Dzieci wojny. Mali Polacy, którzy ocaleli

Ocena: 6 (2 głosów)

Dzieci inaczej przeżywają wojnę.

Zwłaszcza jeśli są same. Oddzielone od rodzin, wywiezione do obozu, poddane eksperymentom.

A nawet jeśli bliscy pozostali przy nich, pod ich opieką dzieci tak samo głodowały, chorowały i umierały. Uciekały na piechotę przez setki kilometrów. Były siłą wcielane do niemieckiej szkoły i odzierane z polskości.

Hania straciła nogę i obarczona kalectwem musiała walczyć o przeżycie w Auschwitz, gdzie ten, kto nie pracował, trafiał do krematorium.

Maszę polska niania ochrzciła Marysią i po śmierci rodziców wychowała jak swoje dziecko mimo grożącej jej za to śmierci.

Jurek przeżył piekło na ziemi w obozie utworzonym specjalnie dla dzieci. Nikt go tam nie chronił - jedynymi dorosłymi w okolicy byli jego oprawcy.

Stefcia urodziła się w obozowym baraku.

Po latach dają świadectwo prawdzie. W ich wspomnieniach splatają się dobro i zło czasów wojennej zawieruchy - planowana zagłada narodu polskiego, okupiona męczeństwem tysięcy małych Polaków, oraz odwaga i przyzwoitość ludzi ryzykujących wszystko, żeby nieść pomoc. O nich, aniołach spotkanych na swojej drodze, dzieci wojny też nam przypominają. Nie chcą, by pamięć o nich zaginęła, bo jak mówi jedna z bohaterek: ,,Prawdy nie można zakłamywać".

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Informacje dodatkowe o Dzieci wojny. Mali Polacy, którzy ocaleli:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-10-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324077915
Liczba stron: 368

Tagi: wspomnienia

więcej

Kup książkę Dzieci wojny. Mali Polacy, którzy ocaleli

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dzieci wojny. Mali Polacy, którzy ocaleli - opinie o książce

Drugi świetny reportaż Moniki Odrobińskiej (po "Dzieciach wygnanych") i kolejna przeczytana książka z serii PRAWDZIWE HISTORIE.

 

Polskie dzieci, które cudem przeżyły wojnę: 

- Haneczka, przeżyła Auschwitz mimo tego, że nie miała nogi,

- Maszeńka, żydowskie dziecko ocalone przez polską nianię,

- Janeczek, uczęszczał do hitlerowskiej szkoły w Gdańsku,

- Anielka, dziecko Zamojszczyzny, trafiła do obozu w Zamościu, 

- Jurek, trafił do obozu na Przemysłowej w Łodzi,

- Staś, jako malutki chłopiec przeżył obóz w Potulicach,

- Boguś, jako mały chłopiec przeżył powstanie warszawskie, Zieleniak, obóz w Pruszkowie, a następnie został wywieziony do Niemiec, 

- Stefcia, dziecko urodzone w Auschwitz.

 

Mimo trudnego tematu książkę czyta się bardzo szybko. 

Dodatkowo mnóstwo ciekawych zdjęć przedwojennych, wojennych i współczesnych.

Polecam przeczytać!

Link do opinii
Wojny nie omijają dzieci chociaż te są najmniej winne ich wybuchu. Dzieci mocno przeżywają wojenny czas zwłaszcza gdy zostaną odseparowane od rodziców. Tak samo jak dorośli głodują, marzną, chorują, boją się. Tym razem bohaterami książki zostali: Anna Szałaśna nazywana Hanną, które była więźniem Auschwitz; Maria Kowalska (Masza), polska Żydówka cudem uratowana z getta; Jan Małgorzewicz , Gdańszczanin, który nie chciał zostać Niemcem, Aniela Petz, jedno z dzieci Zamojszczyzny; Jerzy Jeżewicz, więzień tzw. ,,Małego Oświęcimia''; Stanisław (Witold) Dziekan, więzień hitlerowskiego obozu w Potulicach; Bogusław Lachowski, cudem uniknął rzezi w trakcie powstania warszawskiego; Stefania Wernik, urodzona w niemieckim-nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Dzieci nie powinny być stroną konfliktów świata dorosłych. Powinny być bezpieczne przed ich konsekwencjami. A jednak świat jest tak ułożony, że są cierpią przez kaprys oprawcy. Tak też było w trakcie drugiej wojnie. Mali Polacy i małe Polki przeszły gehennę. Podobnie jak rodzice albo mieli zostać niewolnikami albo zniknąć z powierzchni Ziemi ewentualnie zostać zgermanizowane. Okupant dążył do tego różnymi sposobami. Takiego tratowania doświadczyli bohaterowie niniejszego reportażu, którzy zamiast szczęśliwego dzieciństwa doświadczyli widoku śmierci, głodu, strachu i poniewierki. Historie, które poznaliśmy tym razem są do bólu szczere a to sprawia, że na pierwszy rzut oka są trudne do uwierzenia. A jednak wydarzyły się naprawdę i zagłębiając się w opisane relacje czytelnik może poczuć bunt, złość i bezradność. Jednak pomimo tych emocji powinno się z nimi zapoznać, bo należy cały czas lepiej poznać niełatwą historię naszego kraju. Wszak niektóre fakty z czasów drugiej wojny światowej wciąż są słabo znane szerszemu gronu naszych rodaków. A przecież winniśmy zachowywać pamięć o tamtym niełatwym czasie, bo gdy tego nie będziemy robili znajdą się osoby pragnące z katów zrobić ofiary a z ofiar oprawców. Seria Prawdziwe historie to marka sama w sobie. Dzieci wojny. Mali Polacy, którzy ocaleli udowadniała to po raz kolejny. Tak jak wcześniejsze książki z tego cyklu daje nam niesamowitą możliwość spotkania się z żywą historią i zapozna z kilkoma ciekawostkami, które mogą sprawić, że inaczej spojrzymy na historię. Szczerze polecam książkę Dzieci wojny. Mali Polacy, którzy ocaleli. To ważny głos tych, którzy na własne oczy widzieli zło niszczące ludzkość.
Link do opinii
Inne książki autora
Dzieci wygnane. Tułacze losy małych Polaków w czasie II wojny
Monika Odrobińska0
Okładka ksiązki - Dzieci wygnane. Tułacze losy małych Polaków w czasie II wojny

Dzieci inaczej pamiętają wojnę. Dziewięcioletni Mirek, trzyletnia Ola, pięcioletni Romek, ośmioletnia Marysia.Dzieci rodzące się w bydlęcych wagonach...

Dzieci wygnane wyd 2022
Monika Odrobińska0
Okładka ksiązki - Dzieci wygnane wyd 2022

Dzieci inaczej pamiętają wojnę... Dziewięcioletni Mirek, trzyletnia Ola, pięcioletni Romek, ośmioletnia Marysia, czyli Dzieci wygnane. Dzieci rodzące...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy