Dżin

Ocena: 5 (1 głosów)

Ostatnimi czasy Europa i świat Islamu przenikają się nie tylko na łamach internetu i prasy...Terroryzm, uchodźcy, wojna w Syrii i Iraku, Jemen, a jeszcze niedawno Arabska Wiosna, Libia, Egipt, zamachy w Tunezji...

Lecz Orient to nie tylko wojny... To świat wspaniałej kultury i odrębnej od naszej europejskiej obyczajowości Świat karawan, Mameluków, Dżinów i Sindbada...

Świat, który w XIX wieku zafascynował Europejczyków do odkrycia go na nowo i dał impuls do turystyczno-naukowych wypraw do Egiptu czy Azji Mniejszej. To wówczas odkryto na nowo tajemnice starożytnej Troi czy Państwa Faraonów.

O tej bajecznie kolorowej mieszance opowiada jedna z klasycznych już serii komiksowych: Dżinn.

W poszukiwaniu śladów swej babki Jade, faworyty ostatniego osmańskiego Sułtana, młoda Angielka Kim Nelson przybywa do Stambułu. Tu, w mieście będącym bramą do Orientu, w którym niczym w tyglu miesza się rzeczywistość z baśnią, obie ulegają fascynacji magicznego, obcego świata.

Informacje dodatkowe o Dżin:

Wydawnictwo: Scream Comics
Data wydania: 2001 (data przybliżona)
Kategoria: Komiksy
ISBN: 9788365454126
Liczba stron: 104
Tytuł oryginału: Djinn: La Favorite; Les 30 clochettes
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Wojciech Birek

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Dżin

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dżin - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-08-21,

Przedstawiona w albumie historia rozgrywa się na dwóch różnych osiach czasu. Pierwsza z nich przedstawia czasy współczesne, gdzie główną bohaterką jest Kim Nelson. Młoda Brytyjka mieszkająca w Turcji, która niestrudzenie poszukuje informacji o swojej babci. Kobiecie, która swego czasu należała do haremu „czarnego sułtana”. Jest ona gotowa na naprawdę duże poświęcenie, aby tylko odkryć historię swojej przodkini. Druga oś przenosi czytelnika do roku 1912, gdzie odkrywane są przed nim sekrety wspomnianego haremu i ukazywane losy żony brytyjskiego dyplomaty, która została uwiedziona i wykorzystana w celu zdobycia informacji o posunięciach wojsk korony. Te dwa wątki nieustannie się tutaj ze sobą przeplatają. Równolegle obserwujemy więc losy dwóch kobiet, które zostały wykorzystane i jednocześnie same dzięki swojemu wdziękowi i pięknu wykorzystywały mężczyzn. Ta przygodowo-historyczna otoczka komiksu dodatkowo doprawiona jest porcją pikanterii i odrobiną bardziej fantazyjnej treści.

Jean Dufaux to twórca, który ma w swoim dorobku wiele naprawdę dobrych i ciekawych dzieł. Patrząc tylko na sam opis fabuły albumu Dżinn #1, śmiało można więc stwierdzić, że jest to kolejna niezła pozycja w jego bibliografii. Niestety pierwsze zauroczenie bardzo szybko mija, pozostawiając po sobie dość znaczący niesmak. Fabularnie album jest bowiem dość przeciętny z kilkoma lepszymi (ale również gorszymi) momentami. Największą bolączką tytułu jest to, że ma on potencjał do bycia czymś naprawdę niezłym, co niestety nie zostaje należycie wykorzystane.

Do zalet i jednocześnie wad komiksu należą fragmenty poświęcone Imperium Osmańskiemu. Z wielką ciekawością obserwuje się tutaj odmienną i na swój sposób fascynującą orientalną kulturę. Wiąże się to również z wielką polityką i intrygami, gdzie cielesność staje się jednym z możliwych narzędzi do osiągnięcia celu. Pasjonaci historii szybko jednak dostrzegą, że rekonstrukcja przeszłości i trzymanie się prawdy nie jest dla twórcy czymś istotnym. Początkowy silnie wyczuwalny historyczny akcent scenariusza, zaczyna skręcać w stronę baśniowo-fantazyjnej tematyki.

Z kolejnymi stronami wspomniany harem, ukazywanie wydarzeń dziejących się przed I Wojną Światową, polityka i intrygi stają się jedynie pretekstem do ukazania bohaterek w mniej lub bardziej odważniejszych erotycznych scenach. W wielu momentach można wręcz odnieść wrażenie, że twórca niespecjalnie wysila się do nakreślenia jakiegoś bardziej sensownego powodu, aby kobiety zrzuciły z siebie swoje odzienie i wykorzystały swoje wdzięki.

Na całe szczęście przedstawiona tutaj erotyka nie jest w żadnym stopniu przesadzona. Owszem ma ona kilka mocniejszych/odważniejszych momentów, w żadnym jednak przypadku nie są one niepotrzebnie wulgarne. Do erotycznego stylu albumu nie można się więc przyczepić i trzeba przyznać, że Dufaux sprawnie wykorzystuje ten element dzieła do zainteresowania odbiorcy.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2022-05-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2022,

  Wydawnictwo Scream Comics zaprasza nas oto do odbycia fascynującej podróży w czasie i przestrzeni, gdzieś na granicę jawy i snu, europejskości i orientu, pożądania i krzywdy... Zaprasza za sprawą premiery znakomitej, komiksowej opowieści pt. „Dżinn. Tom 1- 2. Faworyta/ 30 dzwoneczków”, którą cechuje niezwykły klimat, rozmach oraz wielka, emocjonalna wymowa. Zapraszam do poznania recenzji tego tytułu.

 Stambuł, czasy współczesne. To właśnie do tego pięknego miasta przybywa piękna i inteligentna kobieta - Kim Nelson. Jej celem jest poznanie zagadkowych losów swojej babki - Jade, która na początku XX również przebywała w tym mieście (ówcześnie zwanym Konstantynopolem) i która wkrótce przepadła bez śladu. Już pierwsze dni pobytu przekonają ją, że prawda o rzekomo uprowadzonej żonie brytyjskiego dyplomatu - mowa o Jade, okaże się zgoła bardziej skomplikowaną...

 Jednocześnie mamy przyjemność poznawać tu również losy Jade za sprawą równolegle toczonej relacji, która krok po kroku odsłania przed nami losy pięknej femme fatale, jak i też pozwala dowiedzieć się nam tego, kim ona była tak naprawdę...

 Jean Dufaux - to właśnie ten ceniony i popularny francuski twórca komiksów, oddał w nasze ręce niezwykle intrygującą, klimatyczną i porywającą swoim fabularnym i ilustracyjnym obliczem, baśń dla dorosłych. To baśń, w której nie brakuje wielkiej przygody, wartkiej akcji, pokaźnej porcji zmysłowej erotyki, jak i wreszcie motywów stricte fantastycznych, które wiążą się z pradawną magią i demonami. Jednocześnie opowieść ta stanowi sobą również barwny portret tych dawnych czasów, w których ważyły się polityczne dzieje świata...

 Jako słowo się rzekło, na fabularne oblicze tego tytułu składają się dwie równoległe toczone linie relacji - pierwsza, która ukazuje współczesne poszukiwania śladów po babce przez jej wnuczkę, Kim...; jak i druga, która przedstawia nam dawne losy Jade - żony dyplomaty, kochanki sułtana, być może też i szpiega. Obie te fabularne ścieżki wzajemnie się tu ze sobą przeplatają i uzupełniają, tworząc wspólnie historię o poszukiwaniu prawdy o korzeniach, pożądaniu, skomplikowanej polityce oraz przeznaczeniu, które wiąże się z pradawnymi mocami. To dobra, pasjonująca i trzymająca w wielkim napięciu od pierwszej do ostatniej strony, relacja.

 Intrygujące postacie i piękne miejsca, jakie odwiedzają bohaterowie tej opowieści - to bardzo ważne jej atuty, które czynią tę historię ciekawą, barwną i pasjonującą. Przede wszystkim mamy tu dwie silne kobiecie osobowości - Kim i Jade, które dzieli czas, ale łączą więzy krwi, podobny charakter i magnetyzm urody, przed którym nie jest w wstanie obronić się żaden mężczyzna. Co zaś do komiksowych lokacji - ze Stambułem i Konstantynopolem na czele, to oczarowują nas one swoją malowniczością przekazu, klimatem, szczegółowością i pięknem ilustracji, ale również i nie można zapomnieć o historycznym realizmie tych miejsc.

 I w kontekście powyższych słów należy docenić znakomitą szatę ilustracyjną tego komiksu, o którą zadbała doświadczona hiszpańska artystka - Ana Mirallès. To właśnie ona stworzyła na potrzeby tej opowieści niezwykle malownicze, pociągnięte płynną kreską i emanujące wielkim rozmachem, rysunki. To dbałość o szczegóły na pierwszym i drugim planie, realizm oddawania dynamicznych scen akcji oraz emocji na twarzach bohaterów - również w chwilach namiętnych uniesień, jak i wreszcie bogactwo wspaniałych kolorów, które kojarzy się wręcz z malarską sztuką.

 To opowieść dla dorosłego odbiorcy, o czym przekonują nas wspominane już erotyczne sceny, występująca tu przemoc, ale też i ważne odniesienia do historii Europy tamtej epoki. Oczywiście jest to także relacja o ludzkim zagubieniu, które w tym przypadku z każdą stroną wydaje się być dla jednej z bohaterek większym i większym. To wszystko sprawia, że opowieść ta przybiera szaty komiksowej baśni, aczkolwiek z pewnością nie jest ona przeznaczoną dla dziecięcego odbiorcy.

 To nasze pierwsze spotkanie z tym interesującym cyklem, a co za tym idzie dopiero barwne wprowadzenie do tego magicznego świata namiętności, przemocy i orientu. Mimo to lektura ta porywa nas od pierwszych chwil, fascynuje od pierwszych stron i sprawia, że nie możemy się doczekać kolejnych odsłon tej serii, w których tak naprawdę dopiero zacznie się „dziać”. To wielka, niczym nie skrępowana, wspaniała czytelnicza przyjemność.

 Słowem podsumowania – komiksowa historia pt. „Dżinn. Tom 1- 2. Faworyta/ 30 dzwoneczków”, to rzecz znakomita, świetnie wykona na polu scenariusza i ilustracji oraz mająca sobą wiele dobrego do zaoferowania. To również jakość wydania tego komiksu, które zachwyca nas dużym formatem, twardą oprawą, dobrym papierem i wyrazistym drukiem. Z tych wszystkich względów gorąco zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł – naprawdę warto!

Link do opinii
Inne książki autora
Drapieżcy 2
Defaux, Marini0
Okładka ksiązki - Drapieżcy 2

Komiks tylko dla dorosłych....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy