Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek

Ocena: 5 (1 głosów)

Depresja to poważna, potencjalnie śmiertelna choroba. Charakteryzuje się między innymi obniżeniem nastroju, ciągłym zmęczeniem, osłabieniem koncentracji, problemami ze snem i apetytem, izolacją społeczną oraz całkowitym brakiem nadziei na lepsze jutro…


Pamiętaj: nie musisz się tak czuć! Depresję się leczy. Możesz sobie pomóc, korzystając z porady specjalisty, który przepisze ci leki bądź skieruje cię na terapię. Nie musisz tej trudnej drogi pokonywać samotnie.


O czym jest ta książka? To nie tylko rozprawa na temat objawów i leczenia depresji, lecz także (a może przede wszystkim) praktyczny poradnik o tym, gdzie szukać pomocy, dlaczego nie trzeba bać się wizyty u psychiatry, czego oczekiwać po terapii, jak rozmawiać z osobami chorymi na depresję, jak mówić o swoich uczuciach i obawach. Pomoże tym, którzy borykają się z chorobą osobiście lub próbują wesprzeć bliskiego, który cierpi na depresję.

Informacje dodatkowe o Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2024 (data przybliżona)
Kategoria: Psychologia
ISBN: 9788381518666
Liczba stron: 200

Tagi: depresja

więcej

Kup książkę Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2024-08-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024, 52 książki 2024,
Jak pokonać śmiertelny smutek

 

"Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek" Anny Duman to poradnik, w którym można znaleźć sporo wiedzy na temat depresji, jej objawów, teorii dotyczących jej źródeł, rodzajów depresji oraz współwystępowania. Autorka oprócz starannego wyselekcjonowania i zebrania wiedzy teoretycznej podpowiada czytelnikom, gdzie szukać realnej pomocy i do jakiego specjalisty udać się z konkretnymi problemami, wyjaśniając przy okazji różnice między psychiatrą, psychologiem, psychoterapeutą i coachem oraz zwracając uwagę na to, jakie są wymagania w przypadku wykonywania poszczególnych profesji. Jest to niezmiernie ważne w przypadku osób mających obawy, co do kompetencji różnych specjalistów, a tego typu wiedza z pewnością pomoże nabrać zaufania do osób, które mają pomóc nam lub naszym bliskim. Poczucie bezpieczeństwa i profesjonalizm odnoszą tu bowiem ogromne znaczenie.

Treści są uporządkowane w logiczny sposób. Przekaz jest jasny i zrozumiały, a graficzne dodatki dodają potrzebnej w tym przypadku lekkości, gdyż tematyka nie jest sielankowa.

Moim zdaniem najbardziej praktyczny jest rozdział dotyczący zachowań bliskich nam osób (być może nawet współpracowników czy uczniów), które powinny zwrócić naszą uwagę i wyostrzyć czujność. Ponadto znajdziemy tu podpowiedzi, jak jesteśmy w stanie pomóc, jak rozmawiać z chorym i czego nie mówić osobie z już postawioną diagnozą psychiatryczną. Sporo jest kwestii odnoszących się do różnego rodzaju obaw. Warto również wspomnieć o fragmentach dotyczących faktów i mitów, które zostały dodatkowo wyeksponowane, a także relacji samych pacjentów. Sporo niepokoju z pewnością wywołują informacje dotyczące farmakoterapii, ale autorka pomyślała również o tym, by i tę kwestię nieco rozjaśnić. Jest także rozdział dotyczący najcięższego kalibru, a mianowicie samobójstw - statystyk, a także tego, kiedy bezwzględnie powinniśmy wezwać pomoc i gdzie konkretnie dzwonić. Bibliografia jest dość skromna, ale może być punktem wyjściowym do dalszych poszukiwań.

Miałam okazję zapoznać się z trzecim wydaniem tej publikacji, więc przy okazji wspomnę o pewnej aktualizacji, której w nim nie uwzględniono - od 2022 roku obowiązuje już ICD-11, a Polska ma 5 lat na wdrożenie tej wersji. Dodam, że temat depresji jest coraz powszechniej poruszany, w związku z czym chętnie sięgnęłabym po zaktualizowane informacje i poszerzone o nowe dane, badania oraz statystyki, co jednak nie zmienia faktu, że lektura jest warta uwagi.

Jako ciekawostkę dodam, że książka ma jednolicie niebieską okładkę, a nakładkę z tytułem można bez problemu zdjąć, więc osoby, które nie chcą, by tematyka przykuwała wzrok innych, łatwo mogą sobie z tym poradzić.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Link do opinii
Inne książki autora
Depresja u dzieci i młodzieży
Anna Duman0
Okładka ksiązki - Depresja u dzieci i młodzieży

Dowiedz się, jak pomóc dziecku cierpiącemu na depresję Obniżenie nastroju, ataki płaczu, rozdrażnienie, agresja, ciągłe zmęczenie, poczucie winy, pogorszenie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy