Dziewczyna, która skoczyła do morza

Każdego roku, gdy zabójcze sztormy nawiedzają rodzinne strony Miny, dziewczyna z jej wioski jest ofiarowywana Bogu Morza jako panna młoda. Mieszkańcy wierzą, że w końcu któraś z nich będzie tą, która spodoba się podmorskiemu władcy. A kiedy tak się stanie, niszczycielskie żywioły przestaną pustoszyć ich ziemię.

Wielu mieszkańców myśli, że to właśnie Shim Cheong, najpiękniejsza dziewczyna w wiosce, może być legendarną panną młodą. Niestety jest ona wybranką brata Miny - Joona. I w nocy kiedy ma zostać poświęcona Bogowi Morza, Joon podażą za ukochaną, wiedząc, że może zapłacić za to życiem.

Jednak tego dnia to nie Shim spróbuje przypodobać się Królowi Morza, a Mina, która, aby ocalić brata, rzuca się w głębiny.

Mina trafia do podmorskiego Królestwa Duchów, magicznego miejsca zamieszkanego przez bogów i mityczne bestie. Ku jej zaskoczeniu, bóg, którego szukała, jest pogrążony we śnie. Z pomocą przychodzi jej tajemniczy młody mężczyzna Shin. Razem z nim oraz grupą sprzymierzeńców Mina zamierza obudzić boga i zakończyć koszmar mieszkańców swojej wioski.

Jednak nie ma wiele czasu. Człowiek nie może bez końca przebywać w świecie duchów, a wokół dziewczyny znajdą się tacy, którzy zrobią wszystko, aby Bóg Morza nigdy się nie obudził...

Informacje dodatkowe o Dziewczyna, która skoczyła do morza:

Wydawnictwo: Nowe Strony
Data wydania: 2022-04-19
Tytuł oryginału: The Girl Who Fell Beneath the Sea
Tłumaczenie: Hana Matejek-Khouri

Kup książkę Dziewczyna, która skoczyła do morza

Dziewczyna, która skoczyła do morza - opinie o książce

Czarująca opowieść

Nie spodziewałam się, że tak niepozorna historia ma w sobie tak potężny ładunek emocji. Historia Miny i jej niezwykłej podróży zawładnęła mną całkowicie. Nie mogłam oderwać się od lektury. Ta opowieść pochłania czytelnika. Urzeka wykreowanym światem, tak bardzo różniącym się od naszej rzeczywistości.

Ten okrutny rytuał powtarza się od stu lat. Tym razem wybranką jest Shim Cheong – najpiękniejsza dziewczyna z wioski, a jednocześnie ukochana brata Miny. Nasza bohaterka, wychowywana przez babcię, zna wartość relacji rodzinnych i z miłości do brata, postanawia ofiarować siebie. Staje się samozwańczą Panną Młodą.  Wyposażona w wiedzę i znajomość rodzimych legend i baśni, wkracza do Królestwa Duchów. Czas tu płynie zupełnie inaczej.  A pod powierzchnią morza, obok duchów i potworów, bogowie toczą swe walki. Mina znajduje się w centrum niebezpiecznej gry.  Okazuje się, że Bóg Morza śpi, a wielu zależy na tym, by tak pozostało.  Jak zakończy się podróż Miny? Z kim połączy ją Czerwona Nić Przeznaczenia?

Baśnie są jedyną ucieczką od prawd tego świata i jednocześnie jedyną drogą, aby w pełni te prawdy zobaczyć. Axie Oh udała się rzecz niezwykła, w baśniowej konwencji zaklęła moc prawdziwego przekazu o sile miłości i odwadze postępowania w zgodzie z własnymi przekonaniami.  W świecie, którym rządzi przeznaczenie, trzeba odwagi, by wziąć los w swoje ręce. Główna bohaterka ją ma.

Ta lektura skradła mi popołudnie i sprawiła, że nabrałam ochoty na więcej. Świat koreańskich wierzeń, mitów i legend fascynuje. Mam ochotę poznać go lepiej. Kreacja świata przedstawionego,  tajemnicze i ekscytujące Królestwo Duchów, magia i emocje serwowane podczas lektury,  przysłoniły drobne niedociągnięcia tekstu.  Powtórzenia i literówki nie przeszkodziły mi z zaangażowaniem śledzić losy  głównej bohaterki.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung