Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić

Ocena: 5 (3 głosów)

Czy o „takich" tematach w ogóle powinno się pisać? Po co wyciągać „te" brudy na światło dzienne? Nie lepiej „to" zostawić? Kamil Janicki, autor Pierwszych Dam II Rzeczpospolitej i Epoki hipokryzji, odpowiada w swojej najnowszej książce: „Nie, nie lepiej". Pisać wprost to obowiązek historyka.

Gwałt? Rzecz jasna winna jest kobieta. I to ona musi udowodnić, że jej opór był „nieprzerwany, rzeczywisty i niesymulowany". Molestowanie dzieci? Niemożliwe, bo przecież „ich świadectwa przed sądem są dla znawcy zupełnie bezwartościowe". Obmacywanie na ulicach, seksualne wykorzystywanie w pracy? Nękanie? Dewiacje? Zboczenia? „Przecież u nas w kinie nawet całusa nie zobaczysz... wszystko cenzurują".

Lektura Epoki milczenia to odkrywanie świata ukrytego za kotarą pozornej cnotliwości, konwenansów i mieszczańskiego tabu. Odkrywanie Rzeczpospolitej pełnej hipokryzji, nigdy nieukaranych zbrodni, ludzkiej krzywdy i lekceważącego rechotu dziennikarskich hien.

Informacje dodatkowe o Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-05-22
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788324042104
Liczba stron: 400

więcej

Kup książkę Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić - opinie o książce

Książka zawiera wiele ciekawostek i ,,smaczków'' z II RP, o których nie mówie się współcześnie. Po lekturze można powiedzieć, że ludzie narzekają jak to teraz jest źle, ale wcześniej też były różne wariactwa. Ich skala aż przeraża- bicie żon-standard, bije, bo kocha. Wykorzystywanie dzieci, gwałty- nic się nie dzieje. No, normalnie straszne rzeczy. 

Link do opinii

Jeżeli ktoś sądzi, iż w dwudziestoleciu międzywojennym społeczeństwo było bardziej "porządne", niewinne i czyste niż teraz - to książka Janickiego niechybnie wyprowadzi go z błędu.

Orgie, zdrady, pornografia, pedofilia, szalejące choroby weneryczne, niechciane ciąże, seks wśród gimnazjalistów, prostytucja - to wszystko było na porządku dziennym i nikogo nie dziwiło ani nie bulwersowało. W tych latach nastąpiła pierwsza rewolucja seksualna, która sprawiła, że wszystko zdawało się normalne i dozwolone... Wtedy to również  zaczęła się epoka milczenia na niewygodne tematy i zamiatanie brudnych spraw pod dywan.

Janicki  na wskroś udowodnił, że zawsze byliśmy społeczeństwem zakłamanym i nie do końca uczciwym. Niestety taka jest prawda o Polakach.

Pozycja bardzo interesująca dla każdego zainteresowanego wszelkimi aspektami życia naszych przodków, także tymi najbardziej intymnymi.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2019-02-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Inne książki autora
Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty
Kamil Janicki 0
Okładka ksiązki - Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty

Kamil Janicki, autor wielu bestsellerowych książek, po świetnie odebranej „Pańszczyźnie” tym razem wprowadza nas w świat polskiej szlachty...

Cywilizacja Słowian
Kamil Janicki 0
Okładka ksiązki - Cywilizacja Słowian

Czy Słowianom udało się stworzyć własną cywilizację? Czy Słowianie znaleźli się na ziemiach polskich w czasie wielkich wędrówek ludów czy byli tu od tysiącleci...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy