Dziewczyny z Portofino

Ocena: 3.83 (12 głosów)

Przyjaźnie i zdrady, doświadczenia erotyczne i wyprawy na zakazane tereny, bunt i dążenie do niezależności, życiowe wybory i dramaty – powieść ta to rozpoczynająca się w latach 60. i obejmująca trzydzieści lat historia Agnieszki, Hanki, Beaty i Mani, dziewcząt z jednego podwórka, a potem kobiet, których życiowe przełomy zbiegły się z przełomami politycznymi. To także obraz PRL z kobiecej perspektywy: kolejki w sklepach, sadzenie drzewek w czynie społecznym, pełna indoktrynacji szkoła.

Informacje dodatkowe o Dziewczyny z Portofino:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-10-20
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7414-065-8
Liczba stron: 380

więcej

Kup książkę Dziewczyny z Portofino

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dziewczyny z Portofino - opinie o książce

Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2017-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,
Na nowe osiedle na Mokotowie sprowadzają się pierwsze rodziny. Są to czasy PRL-u, o dzieci nikt specjalnie się nie martwi, nie ma placów zabaw - więc mieszkające tu dzieci muszą się zająć same sobą. Tak poznają się bohaterki tej książki: Agnieszka, Beata, Mania i Hanka, która "przykleiła" się do dziewczynek mimo ich początkowej niechęci. Jest też starsza od nich Krzysia, która czasami będzie się pojawiać w ich życiu. Dziewczynki trafiają do tej samej szkoły, do tej samej klasy. I odtąd będzie trwać ich znajomość, która z czasem przerodzi się w przyjaźń (fakt, nie zawsze łatwą). W tamtych czasach takie osiedla były na tyle egalitarne, że obok siebie mieszkali pupile reżimu (jak ojciec Hanki), ówcześni celebryci (rodzice Krzysi), lekarz (ojciec Agnieszki), opozycjonista (ojciec Beaty) jak i robotnicy (rodzice Mani). Czy coś takiego mogłoby się zdarzyć w obecnych czasach? Przyjaciółki nie są grzecznymi dziewczynkami, raz nawet pobiły kolegę z klasy. Mimo skarg nauczycieli i niechęci rodziców, przyjaźń trwa. Obserwujemy dorastanie bohaterek, ich pierwsze miłości, rodzącą się zazdrość (Agnieszka wiecznie wchodzi w drogę Beacie, co później skończy się kilkuletnią przerwą w ich znajomości). Mania, której rodzice są alkoholikami, ma naprawdę trudny start w życie. Ale ta drobna, jąkająca się dziewczyna ma ogromny hart ducha. Jest pracowita i dzięki temu w końcu staje się współwłaścicielką salonu fryzjerskiego (chociaż zupełnie niezrozumiałe jest dla mnie to, że nie chce alimentów od ojca swojego dziecka). Dla czytelnika młodego, który nie zna z autopsji tamtych czasów, niektóre fakty mogą być dość szokujące - jak choćby powszechność "zabiegów" (nie było skutecznych środków antykoncepcyjnych, edukacja seksualna też kulała, dlatego usunięcie ciąży w tamtych czasach nie było niczym niezwykłym i nie było traktowane tak, jak w obecnych czasach). Gdyby bohaterki książki tak często nie wzruszały ramionami ;), to naprawdę nie byłoby się do czego przyczepić: książka jest napisana dobrze, ma ciekawą, wciągającą fabułę i naprawdę świetnie się ją czyta.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2016-05-17, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 ksiązki 2016, powieści,
Lekka opowieść o grupce dziewczyn wychowujących się na jednym z nowo powstałych osiedli. Kłopoty rodzinne, dojrzewanie relacje wszystko to pod ostrzałem konwenansów z PRL-u jest jakby cofnięciem się do czasów ,,Alternatywy 4''. Jak dziewczyny poradzą sobie w życiu. A jednak tym razem coś nie gra w powieści Plebanek dialogi wydają się banalne a akcja przewidywalna. Jakoś trudno dobrnąć do końca.
Link do opinii
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2013-08-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Moje audiobooki,
"Dziewczyny z Portofino" to przede wszystkim książka o przyjaźni, problemach wieku dojrzewania, pierwszych miłościach, o umiejętności dzielenia się smutkami i radościami. To książka. która świetnie oddaje klimat schyłku PRL-u. Bo któż z nas nie pamięta gumy balonowej, oranżady w proszku czy wyliczanek? Autorka pisze otwarcie, dosadnie i bez owijania w bawełnę. Seks z nieznajomym, przerwanie ciąży, nie dostanie się na studia, pójście do zawodówki - samo życie. Czytając tę książkę, można odnieść wrażenie jak byśmy znów przenieśli się w czasy dzieciństwa...
Link do opinii
Dawno nie czytałam żadnej książki z ,,Serii z Miotłą". Jest to literatura typowo kobieca, udana, niekiedy mniej. Grażyna Plebanek to dziennikarka, mieszka w Sztokholmie. Zadebiutowała powieścią ,,Pudełko z szpilkami", które też ukazało się w tej serii. Hanka, Mania, Beata i Agnieszka mieszkają na tym samym osiedlu. Szybko zaczynają się ze sobą przyjaźnić, trafiają do jednej klasy w szkole. Później spotykają chłopaków, zaczynają pracę, dorośleją. Dookoła czasy PRL. Czy ich przyjaźń ma szansę przetrwać? Opis wydaje się taki banalny i mdły. Czy książka też taka była? Wprost przeciwnie, dawno nie czytałam tak prostej, ale zaraz mądrej i wzruszającej obyczajówki, powieści typowo dla kobiet, w którą autorka wlała tyle emocji. Mogę pisać o niej w samych superlatywach, ponieważ minusów nie zauważam. Mogłam przenieść się w czasy komunizmu, kiedy to dzieciństwo i młodość były z pewnością trudniejsze niż nasze, a problemy z samym sobą te same. Każda z dziewczyn jest inna. Jedna pochodzi z domu alkoholików, drugiej ojciec jest podobno spowinowacony z komuchami, trzeciej wprost przeciwnie, ale bije matkę, czwarta za to swojej rodzicielki nigdy nie poznała. Mają swoje problemy, w szkole uczy nauczyciel, który wygląda jak Lenin. To niesamowita powieść o dojrzewaniu. W pewnym momencie dziewczyny zaczynają się zmieniać, nie wiedzą co się z nimi dzieje, pierwsze zauroczenia, seks, miłość, bolesne wkraczanie w dorosłe życie. Obserwujemy je od małych smarkul, aż po pewne siebie kobiety. Znamy ich uczucia i emocje, nierzadko się z nimi identyfikujemy. Książka wymaga zastanowienia, jest mocna i ciekawa, kipią w niej emocje. Z czystym sercem wam polecam.
Link do opinii

To było pierwsze moje spotkanie z twórczością Plebanek. Nie wiedziałam czego mam się spodziewać. I jakoś szału nie było. Jest to historia czterech dziewczyn, które dorastały na przełomie lat 70tych i 80tych. Każda z nich pochodzi z innej rodziny. W jednej jest przemoc domowa, w drugiej alkohol, ojciec innej jest zatwardziałym komunistą, a ostatniej wręcz odwrotnie. Trochę rozczarowało mnie to, że wydarzenia historyczne są jedynie tłem i to zaznaczonym bardzo słabo. A historia dziewczyn... No cóż, jak każda inna. Równie dobrze historia mogła być osadzona w czasach obecnych. Przyjaźń, miłość, lojalność, uczciwość - to wartości ponadczasowe, najważniejsze dla każdego z nas. Każdy z nas podejmuje decyzje, które przynoszą konkretne konsekwencje. 

Książka zła nie jest ale raczej nie zapadnie w moją pamięć. 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - annakp
annakp
Przeczytane:2015-02-23, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2014-06-05, Ocena: 4, Przeczytałam, Wyzwanie 52,
Avatar użytkownika - just86
just86
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Dziewczyny z Portofino Płyta audio
Plebanek Grażyna0
Okładka ksiązki - Dziewczyny z Portofino Płyta audio

Przyjaźnie i zdrady, doświadczenia erotyczne i wyprawy na zakazane tereny, bunt i dążenie do niezależności, życiowe wybory i dramaty ? powieść Grażyny...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy