Ellen…
Powieść jest mocno nieoczywista i wymaga uważnego czytania. Poszczególne historie składające się na ostateczną całość mają wymowę symboliczną i metaforyczną. Autor wprowadził inteligentne porównania, liczne dygresje, posługuje się paradoksem, czerpie z filozofii, a to wszystko sprawia, że lektura „Eukaliptusa” jest swego rodzaju egzotyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy. Ale jest to także urzekający zapis unikalnego australijskiego krajobrazu.
Jeśli macie ochotę na wymagającą lekturę, której możecie poświęcić nieco więcej czasu i uwagi to zachęcam do sięgnięcia właśnie po tę książkę. Być może momentami ogarnie Was znużenie, ale warto je pokonać, by poznać zakończenie tej osobliwej powieści.
Zapraszam do lektury.