Juliette codziennie o tej samej porze wsiada do wagonu metra i pokonuje tę samą drogę do pracy w agencji nieruchomości. Jej ulubionym zajęciem jest obserwowanie pasażerów zatopionych w lekturze: starszej pani, kolekcjonera białych kruków, studentki matematyki, dziewczyny, która płacze nad romansami. Juliette przypatruje się im wszystkim z zaciekawieniem i czułością, jakby ich lektury i pasje, odmienność życia każdego z nich mogły ubarwić jej własne życie – tak monotonne, tak przewidywalne.
Pewnego dnia Juliette postanawia wysiąść dwie stacje wcześniej i dalej iść piechotą, wybierając nieznaną uliczkę. Ten drobny kaprys odmienia jej życie.
"Wspaniała powieść, która uświadamia, że w erze mediów społecznościowych literatura piękna jest nam potrzebna jak nigdy dotąd."
„Madame Figaro”
"Perełka, której nie wolno przeoczyć!"
„La Tribune du Réseau Presse”
Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2018-05-23
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 192
Język oryginału: Francuski
Tłumaczenie: Szerzyńska-Maćkowiak Krystyna
Nudy panie, nudy....
Tuż przed przeczytałam powieść 'Księgarnia spełnionch marzeń''. Ona też była o tym, że książki są głównej bohaterki całym światem i jak to się ma do życia, ale tamta była klimatyczna i ciekawa, a ta nudna.
Juliette przygląda się osobom czytającym książki w metrze. Gdy poznaje Solimana, to jej życie się odmienia. Kobieta staje się łączniczką, ma za zadanie odmieniać życie innym ludziom za pomocą książek.
Juliette to kobieta, która jeździła metrem i obserwowała osoby, które czytały książki. Pewnego dnia niespodziewanie natknęła się na małą dziewczynkę i trafiła do Solimana. Spotkanie to przyczyniło się do tego, że rzuciła pracę i postanowiła patrzeć na emocje i zachowanie ludzi, a następnie obdarowywać ich książkami.
Świat wykreowany w powieściach jest wyjątkowy. Każdy czytelnik chętnie odrywa się od rzeczywistości i przenosi do innego miejsca. Biorąc książkę do ręki, mamy okazję poznać różne zwyczaje, zachowania czy idee. Spotykamy tam niezwykłych ludzi czy wyimaginowane postacie. Te przeżycia to nasz cenny dar, którego nikt nie jest w stanie nam zabrać.
Główna bohaterka tak bardzo kochała literaturę, że po poznaniu Solimana wybrała dla siebie nową ścieżkę w życiu. Dążyła do tego, aby dać radość innym poprzez możliwość przeczytania danej powieści. Wszystko robiła za darmo i dobrowolnie. Chciała, aby ludzie nieustannie pędzący za pieniędzmi, mieli okazję ujrzeć piękno świata.
Chcielibyście niespodziewanie otrzymać książkę, która idealnie trafiłaby w Waszą aktualna sytuację życiową? Myślę, że każdy czytelnik chętnie sięgnąłby po pozycję, z którą mógłby niezobowiązująco zapoznać się, a następnie oddać ją i pozwolić, aby wywołała ona emocje u innych ludzi. Jeżeli szukacie lekkiej i przyjemnej lektury, która opowiada o pięknie czytelnictwa, to ta pozycja jest idealna.
Książka rozpoczęła się bardzo dobrz i zaciekawiła mnie postać Juliette. Przez 180 stron nie wiało nudną. Miałam inne wyobrażenie o zakończeniu książki i koniec naprawdę mnie zaskoczył. Dziewczyna, która czytała w metrze moim zdaniem jest przeznaczona dla "dojrzalszych" czytelników. Smuci mnie fakt, iż ta historia jest za krótka by bardzo przywiązać się do głównej bohaterki.
Urocza i lekko dziwna opowieść o miłości do książek. To pewnie nie książka dla każdego, ale mnie całkiem zauroczyła. Uwielbiam jej taki lekko starodawny klimat, paryską scenerię, no i to że jest tu dużo o książkach i o czytaniu :)
Przeczytane:2018-08-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki XXI wieku, 26 książek 2019, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2019,
Większość z nas wybiera za formę odpoczynku podróż. Podróżując na wszelkiego rodzaju sposoby np. pociąg, metro, samolot chcemy docelowo poznać miejsca, z którymi od lat jesteśmy związani emocjonalnie, a na obecną chwilę odkryć nieznane historie związane z ich okolicznymi tradycjami w tle.
Czasami jak to bywa, podczas takich podróży stajemy się świadkami różnych zabawnych sytuacji, przygód, w których to nawiązujemy kontakty z nowo poznanymi turystami, mieszkańcami chcącymi poprzez miłe towarzystwo porozmawiać na temat przebiegu dnia codziennego, o miejscach wartych zwiedzenia, aby mogły na nowo ujrzeć swoje światło dzienne.
Czas w podróży się zatrzymuje i nie myśli się w trakcie jej trwania o tym, co było, lecz jedynie jak będzie ona dalej się prezentowała.
Juliette jest główną bohaterką książki autorstwa Christine Feret-Fleury pt. ''Dziewczyna, która czytała w metrze'', pracuje ona w agencji nieruchomości, a przy tym jest czujnym obserwatorem zachowań ludzkich.
Podróżując, codziennie do pracy Juliette wykazuje się umiejętnością sprytnej obserwacji pasażerów wspólnie z nią podróżujących w metrze.
Jej życie wkrótce zaczyna się zmieniać, kiedy postanowiła wysiąść wcześniej o dwie stacje dalej. Powoli zaczyna rozumieć świat ludzi, z którymi podróżuje, np. Leonidasa, Silvia.
Nieoczekiwanie na swojej drodze przez przypadek spotyka dziewczynkę o imieniu Zaide oraz jej tatę Solimana, dla którego świat książek ma szczególne znaczenie. Juliette nie ukrywa tego faktu, że nie lubi książek. Zaznacza wyraźnie, że lubi otrzymywać z drugiej ręki. Stała się łączniczką książek wędrujących dalej.
Juliette dzięki temu, że poznawała historię ludzi, z którymi podróżowała, lubiła zadawać pytania w celu uzupełniania swojej wiedzy dotyczące jednego z nich Leonidasa.
Książka ta składa się z 26 rozdziałów. W zamieszczonym tekście nie zabraknie doświadczeń życiowych bohaterów, z którymi się chętnie dzielą, ciekawie skonstruowanych dialogów, oraz odpowiednio dostosowana czcionka.
Elementami dodatkowymi są tutaj dobrana stosownie do tytułu okładka, a w jej tle został przedstawiony obraz uśmiechniętej młodej dziewczyny trzymającej książkę w kolorze czerwonym z napisem białym nawiązującego do głównego tytułu oraz cytaty występujące w rozdziale VII.
Świat mediów może być zastąpiony z łatwością zastąpiony książką, w momencie, kiedy spotkamy po drodze osoby, które podobnie jak Juliette stanowią doskonały przykład na to, że można polubić osoby podróżujące, a przy tym rozmawiać i dzielić się własną refleksją na temat czytanej przez nich książki.
Polecam przeczytać tę książkę.