Deskrypcje nieokreślone to wyrażenia tradycyjnie analizowane przy użyciu kwantyfikacji egzystencjalnej, takie jak jakiś (pewien) człowiek czy niektórzy ludzie.
Jak zaobserwowano, deskrypcje nieokreślone w niektórych wystąpieniach zachowują się na wzór standardowych wyrażeń kwantyfikatorowych (takich jak każdy mężczyzna, większość kobiet); w innych zaś – upodabniają się do wyrażeń referencyjnych (takich jak Jan, Maria). Teoria kwantyfikatorów uogólnionych, która w latach 70./80. stała się dominującym podejściem do kwantyfikacji w języku naturalnym, okazała się niewystarczająca do modelowania nietypowych quasi-referencyjnych własności zasięgowych i anaforycznych (dynamicznych) deskrypcji nieokreślonych.
Książka omawia najważniejsze współczesne teorie statyczne i dynamiczne deskrypcji nieokreślonych oraz proponuje nowy model znaczenia dla kwantyfikacji w języku naturalnym – model łączący kwantyfikatory uogólnione z typami zależnymi – który pozwala na nowo usystematyzować i w sposób jednolity objaśnić zbiór obserwacji związanych ze szczególnym dwoistym zachowaniem zasięgowo-dynamicznym deskrypcji nieokreślonych.
Justyna Grudzińska jest adiunktem w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, autorką książkiSemantyka nazw jednostkowych. Przedmiotem jej zainteresowań są analityczna filozofia języka i semantyka języka naturalnego.
Informacje dodatkowe o Deskrypcje nieokreślone:
Wydawnictwo: Semper
Data wydania: 2015-05-07
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
978-83-7507-179-5
Liczba stron: 132
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Chcę przeczytać,