Dzieci naszej dzielnicy

Ocena: 5.5 (2 głosów)

,,Gdyby Mahfuz został stosownie ukarany za Dzieci naszej dzielnicy, Rushdie nie odważyłby się nigdy opublikować Szatańskich wersetów".

Szejk Umar Abd ar-Rahman (skazany za zaangażowanie na pierwszy atak na World Trade Center)

Posiadłość Dżabalawiego wyrasta pośrodku pustkowia niczym oaza na pustyni. Zamieszkać w niej mogą tylko wybrani. Dżabalawi, potężny i bezwzględny patriarcha rodu, poddaje próbie kolejnych swoich potomków. Rozgoryczony ułomnością ich charakterów izoluje się ostatecznie w Posiadłości, skazując swoje dzieci na wieczne marzenie o raju na ziemi znajdującym się na wyciągnięcie ręki. Czy któreś z nich zda kiedyś egzamin?

W swojej najważniejszej powieści Nadżib Mahfuz opowiada duchową historię ludzkości. Pod postaciami potomków Dżabalawiego kryją się prorocy islamu i innych tradycji monoteistycznych: Adam, Mojżesz, Jezus i Mahomet. Ta alegoryczna opowieść o mieszkańcach fikcyjnej kairskiej dzielnicy mówi o uniwersalności i powtarzalności ludzkich losów, a motyw ponadczasowej walki z uciskiem i tyranią sprawia, że ,,Dzieci naszej dzielnicy" to książka nigdy nietracąca na aktualności.

,,Reakcja na tę książkę i oskarżenie Mahfuza o bluźnierstwo nie tylko symbolizują niekończącą się walkę Adama z Szatanem, ale przede wszystkim obnażają z pozoru anielskie maski, jakie przybiera Szatan w naszym wnętrzu. W tej walce bowiem zmagamy się nie z wrogiem zewnętrznym, lecz sami ze sobą, jesteśmy Adamem i Szatanem jednocześnie - i to zapewne tak bardzo zszokowało tych, którzy woleliby myśleć, że są aniołami."

Raja Alem autorka książki ,,Wszystkie drogi prowadzą do Mekki"

,,Wyrazista alegoria ludzkich dążeń i cierpienia" - New York Times

,,Ambitna baśń, która obejmuje na swoich kartach nie tylko bliskowschodnią rzeczywistość, ale cały świat" - Washington Post Book World

,,Mahfuz po mistrzowsku snuje ponadczasową opowieść o prześladowaniu i dążeniu człowieka do wybawienia od własnej natury" - Library Journal

Dla wielu Arabów Dzieci naszej dzielnicy to najważniejsza książka Nadżiba Mahfuza. Może tak jak on chcą wierzyć, że Egipcjanie wywalczą sobie kiedyś sprawiedliwe rządy i uczciwe, humanitarne społeczeństwo. 

Jolanta Kozłowska, arabistka i tłumaczka  

Nadżib Mahfuzurodził się 11 grudnia 1911 roku w Kairze, zmarł 30 sierpnia roku 2006, był wybitnym egipskim prozaikiem, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1988.

W ciągu ponad sześćdziesięciu lat napisał 33 powieści, 13 opowiadań, 30 scenariuszy filmowych, kilka dramatów, a także liczne artykuły prasowe. Jego twórczość literacką można podzielić na kilka okresów: historyczny, społeczno-obyczajowy i filozoficzny. Ostatnim wydanym przez Mahfuza dziełem był zbiór opowiadań Ahlam fatrat an-naqaha (Marzenia okresu rekonwalescencji), który został opublikowany w 2004 roku. Wielu znawców i badaczy literatury arabskiej określa pisarza mianem egipskiego Balzaka.

Wielką rolę w powieściach Mahfuza odgrywa Kair, którego topografia i atmosfera są tam zilustrowane wręcz po mistrzowsku. W Polsce ukazało się kilka jego książek, między innymi Hamida z zaułka Midakk, Karnak, Pensjonat Miramar.

Informacje dodatkowe o Dzieci naszej dzielnicy:

Wydawnictwo: Smak Słowa
Data wydania: 2013-10-30
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788362122554
Liczba stron: 560

więcej

Kup książkę Dzieci naszej dzielnicy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dzieci naszej dzielnicy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2015-08-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
"Dzieci naszej dzielnicy" to my wszyscy, dzieci całego świata. Tak, jak postacie z dzielnicy Al Dżabalawiego, także i my pochodzimy od tego samego, pradawnego Ojca, a jednak, tak jak poszczególni bohaterowie książki, tak i my czujemy się lepsi od pozostałych. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie - każda z tych grup czuje się ważniejsza względem innych, każda powołuje się na swojego Proroka, swoich świętych, zapominając, że motywem przewodnim twórców tych religii była miłość, miłosierdzie i szeroko pojmowana dobroć. Patrząc zaś na część współczesnych przedstawicieli tychże religii, odnosi się wrażenie, że po Wybrańcach Bożych pozostały jedynie nic nie znaczące imiona. Historia kołem się toczy - tę smutną prawdę wyczytujemy z kart powieści Nadżiba Mahfuza. I, pomimo pojawiających się co jakiś czas Mesjaszy, ludzi wybitnie dobrych i odważnych, świat za chwilę znów wygląda "po staremu". Bo taka właśnie jest ludzkość... Mimo wszystko, miejmy nadzieję oraz starajmy się być na co dzień Kasimem swoich czasów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - nunachopin
nunachopin
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Z pomyślunkiem,
Czyta się o jak apokryf z 1001 nocy. Niezwykła historia alternatywna religii. Przede wszystkim jednak gorzka prawda o człowieku, o jego skomplikowanej psychice. Wywodzimy się z jednego źródła, z jednej przyczyny, by tworzyć i przekazywać z pokolenia na pokolenie swoje uprzedzenia i kompleksy. Bo każdy chce być lepszy niż inni, by jego "lud" był tym "lepszym". Jednocześnie czekamy na wodzów, którzy nas wyzwolą, a później wracamy do ucisku uciekając od tego raju -- zawsze znajdzie się ktoś, kto zapragnie być "równiejszy" pośród równych. W książce Mahfuz kreuje fantastyczne postaci biblijnych postaci -- osobiście pokochałam jego wersję Jezusa. Najbardziej intrygujący jest jednak AlDżabalawi, swoista emanacja Boga ze wszystkimi jego trudnymi do zrozumienia decyzjami. Autor nie daje prostych wyjaśnień, zmusza do myślenia. Żal, że książka urywa się w niedopowiedzeniach, gdy już czekasz na prorotwo dla świata. Pozostaje nadzieja, mglista i niepokojąca. Właściwie nie wiem, czy to nadzieja, czy ułuda, że coś wreszcie zmieni się na stałe...
Link do opinii
Inne książki autora
Pensjonat Miramar
Nadżib Mahfuz0
Okładka ksiązki - Pensjonat Miramar

Wciągający obraz życia w Egipcie końca lat sześćdziesiątych. Akcja powieści toczy się w pensjonacie Miramar w Aleksandrii. Poprzez historie jego mieszkańców...

Opowieści starego Kairu
Nadżib Mahfuz0
Okładka ksiązki - Opowieści starego Kairu

Pierwsza część trylogii, która stanowi zamkniętą całość. Akcja tomu się w latach 1917-1918. Mahfuz przedstawia w nim życie tradycyjnej rodziny kairskiej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy