Książka "Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź" oraz dołączony do niej film są efektem całorocznego projektu kulturalnego Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź realizowanego przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza z Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość".W 2017 roku realizatorzy projektu odwiedzili kilkanaście dolnośląskich miejscowości, w których realizowali badania terenowe, spotykali się z mieszkańcami i gromadzili materiały audiowizualne. Bielawa, Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Głogów, Jeszkowice, Kamieniec Wrocławski, Kłodzko, Legnica, Łany, Nowa Ruda, Pieszyce, Rzeczyca, Ścinawa, Świdnica, Świebodzice, Wrocław. W większości z tych miejsc byli wielokrotnie.Działano nie tylko statycznie, ale również w ruchu: w pociągach Kolei Dolnośląskich, gdzie na wybranych trasach odbywała się zbiórka wspomnień dotyczących powodzi i nagrywano wywiady z pasażerami, zamieniając ich podróże w coś więcej, niż tylko przemieszczanie się pomiędzy stacjami. W 37 filiach Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu umieszczono pojemniki na wspomnienia, do których przez wiele tygodni każdy mógł przekazać swoje własne powodziowe „-pamiętam, że…-”-.Eseje, dziesiątki wspomnień, trzy dzienniki, reportaż, opowiadanie, scenariusz filmowy, wywiad, grafiki, archiwalne zdjęcia, fotoreportaż –- tak o powodzi z 1997 r. jeszcze nie opowiadano.
Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2017-08-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 264
Język oryginału: Polski
Przeczytane:2022-08-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Literatura polska, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2022 roku,
Wciągający powrót do dzieciństwa, kiedy o powodzi słyszałam z telewizji i z radia. Powódź opisana z wielu perspektyw, które pozwalają przenieść się w te dni lipca 1997.