Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić

Czy o „takich" tematach w ogóle powinno się pisać? Po co wyciągać „te" brudy na światło dzienne? Nie lepiej „to" zostawić? Kamil Janicki, autor Pierwszych Dam II Rzeczpospolitej i Epoki hipokryzji, odpowiada w swojej najnowszej książce: „Nie, nie lepiej". Pisać wprost to obowiązek historyka.

Gwałt? Rzecz jasna winna jest kobieta. I to ona musi udowodnić, że jej opór był „nieprzerwany, rzeczywisty i niesymulowany". Molestowanie dzieci? Niemożliwe, bo przecież „ich świadectwa przed sądem są dla znawcy zupełnie bezwartościowe". Obmacywanie na ulicach, seksualne wykorzystywanie w pracy? Nękanie? Dewiacje? Zboczenia? „Przecież u nas w kinie nawet całusa nie zobaczysz... wszystko cenzurują".

Lektura Epoki milczenia to odkrywanie świata ukrytego za kotarą pozornej cnotliwości, konwenansów i mieszczańskiego tabu. Odkrywanie Rzeczpospolitej pełnej hipokryzji, nigdy nieukaranych zbrodni, ludzkiej krzywdy i lekceważącego rechotu dziennikarskich hien.

Informacje dodatkowe o Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-05-22
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić

Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić - opinie o książce

Książka zawiera wiele ciekawostek i ,,smaczków'' z II RP, o których nie mówie się współcześnie. Po lekturze można powiedzieć, że ludzie narzekają jak to teraz jest źle, ale wcześniej też były różne wariactwa. Ich skala aż przeraża- bicie żon-standard, bije, bo kocha. Wykorzystywanie dzieci, gwałty- nic się nie dzieje. No, normalnie straszne rzeczy.

Jeżeli ktoś sądzi, iż w dwudziestoleciu międzywojennym społeczeństwo było bardziej "porządne", niewinne i czyste niż teraz - to książka Janickiego niechybnie wyprowadzi go z błędu.

Orgie, zdrady, pornografia, pedofilia, szalejące choroby weneryczne, niechciane ciąże, seks wśród gimnazjalistów, prostytucja - to wszystko było na porządku dziennym i nikogo nie dziwiło ani nie bulwersowało. W tych latach nastąpiła pierwsza rewolucja seksualna, która sprawiła, że wszystko zdawało się normalne i dozwolone... Wtedy to również  zaczęła się epoka milczenia na niewygodne tematy i zamiatanie brudnych spraw pod dywan.

Janicki  na wskroś udowodnił, że zawsze byliśmy społeczeństwem zakłamanym i nie do końca uczciwym. Niestety taka jest prawda o Polakach.

Pozycja bardzo interesująca dla każdego zainteresowanego wszelkimi aspektami życia naszych przodków, także tymi najbardziej intymnymi.

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2019-02-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Średniowiecze w liczbach
Kamil Janicki0
Okładka ksiązki - Średniowiecze w liczbach

Poznaj epokę, w której o wiele częściej potrafiono liczyć niż pisać. Ile kosztowało zbudowanie zamku? Jak szybko podróżowało się po Europie tysiąc lat...

Pierwsze damy II Rzeczpospolitej
Kamil Janicki0
Okładka ksiązki - Pierwsze damy II Rzeczpospolitej

Maria wywołała skandal bez precedensu. Prezydent Polski poślubił młodszą o 28 lat kobietę. I to kogo! Żonę własnego adiutanta i sekretarkę swojej pierwszej...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski