reklama

Elmet

Daniel i Cathy spędzają całe dnie, swobodnie wędrując po lesie. Kiedyś chodzili do szkoły, opiekowała się nimi babcia Morley i żyli jak inne dzieci, ale od tego pamiętnego lata, kiedy Cathy skończyła piętnaście lat, a Daniel czternaście, mieszkają we trójkę w odosobnieniu, z dala od społeczeństwa i jego norm. Tata własnymi rękami wybudował ich dom, poluje w lesie i dba o zaopatrzenie. Ale czasem znika...

Równie bogata, dzika, mroczna i piękna, jak otoczenie samotnego domu w Yorkshire, Elmet to wspaniała opowieść o lojalności rodzinnej, porywający debiut o życiu na marginesie i sile przetrwania.
Powieść była nominowana do wielu nagród literackich, między innymi do Bookera, Women's Prize for Fiction, Dublin Literary Award oraz International Dylan Thomas Prize.
Elmet przypomina Drogę Cormaca McCarthy'ego.
Metro

Elmet - opinie o książce

Avatar użytkownika - manuela_orkan
manuela_orkan
Przeczytane:2023-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Rodzina trochę inna. Ojciec zabiera dzieci na odludzie, gdzie buduje im dom i chce z nimi żyć z dala od świata, z niewielkim udziałem świata zewnętrznego. Ale to się nie udaje. Źli ludzie są wszędzie. Przemoc i chęć bogacenia się kosztem innych ma ogromną siłę. Silni ludzie, którym płacono za to, że krzywdzili innych, terroryzują okolicę. Próby przeciwstawienia się nic nie dają.

Rzecz dzieje się współcześnie, ale cały czas miałam wrażenie, że to nie Wielka Brytania, a Stany Zjednoczone i lata dwudzieste ubiegłego wieku. To jedyna uwaga do tej powieści.

,,Elmet" to bardzo dobra proza, nie jest łatwa ze względu na temat, ale warta uwagi.
Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4