Bert zjawia się nieproszony na chrzcinach córki swo jego kolegi, Fixa. Zanim przyjęcie dobiegnie końca, Bert pocałuje żonę Fixa, Beverly, doprowadzając do rozbicia dwóch rodzin i powstania nowej. Wspólnota ukazuje losy czworga rodziców i sześciorga ich dzieci na przestrzeni pięćdziesięciu lat. To opowieść o przypadkowym spotkaniu, które odbija się echem przez kolejne dziesięciolecia. O rodzinnej tragedii i o lojalności względem osób, które niedawno były sobie całkiem obce .
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-06-12
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 384
DZIEDZICTWO – dla ambitnych czytelników …
Przeczytałam książkę bez entuzjazmu i zachwytu, zastanawiając się jakim cudem podpisana jest bestseller …? Później czytałam kolejne książki ciągle myśląc o tej …i dopiero wtedy zrozumiałam !
Tak ! to jest książka na miarę bestsellera, nie zapomnisz o niej jeszcze długo – naprawdę ! Po prostu się nie da J
Wszystko zaczyna się od chrzcin córeczki kolegi, kiedy Bert zjawia się tam nieproszony, na domiar wszystkiego całuje żonę kumpla i w końcu dochodzi do rozbicia dwóch rodzin w konsekwencji czego powstaje nowa.
To książka, której akcja toczy się na przestrzeni pięćdziesięciu lat, to losy dużej rodziny na przełomie pokoleń – dlatego każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Rodzinna tragedia i lojalność względem innych osób, które do niedawna były sobie całkiem obce. To, co ujęło mnie najbardziej, to zaburzenie czasu w powieści. Każdy rozdział to inny czas i inne wydarzenia, niektóre bardzo ciekawe, intrygujące inne zaś zwyczajne, normalne jakby wyciągnięte z naszego życia codziennego. Co znów pozwala niejednemu z nas utożsamić się z opowiadaną historią, bo przecież „raz na wozie, raz pod wozem”. I tak też jest z losami Keatingów i Cousinsów. Losami, które Ann Patchett potrafiła bardzo realistycznie przedstawić.
Zachęcam wszystkich do lektury, mimo czasem dezorientacji – warto ją przeczytać ! To właśnie ona zmusza nas do zastanowienia się nad własnym życiem, nad wyborami i konsekwencjami.
Marina nie chciała tam jechać. Lubiła śnieg w Minnesocie, swoje laboratorium i bliskość mężczyzny, którego kochała. Ale nie miała wyjścia. Ktoś...
NOWA POWIEŚĆ AUTORKI BESTSELLEROWEGO DOMU HOLENDRÓW Wiosną 2020 roku trzy córki Lary wracają do rodzinnego sadu w północnym Michigan. Podczas długich...
Przeczytane:2019-03-10,
„Dziedzictwo” to poruszająca opowieść o dwóch rodzinach, które połączył przekorny los, inspirowana historią rodziny samej autorki- Ann Patchett. Wszystko z pozoru rozpoczęło się bardzo niewinne- przyjęciem z okazji chrztu świętego Franny Keating. Albert Cousins, zastępca prokuratora generalnego, zjawia się na imprezie zupełnie niespodziewanie, a w prezencie przynosi butelkę ginu. Ginu, który w połączeniu z sokiem ze świeżo wyciskanych pomarańczy doprowadzi do pocałunku, który zmieni życie tych dwóch rodzin raz na zawsze. „Dziedzictwo” to powieść niekonwencjonalna, wymagająca od czytelnika wiele zaangażowania, łączenia ze sobą niektórych wątków przez co całość się rozmywa . Dzieje się tak, ponieważ autorka łączy przeszłość z teraźniejszością, każdy rozdział przedstawia historię innego bohatera. Jednakże dzięki temu zabiegowi możemy wnikliwe spojrzeć na trudności jakie napotyka na swojej drodze ta patchworkowa rodzina, na stosunki między rozwiedzionymi małżonkami i na to jak one wpływają na dzieci. Z drugiej strony to opowieść o żalu, cierpieniu i śmierci. Czytając ją zadajemy sobie wiele pytań- pytań tak ważnych dla społeczeństwa- dzięki czemu możemy wyodrębnić to, co jest dla nas niezbędne, a to, co jest tylko dodatkiem. Ann Patchett w „Dziedzictwie” ukazuje złożoność natury człowieka. To opowieść o historii dwóch rodzin i o miłości w niezliczonych formach, ale historii jakże prawdziwej, w wymowny sposób ukazujący cichy dramat, jakim są trudności napotykane w codziennym życiu. Myślę, że jest to lektura idealna na zimowe wieczory, jednak nie należy ona do tych, które czyta się jednym tchem.