Dyktatorzy. Kroniki tyranii i szaleństwa

W książce dziesięciu autorów prezentuje sylwetki jedenastu dyktatorów. Opisanych władców mimo wielu różnic łączy żądza władzy, pogarda dla praw człowieka, mania wielkości, a także przekonanie o własnej nieomylności i bezkarności. Im bardziej byli bezwzględni dla ludzi, którymi władali, tym bardziej nabierali pewności, że naród ich uwielbia. Śledząc koleje ich życia, trudno oprzeć się wrażeniu, że mimo wszystko bywali postaciami nietuzinkowymi w swoim szaleństwie czy w cechach charakteru, które w innych okolicznościach uznano by jedynie za dziwactwo. Złote posągi Turkmenbaszy Nijazowa, niszczone po jednorazowym włożeniu garnitury Ceausescu, pałace Saddama Husajna, beduińskie namioty Kaddafiego rozbijane w światowych metropoliach – wszystko to świadczyło o manii wielkości tyranów. I byłoby po prostu doskonałym anegdotycznym tłem ich rządów, z których można kpić jak z każdej władzy ciemniaków, gdyby tylko ich prawdziwą spuścizną nie okazywało się zawsze morze łez, krwi, nędza i bezmiar cierpienia. Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o.

Informacje dodatkowe o Dyktatorzy. Kroniki tyranii i szaleństwa:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7813-119-9

Kup książkę Dyktatorzy. Kroniki tyranii i szaleństwa

Dyktatorzy. Kroniki tyranii i szaleństwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2012-05-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 2012 i wcześniej, Mam,
Książka "Dyktatorzy" jest zbiorowym opracowaniem opisującym szaleńców owładniętych chęcią władzy i jej utrzymania oraz zysków. Dla nich nie było świętości, a pojedynczy obywatel był niczym. Ludzie się nie liczyli, byli jedynie "masą" potrzebną do manipulacji. Terror i wyzysk były dla nich rzeczą normalną, bo ogarnięci manią wielkości byli przekonani o uwielbieniu ich przez naród, niezależnie od poczynań tych krwawych despotów. Książka przedstawia takie postaci, jak: 1. Muammar Kaddafi (Libia) 2. Kim Dzong Il (Korea Północna) 3. Saparmurad Nijazow (Turkmenistan) 4. Saddam Husajn (Irak) 5. Slobodan Miloszević (Jugosławia) 6. Mengistu Hajle Marjam (Etiopia) 7. Nicolae Ceausescu (Rumunia) 8. Jean-Bedel Bokassa (Cesarstwo Środkowoafrykańskie) 9. Idi Amin (Uganda) 10. Pol Pot (Kambodża) 11. Mohammad Reza Pahlawi (Iran) Czytając opisy dojścia do władzy, cech charakterów, terroru ludności, wierzyć się nie chce, że to nie fantazja pisarzy lubujących się w chorych osobowościach i dreszczowcach. To życie pisze najczarniejsze scenariusze. To tacy zwyrodnialcy je piszą. Nie oceniam tej książki pod względem literackim, ponieważ jest to dokument. Niemal każdy rozdział został napisany przez inną osobę. Niektóre są bardziej szczegółówo, inne mniej. Ocenę 4 daję głównie za treść - istotną i konieczną wiedzę dla każdego.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski