reklama

Dżdżysty fus

Rozmowy o miłości w zdrowiu i chorobie

Brawurowo napisana powieść, w której sny bywają bardziej realne od rzeczywistości, groteska miesza się ze śmiertelną powagą, a przyczyna wcale nie musi prowadzić do skutku. Wszystko rozpoczyna się od małej metalowej kulki tkwiącej w brzuchu młodego mężczyzny, Jerzego Osono. Ten niepozorny przedmiot okazuje się mieć ogromne znaczenie w jego życiu. Podczas trwającej wiele godzin rozmowy z profesorem medycyny, który stara się ze wszystkich sił pomóc swojemu pacjentowi, podróżujemy wraz z bohaterem po świecie jego wspomnień. Spotkanie z florencką mafią, tajemniczy wybuch atomowy, kontakty z pozaziemską cywilizacją - wszystko jest tu nieprawdopodobne, a jednak zupełnie możliwe... Oniryczna atmosfera książki przywołuje na myśl dzieła takich klasyków jak Boris Vian czy Bruno Schulz, zmuszając do refleksji nad tym, co kryje się w najdalszych zakamarkach naszej pamięci.

Informacje dodatkowe o Dżdżysty fus:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-10-25

Kup książkę Dżdżysty fus

Dżdżysty fus - opinie o książce

Avatar użytkownika - czarksiazek
czarksiazek
Przeczytane:2023-01-08, Ocena: 6, Przeczytałam,

To powieść, której akcja w głównej mierze toczy sie w gabinecie lekarskim.
Gdy w brzuchu Jerzego Osono profesor odnajduje metalową kulkę, rozpoczyna się wywiad medyczny, w celu odkrycia sposobu, w jaki ona się tam znalazła. Rozmowa trwa wiele godzin. W trakcie dowiadujemy się o przeszłości pacjenta. Profesor pragnąc pomóc mu nawet stosuje hipnoze. Jerzy powraca pamięcią do wczesnej młodości, do lat dziecięcych. Pojawia się również wspomnienie podróży z małżonką do Włoch, gdzie dochodzi do spotkania z mafią florencką. I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że tak naprawdę nie jesteśmy w stanie odróżnić prawdy od rzeczywistości, snu od jawy. Zresztą sam bohater powieści nie wie co jest jego prawdziwym wspomnieniem, a co zwyczajnie podpowiada mu wyobraźnia. Część z tych opowieści jest wręcz groteskowa jednocześnie będąc śmiertelnie poważna. A zakończenie... no musicie to poprostu przeczytać 😊 ja momentami czułam się zagubiona podobnie jak wspomniany profesor medycyny, człowiek niecodzienny 😂

Powieść jest dosyć krótka i czyta się ją szybko. Były momenty, które wywoływały u mnie wybuchy śmiechu. Przyznam, że po raz pierwszy miałam styczność z tego typu książką i tym bardziej wam ją polecam bo naprawdę warto.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski