Dzieci inaczej przeżywają wojnę.
Zwłaszcza jeśli są same. Oddzielone od rodzin, wywiezione do obozu, poddane eksperymentom.
A nawet jeśli bliscy pozostali przy nich, pod ich opieką dzieci tak samo głodowały, chorowały i umierały. Uciekały na piechotę przez setki kilometrów. Były siłą wcielane do niemieckiej szkoły i odzierane z polskości.
Hania straciła nogę i obarczona kalectwem musiała walczyć o przeżycie w Auschwitz, gdzie ten, kto nie pracował, trafiał do krematorium.
Maszę polska niania ochrzciła Marysią i po śmierci rodziców wychowała jak swoje dziecko mimo grożącej jej za to śmierci.
Jurek przeżył piekło na ziemi w obozie utworzonym specjalnie dla dzieci. Nikt go tam nie chronił - jedynymi dorosłymi w okolicy byli jego oprawcy.
Stefcia urodziła się w obozowym baraku.
Po latach dają świadectwo prawdzie. W ich wspomnieniach splatają się dobro i zło czasów wojennej zawieruchy - planowana zagłada narodu polskiego, okupiona męczeństwem tysięcy małych Polaków, oraz odwaga i przyzwoitość ludzi ryzykujących wszystko, żeby nieść pomoc. O nich, aniołach spotkanych na swojej drodze, dzieci wojny też nam przypominają. Nie chcą, by pamięć o nich zaginęła, bo jak mówi jedna z bohaterek: ,,Prawdy nie można zakłamywać".
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-10-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 368
Dzieci inaczej pamiętają wojnę. Dziewięcioletni Mirek, trzyletnia Ola, pięcioletni Romek, ośmioletnia Marysia.Dzieci rodzące się w bydlęcych wagonach...
Dzieci inaczej pamiętają wojnę... Dziewięcioletni Mirek, trzyletnia Ola, pięcioletni Romek, ośmioletnia Marysia, czyli Dzieci wygnane. Dzieci rodzące...
Przeczytane:2022-12-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 90 książek w 2022, Dzieci w czasie II wojny światowej ,
Drugi świetny reportaż Moniki Odrobińskiej (po "Dzieciach wygnanych") i kolejna przeczytana książka z serii PRAWDZIWE HISTORIE.
Polskie dzieci, które cudem przeżyły wojnę:
- Haneczka, przeżyła Auschwitz mimo tego, że nie miała nogi,
- Maszeńka, żydowskie dziecko ocalone przez polską nianię,
- Janeczek, uczęszczał do hitlerowskiej szkoły w Gdańsku,
- Anielka, dziecko Zamojszczyzny, trafiła do obozu w Zamościu,
- Jurek, trafił do obozu na Przemysłowej w Łodzi,
- Staś, jako malutki chłopiec przeżył obóz w Potulicach,
- Boguś, jako mały chłopiec przeżył powstanie warszawskie, Zieleniak, obóz w Pruszkowie, a następnie został wywieziony do Niemiec,
- Stefcia, dziecko urodzone w Auschwitz.
Mimo trudnego tematu książkę czyta się bardzo szybko.
Dodatkowo mnóstwo ciekawych zdjęć przedwojennych, wojennych i współczesnych.
Polecam przeczytać!